LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., ktorej akcionármi sú obce a mestá stredného a horného Liptova, vypísala tender približne za 16 miliónov eur.
Informácia o súťažiach bola zverejnená vo Vestníku verejného obstarávania len dva pracovné dni.
Vodárne: Všetko bolo v súlade so zákonom
Poslanec Alexander Slafkovský (SDKÚ) podáva podnet na prešetrenie Úradu pre verejné obstarávanie. Vodárne porušenie zákona odmietajú.
Šestnásť miliónov eur na výstavbu čistiarne odpadových vôd, vodovodu a kanalizácie pre Važec, Východnú, Hybe a stavebný dozor, plánuje spoločnosť v najbližšom období preinvestovať z prostriedkov Kohézneho fondu, rozpočtu a vlastných zdrojov.
„Verejné obstarávanie prebehlo v súlade s ustanoveniami zákona o verejnom obstarávaní,“ tvrdí Vladimír Svrbický, poverený zastupovaním generálneho riaditeľa Liptovskej vodárenskej spoločnosti.
„Súťažné podklady na zhotovenie stavby si prevzali štyria uchádzači a na činnosť stavebného dozoru siedmi,“ spresňuje.
Slafkovský: Podmienky boli diskriminačné
Slafkovský kritizuje spôsob, krátkosť lehoty na prijímanie žiadostí o súťažné podklady a diskriminačné podmienky v oznámení. „Informácia o súťažiach bola zverejnená vo Vestníku verejného obstarávania 30. decembra 2008,“ hovorí Slafkovský. „Súťažné podklady bolo možné prevziať iba osobne v sídle spoločnosti na základe písomnej žiadosti a dokladu o uhradení poplatku za poskytnutie podkladov do piatku 2. januára 2009 do 13.00 hodiny. Ostatné súťaže vo vestníku mali lehotu desať dní až dva týždne,“ dodáva.
Záujemcovia tak mali príležitosť dostať sa k podmienkam súťaže iba necelé dva pracovné dni.
Podľa podmienok súťaže musí mať záujemca v trvalom pomere tisíc zamestnancov. Takúto podmienku podľa Slafkovského spĺňajú na Slovensku možno tri stavebné spoločnosti, čo podľa neho navodzuje dojem, že verejný obstarávateľ má už vytypovaných záujemcov o zákazku.
„Pripomína mi to nástenkárov z ministerstva výstavby,“ hovorí Slavkovský. Informácia o týchto dvoch súťažiach sa neobjavila dokonca ani na internetovej stránke vodární,“ dodáva.
Slavkovský: Ešte raz
Slafkovský navrhuje, aby spoločnosť zrušila súťaž a vypísala novú so štandardnými podmienkami. Člen výboru Národnej rady pre európske záležitosti upozorňuje, že prvá kontrola OLAF – kontrolného orgánu Európskej únie, takúto súťaž neuzná a európske peniaze budeme musieť vrátiť aj s pokutou.
Jána Blcháča, primátora Liptovského Mikuláša a člena predstavenstva Liptovskej vodárenskej, Slafkovského výhrady nezaujímajú: „Nevidím dôvod, prečo by som mal reagovať.“
Šéf Dozornej rady vodární a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger podmienky súťaže tiež nekomentuje: „Podmienky ani termíny som nekoncipoval,“ dodal. „Jediné smerodajné“ preňho bude stanovisko Úradu pre verejné obstarávanie.

Beata
Balogová
