BRATISLAVA. Skupina poslancov za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) chce na najbližšiu schôdzu Národnej rady (NR) SR predložiť novelu zákona o sociálnych službách. Súčasne platný Zákon o sociálnych službách znemožňuje podľa poslankyne Moniky Gibalovej slobodný výber poskytovateľov, znamená praktické uzákonenie monopolu miest, obcí a VÚC na vykonávanie sociálnych služieb a vytvorenie podmienok pre hospodárske zruinovanie neverejných poskytovateľov služieb.
Novelou chce KDH vytvoriť prostredie, v ktorom bude klient rovnocenným partnerom, kde si bude mať právo zvoliť typ a formu sociálnej služby a poskytovateľa sociálnych služieb. "V tejto novele sa odstraňuje nerovnaký prístup k neverejným poskytovateľom sociálnych služieb pri poskytovaní, nerovnosť príležitostí poskytovateľov, hrubé narušenie proporcionality pri poskytovaní služieb a hrubá diskrimináciu neverejných poskytovateľov pri financovaní sociálnych služieb," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Gibalová.
Podľa nej sa dôsledky zákona už ukazujú v praxi. Ako uviedla, jeden nemenovaný neverejný poskytovateľ bol ešte pred účinnosťou zákona povinný na samosprávny kraj odovzdať zoznam žiadateľov, čakateľov na poskytovanie pobytovej služby. Úradníci samosprávneho kraja po účinnosti zákona týchto žiadateľov podľa vlastného výberu umiestnili do zariadení, ktoré sami uvážili za vhodné. Gibalová očakáva, že KDH nájde podporu u opozičných partnerov.
Ešte v novembri minulého roka žiadalo novelizáciu nového Zákona o sociálnych službách aj 51 neziskových organizácií. Dôvodom mali byť vážne dôsledky zákona na poskytovanie pomoci ľuďom v núdzi. Organizáciám sa nepáčil najmä prijatý pozmeňujúci návrh poslankyne Jany Vaľovej (Smer-SD), ktorý podľa ich stanoviska významným spôsobom zmenil pravidlá upravujúce fungovanie sociálnych služieb na Slovensku. "Občan stratil právo na výber poskytovateľa, čiže výber zariadenia, do ktorého chce byť umiestnený v prípade potreby," uviedla v tom čase pre TASR Helena Voleková, riaditeľka nadácie SOCIA a zástupkyňa Socia fóra - čo je nezávislá platforma mimovládnych organizácií, ktoré poskytujú sociálne služby.
Od nového roka je garantom poskytnutia alebo zabezpečenia sociálnej služby pre občana obec alebo vyšší územný celok (VÚC). Ak však obec alebo samosprávny kraj takéto sociálne služby nemá, ponúkne občanovi na základe jeho súhlasu alebo výberu iného verejného alebo neverejného poskytovateľa sociálnych služieb.