BRATISLAVA. Počet obchodov, ktoré musia zo zákona zákazníkovi ponúkať rovnaký druh nápoja vo vratnom aj v nevratnom obale, by sa mal znížiť. V súčasnosti sa táto povinnosť vzťahuje na prevádzky s rozlohou od 100 metrov štvorcových. Podľa návrhu zákona o obaloch z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR by sa od júna 2009 povinnosť mala dotýkať iba predajní s rozlohou nad 200 metrov štvorcových. Týmto návrhom sa 13. januára zaoberala Legislatívna rada vlády SR, rokovanie o tomto bode však prerušila.
Rezort tento krok zdôvodňuje snahou odbremeniť menšie obchodné prevádzky. "Táto zmena nemá negatívny dopad na životné prostredie, ale z ekonomického hľadiska bude pozitívnou zmenou pre menších predajcov," uvádza sa v dôvodovej správe. Podľa ministerstva sa tak situácia na Slovensku zosúladí so stavom existujúcim v okolitých štátoch Európskej únie.
"Výrazne sa tak obmedzí právo spotrebiteľov na výber nápojov v ekologickejších vratných, opakovane používaných obaloch," konštatoval pre TASR Ladislav Hegyi z organizácie Priatelia Zeme. Upozornil, že rozšírenie jednorazových nápojových obalov spôsobí zvýšenie množstva nelegálne pohodených odpadov v prírode, ako aj čiernych skládok. Objasnil, že tieto obaly predstavujú 38 percent nezákonne pohodených odpadov v prostredí.
Návrh ministerstva, naopak, víta Zväz obchodu a cestovného ruchu SR, ale ako pre TASR reagoval generálny sekretár Jozef Orgonáš, situácia sa týmto krokom vôbec nezlepší. "Pretože taká malá plocha neumožňuje v plnom rozsahu zabezpečiť toto nariadenie, čo bude viesť k redukcii sortimentu v neprospech spotrebiteľa," uviedol. Ako pokračoval, je na samom zákazníkovi, aby si vybral a tým usmernil prevádzkovateľa, čo potrebuje. "Dodržiavanie takého nariadenia redukuje šírku a hĺbku sortimentu a znepríjemňuje prevádzkové podmienky obchodu," uzavrel.
Vratné, opakovane používané obaly sa používajú v priemere 20 až 40-krát, oproti tomu jednorazové končia hneď po prvom použití ako odpad.