Za chybu súdu môže Banská Bystrica žalovať štát alebo cyperskú spoločnosť Tikka.
BANSKÁ BYSTRICA. Exekútor nezákonne stiahol z účtov mesta Banská Bystrica viac ako 2,6 milióna eur (približne 80 miliónov korún). Krajský súd v Banskej Bystrici svojím rozsudkom exekúciu označil za neprípustnú.
Magistrát má vďaka tomuto rozhodnutiu teoreticky šancu získať naspäť aj ďalších viac ako dva milióny eur, čo je spolu približne štyri a pol milióna eur (140 miliónov korún), ktoré z účtov mesta stiahol exekútor. Nie je však jasné, či mesto bude žiadať peniaze od Tikka Investments, alebo od štátu.
Štát by mal niesť zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Ku škode, došlo na základe chybného právneho názoru súdu.
Ján Gereg, právnik
Mesto mlčí
Mesto sa k prípadu nevyjadruje. Primátor Ivan Saktor nereaguje už piaty deň na otázky týkajúce sa peňazí daňových poplatníkov. Včera verejnosti odkázal, že bude informovať, až „keď bude mať vedenie mesta niečo, čo bude chcieť zverejniť“.
Saktor nereagoval ani na podozrenia, že ešte pred rozhodnutím Najvyššieho súdu uzavrel s finančnou skupinou Penta, spravujúcou pohľadávky Tikky, dohodu o zaplatení celej dlžnej sumy. Mohlo by to skomplikovať vymáhanie peňazí od cyperskej spoločnosti.
Mesto má podľa Jána Gerega, bývalého právneho zástupcu v v spore s Tikka Investments, veľkú šancu získať 140 miliónov korún späť a malo by ich žiadať od štátu. „K exekúcii, teda ku škode, došlo na základe chybného právneho názoru súdu,“ hovorí Gereg. „Štát by mal niesť zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci,“ dodáva.
Penta sa chce dohodnúť
Penta má záujem na dohode. V najbližších dňoch chce rokovať s vedením mesta. Martin Danko z Penty tvrdí, že chcú vyrovnať legitímne pohľadávky. Nešpecifikoval však, či hovorí len o istine, alebo aj o príslušenstve, čo spolu predstavuje takmer 140 miliónov korún.
„Rozhodnutie súdu explicitne nestanovuje, že máme exekvované peniaze vrátiť,“ dodáva Danko.
Ak by mesto žiadalo vrátenie peňazí od Tikka Investments a tá by to odmietla, môže mesto spoločnosť žalovať. Danko však dodáva, že následne by zažalovala Penta mesto pre nevyrovnané pohľadávky. „Chceme sa dohodnúť,“ vyhlásil predstaviteľ Penty.
Veľké plány
Kauza, pri ktorej prišlo mesto Banská Bystrica o viac ako dva a pol milióna eur, sa začala v období primátora Igora Presperína. Na megalomanské plány budovania a rekonštrukcie Banskej Bystrice si brala mestská organizácia Investorský útvar mesta (IÚM) úvery. Magistrát za ne ručil nehnuteľnosťami.
Po krachu Dopravnej banky v roku 2000 sa roztočil kolotoč, na konci ktorého boli exekúcie. IÚM, ktorý si požičal v rokoch 1997 a 1999 v banke peniaze, sa dostal do platobnej neschopnosti, pretože jeho úvery sa stali splatnými ihneď. Pohľadávka IÚM, ktorá bola v tom čase s úrokmi 93 miliónov korún, skončila v cyperskej spoločnosti Tikka Investments, ktorá ju kúpila z osem miliónov korún. Investorský útvar nebol schopný Tikke uhradiť pohľadávku, preto Penta žiadala, aby záväzky IÚM prevzalo mesto a obrátila sa na súd.
Primátor Ján Králik odmietal zaplatiť dlh a roky sa s Pentou súdil. Argumentoval tým, že dlhy IÚM sa ho netýkajú, čo nedávno potvrdil aj súd. Za štyri roky sporov sa dlh vyšplhal na 140 miliónov korún.
Jedno zo súdnych rozhodnutí otvorilo cestu exekúciám. Obrat v spore prinieslo rozhodnutie Najvyššieho súdu z októbra 2008. Rozhodnutie súdu, ktoré umožnilo exekúciu miliónov z účtov mesta, Najvyšší súd zrušil a vrátil vec na ďalšie konanie. O nezákonnosti exekúcie definitívne rozhodol Krajský súd v Banskej Bystrici v decembri minulého roka.

Beata
Balogová
