SME

Veľvyslanca USA Obsitnika dočasne nahradí jeho zástupca

Vedenie na americkom veľvyslanectve v Bratislave preberie po odchode veľvyslanca Vincenta Obsitnika jeho doterajší zástupca Keith Eddins. Ten by mal svoju pozíciu po niekoľkých mesiacoch odovzdať novému americkému veľvyslancovi, ...

Vincent Obsitnik netuší, kto bude novým veľvyslancom USA na SlovenskuVincent Obsitnik netuší, kto bude novým veľvyslancom USA na Slovensku (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Vedenie na americkom veľvyslanectve v Bratislave preberie po odchode veľvyslanca Vincenta Obsitnika jeho doterajší zástupca Keith Eddins. Ten by mal svoju pozíciu po niekoľkých mesiacoch odovzdať novému americkému veľvyslancovi, ktorého si vyberie administratíva budúceho prezidenta Baracka Obamu. Obsitnik odchádza po 13 mesiacoch vo funkcii, keďže je politickým nominantom súčasnej vlády prezidenta Georgea W. Busha

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Neviem, kto ním bude, neviem, či to vôbec vo Washingtone vedia. Nemal by však na Slovensko prísť skôr ako o päť, šesť mesiacov.“

SkryťVypnúť reklamu

Vincent Obsitnik o novom veľvyslancovi USA na Slovensku

Eddins v minulosti pracoval na zahraničných misiách v Moskve, Prahe aj pri Severoatlantickej aliancii (NATO). "Pracoval som s ním päť mesiacov. Som presvedčený, že zabezpečí vynikajúcu kontinuitu a spoluprácu s vládou, až kým príde nový veľvyslanec,“ povedal na adresu svojho dočasného nástupcu Obsitnik.

Odchádzajúci americký veľvyslanec so slovenskými koreňmi odmietol na pondelňajšej tlačovej konferencii špekulovať o mene svojho nástupcu. "Neviem, kto ním bude, neviem, či to vôbec vo Washingtone vedia. Nemal by však na Slovensko prísť skôr ako o päť, šesť mesiacov,“ vyhlásil.

Obsitnik si pochvaľoval spoluprácu so slovenskou vládou. Vyzdvihol najmä aktivity v oblasti posilnenia slovenskej vojenskej misie v Afganistane. "Slovensko už nie je krajinou, ktorá len prijíma, začala aj prispievať, jedným z dôkazov je aj to, že tento rok zdvojnásobila počet svojich jednotiek v Afganistane,“ poznamenal Obsitnik. S premiérom Robertom Ficom sa veľvyslanec síce nezhodol v otázke protiraketovej obrany v strednej Európe, vláda to však podporila, a to je podľa Obsitnika podstatné. "Na medzivládne vzťahy sa treba pozerať ako na celok, nielen na pár vecí, v ktorých nenájdeme zhodu. Nie vždy sme sa zhodli, ale celkovo boli veľmi dobré. V posledných šiestich mesiacoch sme nemali žiaden vážnejší spor.“

SkryťVypnúť reklamu

Za svoje najväčšie úspechy považuje Obsitnik zrušenie víz a Gašparovičovu cestu do USA

Za najväčšie úspechy svojho trinásťmesačného pôsobenia na čele americkej ambasády v Bratislave považuje odchádzajúci veľvyslanec Vincent Obsitnik zrušenie víz pre slovenských občanov a cestu slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča do USA. Zo svojho postu odchádza, keďže ako politický nominant administratívy končiaceho prezidenta Georgea W. Busha ponúkol rezignáciu a jeho nástupcu už vyberie vláda budúceho amerického prezidenta Baracka Obamu.

Bush síce odchádza ako jeden z najnepopulárnejších prezidentov histórie, jeho vládnutie však bude podľa Obsitnika určite prehodnotené. „Myslím si, že teraz je príliš skoro na vytvorenie definitívnych záverov. Keď sa história pozrie na fakt, že máme slobodný a demokratický Afganistan a slobodný a demokratický Irak, USA sa navyše od roku 2001 nestali terčom teroristického útoku, určite jeho vládnutie prehodnotí,“ vyhlásil na pondelňajšej rozlúčkovej tlačovej konferencii Obsitnik.

SkryťVypnúť reklamu

Za jednu z najväčších výziev pre súčasnú politiku považuje vojnu v Afganistane. "Afganistan je veľkým problémom pre každého - pre USA aj pre Európu. Je to niečo, na čom musíme všetci spolupracovať, aby sme dokázali, že demokratická krajina môže existovať aj v tejto časti sveta,“ povedal.

Za najťažšiu úlohu, ktorú musel Obsitnik počas svojej misie splniť, bol podľa neho summit Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa uskutočnil v apríli 2008 v Bukurešti, kde sa hovorilo o americkom pláne na vybudovanie protiraketového štítu v strednej Európe. "Osobne verím, že je pre Európu veľmi dôležité, aby mala štít, ktorý ju ochráni pred každou balistickou raketou, či už bola mierená priamo na Európu, alebo bola odpálená náhodne,“ poznamenal. V tejto otázke sa síce nezhodol so slovenským premiérom Robertom Ficom, no vláda projekt podporila, a to je podľa Obsitnika podstatné.

USA

Študenti sedia na schodoch pred knižnicou Low Memorial Library v areáli Kolumbijskej univerzity v New Yorku.

Odobratím akreditácie by univerzita prišla o peniaze z federálnych zdrojov i svoju prestíž.


TASR
Mestský dom, v ktorom býval útočník so svojou rodinou.

Súd rozhodol, že rodina musí prejsť riadnym procesom deportácie.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  4. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  5. Plátené tašky a opakované použitie
  6. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  7. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  8. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  1. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  3. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  6. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 256
  2. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 5 903
  3. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 4 711
  4. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 578
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 253
  6. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 731
  7. Plátené tašky a opakované použitie 2 808
  8. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 047
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Béla Bugár v Aréne

Bývalý predseda Most-Híd neverí, že sa politikom podarí zastaviť sa a prestať používať hulvátske výroky.


a 2 ďalší
Rudolf Huliak.

Lotéria spadá pod ministerstvo športu.


7
Ilustračná snímka.

Poobede môže byť miestami 33 až 34 stupňov Celzia.


TASR

Čo u nás zistili eurokontroly?


a 2 ďalší 1

Sportnet

Simone Inzaghi.

Taliansky kormidelník prišiel do Rijádu necelé dva týždne pred štartom MS klubov.


TASR
Matteo Dutu v drese AC Miláno.

Figuruje je v nej deväť legionárov a štrnásť hráčov z najvyššej domácej súťaže.


TASR
Hilary Knightová.

Hokejistka žiari aj na reprezentačnej scéne, má pätnásť medailí z MS.


Reuters
Kevin de Bruyne.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí vo štvrtok 5. júna. Sledujte minútu po minúte.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu