Obecné zastupiteľstvo nezvoláva iba preto, aby ho neodvolali. Starostu, ktorého hospodárenie je podľa poslancov podozrivé, už vyšetruje polícia.
ZEMIANSKA OLČA. V dvaapoltisícovej obci neďaleko Veľkého Medera, v Zemianskej Olči, zákony neplatia. Minimálne ten o obecnom zriadení. Jasne hovorí, že obecné zastupiteľstvo sa má stretávať aspoň raz za dva mesiace. Starosta László Komjáti (s podporou SMK) to ignoruje.
Poslanci nezasadali od júna 2007 do vlaňajšieho decembra. Vtedy urobil Komjáti výnimku, aby schválili nariadenie o výbere daní v eurách. Poslanci to však odmietli. Tvrdia, že nemohli hlasovať za dane, keď vôbec nevedia, ako obec hospodári a aký je návrh rozpočtu.
„Vieme, že zákony sú slabé, ale aj tak ich musíme dodržiavať," hovorí nezávislý poslanec Károly Simon.
Nezvládajú to ani poslanci
Právnik Milan Galanda nesúhlasí, že by bol problém v zákonoch. Poslancom umožňujú, aby si zvolali zastupiteľstvo aj bez starostu. Simon oponuje, že už zasadali aj sami, ale ich rozhodnutia starosta odignoroval.
„Ak starosta koná a robí úkony, na ktoré potrebuje súhlas zastupiteľstva, bez neho, tak by mali dať podnety trestným orgánom. Môžu dosiahnuť až odobratie mandátu," tvrdí Galanda.
Jedným z riešení by teda bolo, aby poslanci iniciovali referendum o Komjátiho odvolaní. To by však podľa nich nepomohlo. Obyvateľov obce vraj problémy so starostom netrápia a opäť by ho zvolili. Získal si ich napríklad rekonštrukciou obecného rozhlasu.
Ak sú dedinčania spokojní...
„Právo je na strane bdelých, starostlivých a rozumných. Ak im je to jedno, tak to potom nie je nedostatok zákona," povedal Galanda.
Jediní obyvatelia obce, ktorí konajú, sú siedmi poslanci. Simonove podania na políciu boli doteraz bezvýsledné. Vyzerá to však na posun. Krajská prokuratúra v Nitre totiž polícii nariadila Komjátiho vyšetrovanie. „Ani v jednej zo štyroch vecí zatiaľ nedošlo k vzneseniu obvinenia ani k meritórnemu skončeniu veci," povedal hovorca nitrianskej krajskej prokuratúry Jaroslav Maček.
Komjátimu môže hroziť stíhanie pre zneužitie právomocí verejného činiteľa, ale aj za to, že neoprávnene nakladá s majetkom obce.
„Bojíme sa exekúcií. Zadlženosť obce je veľká. To nevieme od Komjátiho, len od iných starostov," hovorí bývalý poslanec zastupiteľstva Vojtech Nagy.
Starosta priznal, že Olči už jedna exekúcia hrozila, na mesiac aj mala zablokované účty. Súkromnej firme za dostavanie amfiteátra dlhovala necelých 60-tisíc eur (1,8 milióna korún). Komjáti priznáva ešte dlh asi 10tisíc eur (vyše 300-tisíc korún) za komunálny odpad. „Už aj za odpad budeme platiť. Je načase," hovorí teraz. Inak je podľa Komjátiho s hospodárením všetko v poriadku.
Zemianska Olča pritom tri roky nemá schválený riadny rozpočet a funguje len v provizóriu. Obec už kontrolovali aj ministerstvo financií a Najvyšší kontrolný úrad. Ten sa minulý rok od februára do marca zameral iba na účty z roku 2006. Potvrdil niekoľko pochybení.
Kontrola mohla priniesť väčší dohľad nad starostovým hospodárením. Ukázala, že obec má dlh 3,5 milióna korún (vyše 116-tisíc eur). Ak by to bolo 5,25 milióna korún, teda 15 percent bežných príjmov obce, dostala by sa pod nútenú správu, a teda pod drobnohľad, ktorému takto Komjáti unikol.
O dane neprídu
Nepotvrdil sa ani krízový scenár, podľa ktorého by obec prišla o ďalšie 4 milióny korún (132-tisíc eur) za miestne dane z nehnuteľností. Starosta i poslanci boli totiž presvedčení, že bez všeobecnozáväzného nariadenia o prevode na euro daň nebudú môcť vyberať. Ministerstvo financií však potvrdilo, že sa môžu riadiť predchádzajúcim nariadením z roku 2007 a staré sumy sa len prepočítajú na eurá.
Starosta: Porušujem zákon. Je to nesprávne
Starosta Zemianskej Olče LÁSZLÓ KOMJÁTI tvrdí, že zvolávať zastupiteľstvo nemá význam. Napriek tomu ho chce tentoraz zvolať. Vo februári.
Starosta si priznáva aj nepriznáva chybu.
FOTO SME - PETER ŽÁKOVIČ
Čo sa deje v obci?
„Medzi nami je ľudský spor. Nie je to ako starosta - poslanec. Už štyri roky to trvá."
Preto odmietate zvolávať zastupiteľstvá?
„Nie, to má širšie súvislosti. Prvý polrok sme mali schôdze pravidelne, ale nemá to význam."
Prečo?
„Nič nebolo schválené."
Zákon jasne hovorí, že každé dva mesiace má byť zastupiteľstvo. Prečo to ignorujete?
„Po celý čas som bol odvolateľný. Je to otázka troch minút hlasovať o referende."
Viete, čo hovorí zákon?
„Samozrejme."
Napriek tomu zastupiteľstvo nezvolávate?
„Tak oni tiež v mnohých prípadoch porušujú zákon."
Je správne, keď starosta porušuje zákon?
„Nie, nie je to správne. Celá tá situácia nie je správna, je to na škodu veci aj celej obce."
Poslancom sa nepozdáva, ako hospodárite. Že ste napriek provizóriu kúpili za milión korún nový obecný rozhlas. Bol nevyhnutný?
„Áno, bolo to nevyhnutné. Je to aj v mojom programe - obnova obecného rozhlasu. Pôjdem aj ďalej, zrekonštruujem verejné osvetlenie."
Kto vám schválil, že môžete takto použiť peniaze?
„To ešte nie je zaplatené."
Ale nejakú zmluvu ste s tou firmou, ktorá rozhlas dodá, podpísali.
„Samozrejme, podpísal."
Ako ste mohli podpísať takúto zmluvu, keď ste to nemali schválené?
„Dá sa to teraz do rozpočtu. Bude to naplánované."
Nejde o rozpočet, ale o to, že ste podpísali zmluvu a zaviazali sa na niečo, na čo ste nemali súhlas.
„Súhlas zastupiteľstva bude nanič, vážená, lebo 15. decembra sme napríklad mali riadnu schôdzu a všeobecne záväzné nariadenia neboli schválené. Môžu byť na to hrdí poslanci."
Kedy najbližšie zvoláte zastupiteľstvo, aby ste mali riadne schválený rozpočet?
„Tak teraz musí byť vo februári, keďže existuje ten dvojmesačný interval."
Odteraz zvoláte zastupiteľstvo každé dva mesiace?
„To som nepovedal."
Veď ste povedali, že vo februári ho zvoláte.
„Áno."
Sľúbite, že zavoláte aj nás?
„To vám teda nesľúbim."
Veronika Šutková

Beata
Balogová
