Igor Šajgal, obžalovaný z objednávky vraždy jedného z obvinených v kauze Olejári, tvrdí, že mal informácie z „najvyšších miest".
BANSKÁ BYSTRICA . Z policajných kruhov zrejme unikali dôležité informácie, ktoré sa týkali kauzy Olejári. Vďaka nim Igor Šajgal prevádzal majetok svojich firiem na iné osoby. Šajgal mal podľa jedného zo svedkov disponovať aj informáciami z rozhovorov právneho zástupcu s obvineným Jánom Kubašiakom z väzby a mal údajne aj informácie z vyšetrovacieho spisu.
Horehronského podnikateľa s pohonnými hmotami Igora Šajgala, ktorého prokurátor žaluje z objednávky vraždy svojho bývalého spoločníka Jána Kubašiaka, zrejme informovali policajné zdroje o činnosti vyšetrovateľov v kauze Olejári. O zadržaní mal vopred vedieť aj neskôr zadržaný a obvinený Kubašiak.
Šajgal vyhlásil v pondelok pred senátom Okresného súdu Banská Bystrica, kde čelí obžalobe z objednávky vraždy, že majetok firiem prevádzal na iné osoby na základe informácií z najvyšších miest.
- Polícia zadržala a obvinila Šajgala koncom júna roku 2007 pre podozrenie z objednávky vraždy polomského podnikateľa z novembra roku 2006.
- Kubašiak bol v minulosti Šajgalovým spoločníkom. Obchodovali s pohonnými hmotami. Neskôr polícia obvinila Kubašiaka v kauze tzv. Olejárov. V čase keď, bol vo väzbe, ho mal spoločník pripraviť o podiely vo firme.
- Šajgal, ktorého obhajujú štyria advokáti, vrátane bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Mitra, všetko popiera.
„V kauze Olejári zadržali myslím okolo 120 ľudí. Mali sme informácie z najvyšších miest, že budú siahať na majetok. Presunmi sme chceli len zachrániť majetok," zdôvodnil transakcie s majetkom obžalovaný. Šajgal SME neskôr potvrdil, že mal informácie z polície. Zložku ani osoby nekonkretizoval.
Prevody majetku v čase, keď bol jeho spoločník Kubašiak vo väzbe, mali byť jedným z dôvodov konfliktu medzi podnikateľmi. Kubašiak sa niekoľkým svedkom ešte pred vraždou zdôveril, že sa mu Šajgal vyhrážal. Nikdy to neoznámil polícii. Tvrdil, že na horehroní sa vraj neudáva.
Pri rozhovore o rozdelení majetku mal Šajgal Kubašiakovi povedať, že mu nedá nič a ak to bude treba, nechá ho „odj...ť". Obžalovaný to poprel.
Šajgal mal údajne aj ďalšie správy o prípade Olejári a o úmysloch svojho vtedajšieho spoločníka Kubašiaka vo väzbe. Kubašiakov advokát v pondelok parafrázoval Šajgalovo vyjadrenie pri jednom z rozhovorov: „Boli by ste prekvapený. Mám všetky Kubašiakove rozhovory vo väzbe".
Správy o vyšetrovaní kauzy Olejári pravdepodobne presakovali z polície od začiatku. O zadržaní vopred údajne vedel aj Ján Kubašiak. Potvrdil to v pondelok svedok Slavomír Kupčok z Brezna.
„Jano (Kubašiak) mi hovoril niekoľko dní pred tým ako ho zadržali, že ho zoberú. Vedel, že bude nejaká kauza a budú ho vyšetrovať," povedal súdu Kupčok.
Olejári sú jedným z najväčších podvodov v histórii Slovenska. Páchatelia prišli na jednoduchý systém. Vykurovacie oleje predávali ako naftu. Na obchode a daňových únikoch získali podľa odhadov viac ako 100 miliárd korún. Polícia sa začala prípadom zaoberať v roku 1993. Obvinila 75 ľudí, ďalších 300 je podozrivých. Hlavných podozrivých Romana Krajčího a Jána Kubašiaka zavraždili.
Zo objednávky Kubašiakovej vraždy žaluje prokurátor Igora Šajgala. Ak mu súd dokáže vinu hrozí mu doživotný trest.
Podľa našich informácií, ktoré potvrdila aj vdova po zavraždenom Jánovi Kubašiakovi, si mal Šajgal objednať vraždu u bývalého vyšetrovateľa Róberta Petluša. Expolicajta súd za vraždu odsúdil na výnimočný trest 25 rokov.
Spis týkajúci sa objednávky vraždy má viac ako 2500 strán. V procese súd vypočuje viac ako 20 svedkov.

Beata
Balogová
