BANSKÁ BYSTRICA. Pre nečinnosť banskobystrického inšpektorátu Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) už vyše tri a pol roka znečisťujú pôdu a ohrozujú podzemnú vodu stovky litrov ľahkého vykurovacieho oleja, ktorý vytiekol zo skladovacej nádrže na pozemku Mariána Šusteka v Lučenci.
Napriek tomu, že ekologickú haváriu na svojom pozemku Šustek príslušným orgánom okamžite nahlásil a aj pôvodca znečistenia – majiteľ nádrže – bol od počiatku známy a medzitým aj odsúdený za ohrozenie životného prostredia, SIŽP vo veci nekonala.
Svojou nečinnosťou porušila zákon, o čom rozhodol Krajský súd v Banskej Bystrici a nariadil jej do 60 dní vo veci rozhodnúť. "Žalobu na nečinnosť SIŽP sme podali začiatkom septembra 2008, súd rozhodol už v novembri, rozsudok nám doručili v januári. Myslím si, že súd rozhodol pomerne rýchlo preto, lebo išlo o jasný a jednoduchý prípad,“ povedal pre agentúru SITA advokát Martin Štoffa, ktorého na právnu pomoc rodine Šustekovcov zabezpečila mimovládna organizácia Via iuris – Centrum pre práva občana. Dodal, že podľa vodného zákona mal inšpektorát SIŽP zistiť príčiny znečistenia a prikázať jeho pôvodcovi, aby zabránil jeho ďalšiemu šíreniu, následne ho odstránil, rovnako aj jeho následky. Ako sa uvádza v odôvodnení rozsudku, namiesto toho, bol inšpektorát nečinný a kompetencie nesprávne preniesol na obvodný úrad životného prostredia.
Odbor inšpekcie ochrany vôd banskobystrického inšpektorátu SIŽP už podľa jeho vedúcej Ľudmily Rybárovej začal na základe rozhodnutia súdu konať. "Celé dokazovanie pôjde nanovo. Rozposlali sme listy polícii, hasičom a iným zložkám, ktoré tam krátko po havárii zasahovali, aby sa nám k tomu vyjadrili, čakáme na odpovede,“ povedala Rybárová. Dôvodom na doterajšiu nečinnosť inšpektorátu bolo podľa nej to, že udalosť neposúdili ako mimoriadne znečistenie vôd, pretože im predložili doklady, že pôvodca vykonal všetky opatrenia, vrátane odvozu kontaminovanej zeminy, ktoré mu nariadil Obvodný úrad životného prostredia v Lučenci.
Vykurovací olej vytiekol do pôdy na pozemku Šustekovcov v júni 2005, keď sa nový majiteľ 12-tisíclitrovej nádrže pokúšal odviezť si ju. Pri neodbornej manipulácii vytieklo podľa odhadu znalca 300 až 3 000 litrov oleja. Odvtedy sa Šustekovci viackrát obrátili o pomoc na banskobystrický inšpektorát SIŽP, Obvodný úrad životného prostredia v Lučenci, Krajský úrad životného prostredia v Banskej Bystrici aj na Ministerstvo životného prostredia.
Úrady si však vec presúvali medzi sebou s tvrdením, že vo veci nemôžu konať. Keď proti nečinnosti úradov nekonala ani prokuratúra, podal Šustek žalobu na súde. "Celý prípad vrhá veľmi zlé svetlo predovšetkým na orgány inšpekcie, tiež však na ministerstvo a v neposlednom rade aj na prokuratúru. Ich nekonaním účinky znečisťovania pretrvávajú a poškodzujú životné prostredie,“ uviedol Štoffa.
Podľa Zuzany Aimaq-Fialovej z Via iuris tento prípad poukazuje na to, že jednotlivé orgány rezortu životného prostredia zlyhávajú vo svojom poslaní, fungujú nekoordinovane a ministerstvo nemá vôľu alebo schopnosť ich riadiť a usmerňovať.