BRATISLAVA. Na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré riadi nominant SNS Marian Janušek, sa podľa lídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara stali hrubé chyby a porušenia zákona. "Je to moje osobné hodnotenie podľa toho, ako som videl zmluvy. Netajím sa týmto názorom a otvorene to hovorím od začiatku," uviedol po dnešnom rokovaní poslaneckého grémia v NR SR.
Podľa jeho slov Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) po vykonaní kontroly rovnako konštatoval porušenie zákona, hoci ako dodal, tento proces ešte nie je ukončený.
Mečiar pripomenul, že v predmetnej zmluve je do roku 2015 nezrušiteľná exkluzivita pre firmu Zamedia, pričom obsahuje aktivity, ktoré umožnia SNS aj z financií EÚ prekryť voľby v rokoch 2010-2014. Šéf ĽS-HZDS konštatoval, že na tento fakt predtým upozorňoval koaličných partnerov. "Ak objektívny orgán (NKÚ-pozn. TASR) vydá stanovisko, aby sa to nerobilo a aby sa používalo rovnaké merítko na všetkých, tak Ján Slota reaguje tak, že raz sú na vine Maďari a raz ja," poznamenal.
Kauza darov je vraj vyriešená
Predseda ĽS-HZDS dnes na otázku novinárov, či HZDS vrátilo údajnému darcovi Trávničkovi igelitku s peniazmi odpovedal: „Všetky veci sme vysporiadali, nič v účtovníctve HZDS ani v pokladni HZDS z týchto peňazí nie je". Zároveň však dodal, že osoby, ktoré peniaze prevzali, nie sú ochotné zverejniť svoje mená a adresy, z dôvodu ohrozenia vlastnej bezpečnosti a životov. Sporné peniaze od HZDS teda neprevzali pôvodní darcovia ale niekto iní. Podľa Mečiara , skutok sa stal v súlade so zákonom. „Žiaden podvod by sme si nedovolili" zdôraznil .
Jarmila Palušková, sme.sk
Podľa Mečiara ide o obrovský obchod. "Zmluva je nastavená tak, že ministerstvo je chudák, ktorý má vyplácať," podčiarkol. Podľa jeho slov je teraz na rokovaní medzi premiérom Robertom Ficom a SNS, ako sa s touto situáciou vyrovnajú. Podčiarkol, že on na tieto stretnutia nechodí a ani ho na ne nepozývajú. Na otázku, či by ĽS-HZDS prípadne podporila opätovný návrh opozície na odvolenie Janušeka z funkcie, Mečiar reagoval, že koaličná dohoda hovorí o tom, že v takýchto prípadoch je povinný konať predseda strany a premiér. Zdôraznil, že predseda vlády povedal, že Ústava SR je viac ako koaličná zmluva. "Tak nech tú istú zásadu realizuje aj teraz," dodal.
Kvôli tendru na poskytovanie informačných a vzdelávacích služieb, financovaných s účasťou eurofondov čelil Janušek podozreniam opozície z korupcie aj pokusu o jeho odvolanie. Rezort výstavby mal uzavrieť v rámci tendra zmluvy v sume viac ako 120 miliónov eur (3,6 miliardy Sk) s firmami Avocat a Zamedia, ktoré majú byť blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Zákazku mali obe firmy získať podprahovou metódou, teda bez verejnej súťaže.
Opozícii sa na mimoriadnej schôdzi parlamentu 9. decembra minulého roka nepodarilo ministra odvolať.