VYSOKÉ TATRY. „Úplná bieda. V pondelok boli na svahu celkovo traja lyžiari. Dnes to zachraňuje výlet poľských školákov,“ povedal Jozef Krasuľa, prevádzkovateľ skicentra na svahu Jamy v Tatranskej Lomnici. Podľa Krasuľových pozorovaní od začiatku zimy oproti vlaňajšku sa Tatrami premlela zhruba tretina lyžiarov.
„Teraz je tu smutno. Zavrel aj bufet, požičovňa mala otvorené iba tri hodiny. Parkovisko je prázdne,“ opísal situáciu strážca parkoviska Tomáš Matušek. „Bol zlatý týždeň a po ňom akoby všetci odišli. Dnešok by som prirovnal k hocijakému bežnému dňu v roku,“ dodal predajca športového oblečenia Maťo.
Prepad býva pravidlom každý rok. Tento raz je ale výraznejší.
Peter Chudý,
riaditeľ Združenia cestovného ruchu
Vysoké Tatry
Drsnejšie medziobdobie
Prepad po takzvanom zlatom týždni potvrdil i riaditeľ Združenia cestovného ruchu (ZCR) Vysoké Tatry Peter Chudý.
„Prepad býva pravidlom každý rok. Tento raz je výraznejší,“ hovorí.
Január sa v turistickom biznise považuje za medziobdobie medzi sviatkami a prázdninami. Zlatý týždeň, počas ktorého sa lámu ročné rekordy obsadenosti, trvá od 27. decembra do 11. januára. Prázdniny sa začínajú až koncom mesiaca.
Aj dobré správy
Súčasný prepad v Tatrách podľa zistení ZCR najviac postihol Štrbské Pleso.
„Niektorým hotelom s nižšou cenovou úrovňou tam chvíľkovo klesla obsadenosť na tri, štyri izby,“ upresnil Chudý.
Optimistickejšou správou je, že v prvých týždňoch sezóny oproti tej minulej v Tatrách stúpol počet jednodňových návštevníkov približne o 20 percent. Stratu po rusky hovoriacich turistov zasa na prelome rokov kompenzovali vyšším počtom Česi, Poliaci a návštevníci z Balkánu.
Členmi ZCR je takmer 90 percent tatranských turistických zariadení, čo mu uľahčuje zber dát.
Kríza a euro
Analýzy ZCR prepad vysvetľujú nešťastným súhrnom negatívnych faktorov. „Ide o kombináciu svetovej finančnej krízy a kurzu eura,“ povedal Chudý. To druhé hrá úlohu najmä u dôležitých poľských turistov. „Poliaci sú výborní obchodníci, ktorí si všetko spočítajú. Ich zlotý sa za posledný polrok oproti našej mene enormne oslabil,“ povedal Chudý.
Rakúsky šok
Samostatnou kapitolou sú ruskí turisti. Tých podľa ZCR do Tatier tento rok prišlo menej až o 80 percent. Okrem víz a finančnej krízy podľa Chudého škrt cez rozpočet urobili Rakúšania „bezprecedentnou“ marketingovou akciou. „To, čo vymysleli, nečakal absolútne nik. Akcia bola namierená na presun Rusov z talianskych a francúzskych Álp. No rovnako sa dotkla Tatier,“ vysvetľuje.
Rakúsko plošne ruským turistom zadotovalo 30percentné zľavy pobytov a garantovalo ceny leteniek bez ohľadu na obsadenosť lietadiel. Podľa Chudého takýto nezvyčajný a efektný krok zatiaľ v slovenských možnostiach nie je.

Beata
Balogová
