SME

SNS: Entropa je gýčom, Černý má halucinácie

Národniari sú pobúrení, že v bruselskej centrále stále visí Entropa od českého umelca Davida Černého. Ministra zahraničných vecí Jána Kubiša kritizujú, že nekoná a uspokojil sa s ospravedlnením českej strany.

Plastika Entropa od českého umelca Davida Černého.Plastika Entropa od českého umelca Davida Černého. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA.

"Tento paškvil visí, zhanobuje a uráža Slovensko. Tu nejde o umenie, je to absolútna dekadencia. Ak to niečo dokazuje, tak absolútnu hlúposť autora tohto diela, ale aj hlúposť politickú aj morálnu, lebo je to len o urážaní," povedala na dnešnej tlačovej besede podpredsedníčka SNS Anna Belousovová.

Od Kubiša očakáva, že zaujme tvrdý postoj ako Bulharsko, ktoré dosiahlo zahalenie tureckých záchodov. Žiada stiahnutie kontroverzného diela. Hoci Černý sa rozhodol vrátiť peniaze, ktoré dostal z českej kasy, SNS sa bude zaujímať aj o to, čo bude s peniazmi Európanov, keďže na dielo dostal dotáciu z EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Belousovová: To nie je umenie, keď niekto má problémy s psychikou

Podľa Belousovovej riešením by bolo, keby Černý splnil pôvodný zámer, oslovil by umelcov zo všetkých štátov EÚ a tí by sa podieľali na tvorbe plastiky. "Ak toto je umenie, tak potom naozaj už vôbec umenie sa dostáva do nejakých hrozných, nízkych, suterénnych úrovní, pretože každá blbosť možno vytvorená v nejakom halucinogénnom ošiali sa nedá nazvať umením... To nie je umenie, keď niekto má problémy s psychikou... Naozaj človeku sa z toho dvíha žalúdok," hodnotila Belousovová.

Minister školstva Ján Mikolaj tvrdí, že umelcom nechcú predpisovať, čo majú vytvárať, môžu slobodne zobrazovať svoje predstavy, ale nesmú prekročiť isté hranice. "Pravda je tá, že to nesmie byť gýč a to je gýč a nesmie dehonestovať národ a to dehonestuje," uviedol šéf rezortu s tým, že prečo by okolo Slovenska mala byť maďarská trikolóra.

SkryťVypnúť reklamu

Černého plastika visí v budove Rady EÚ, podľa zvyklostí umelecké výstavy má na starosti predsedajúca krajina. Od 1. januára predsedníctvo prevzalo Česko. Entropa zobrazuje členské štáty EÚ, pričom zvýrazňuje najtradičnejšie stereotypy, ktoré sa s krajinou spájajú. Slovensko je napríklad zobrazené ako saláma previazaná maďarskou trikolórou, Nemecko ako krajina diaľnic, ktoré pripomínajú rozpadnutý hákový kríž, Českú republiku reprezentujú výroky prezidenta Václava Klausa. Veľká Británia sa ako jediná krajina únie na dielo pre jej "neeurópsky" postoj nedostala.

SNS vyzýva Maďariča, aby Csemadoku nedával štátne dotácie

SNS žiada ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD), aby Maďarskému spoločenskému a kultúrnemu zväzu na Slovensku Csemadoku zastavil vyplácanie štátnych peňazí.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár však povedal, že SNS žiada od ministra kultúry Mareka Maďariča nemožné. "Csemadok nie je financovaný zo štátneho rozpočtu a v tomto zmysle nie je ani možné pozastaviť jeho financovanie," reagoval Bednár.

Csemadok dostal od rezortu kultúry len granty. "Ak mu boli v minulom roku a predchádzajúcich rokoch pridelené granty v zmysle zákona na základe posúdenia odbornej komisie a ak žiadateľ splnil všetky stanovené podmienky a použil prostriedky v súlade s deklarovaným účelom, nie je možné takúto finančnú podporu spätne odobrať," dodal Bednár.

Národniarom prekáža, že Csemadok, ktorý dostáva štátne dotácie, spolufinancoval tabuľu, ktorú 12. januára počas spomienky k 15. výročiu komárňanského autonomistického mítingu odhalil podpredseda SMK Miklós Duray. "Nie je možné, aby jednoducho na budove Csemadoku sa odhaľovali takéto tabule s textom, ktorý je len po maďarsky a ktorý hovorí o tom, ako sa oslavuje autonómia.

SkryťVypnúť reklamu

Myslím si, že je to jasná politická deklarácia," povedala na dnešnej tlačovej besede podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Podľa nej Csemadok konal protiústavne, pretože v základnom zákone štátu nie je zmienka o tom, že vyhlasovanie autonómie je povolené. Podľa nej Csemadokom by sa mal vážne zaoberať aj ďalší predstaviteľ Smeru-SD vo vláde, podpredseda vlády pre národnostné menšiny Dušan Čaplovič.

Komárňanská univerzita vraj podlieha politizácii

Podľa denníka Sme z 13. januára účastníci spomienkovej akcie odhalili na sídle miestnej organizácie Csemadoku pamätnú tabuľu mítingu z roku 1994. „Nepožadujme len kultúrnu a školskú samosprávu, ale ozajstné sebaurčenie. Nebojujme za maďarského biskupa, ale za vytvorenie maďarského biskupstva,“ cituje denník Sme šéfa miestneho Csemadoku a mestského poslanca v Komárne za SMK Attilu Petheőa.

SkryťVypnúť reklamu

Belousovová dnes pochválila maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma za pondelňajší príhovor na oslavách piateho výročia založenia Univerzity Jánosa Selyeho v Komárne. Sólyom ocenil, že Slovensko ako prvý susedný štát Maďarska založilo menšinovú univerzitu a takto pomáha zachovávať identitu Maďarov. "Maďarský prezident sa v ojedinelom prípade vyjadril objektívne," uviedla Belousovová s tým, že menšiny majú na Slovensku v porovnaní s ostatnými európskymi štátmi nadštandardné podmienky. "Kedy vlastne hovorí on (Sólyom - pozn. SITA) a jeho ďalší kolegovia z Budapešti pravdu o situácii národnostných menšín na Slovensku? Teraz alebo vtedy, keď Slovensko ohovárajú a kritizujú v Bruseli a na ďalších medzinárodných fórach?" pýta sa Belousovová.

SkryťVypnúť reklamu

Komárňanská univerzita funguje od roku 2004. Jej založenie v parlamente presadila koalícia za vlády Mikuláša Dzurindu, ktorá akceptovala požiadavku Strany maďarskej koalície. SNS vtedy založenie školy ostro kritizovala.

Univerzita podlieha politizácii, upozorňuje Belousovová. Kritizuje, že na oslavách odhaľoval pamätnú tabuľu predseda SMK Pál Csáky. "Poukazuje to na jasnú politizáciu tejto vysokej školy a jej vedenia," vyhlásila podpredsedníčka SNS.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 734
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 246
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 245
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 016
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 515
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 479
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 301
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu