SME
Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Na východnom Slovensku stúpli hladiny riek

Záplavy zapríčinil ľad. Ľadové zátarasy zaznamenali vodohospodári aj na ďalších tokoch východného a stredného Slovenska.

Niekoľko desiatok hasičov, policajtov, pracovníkov Povodia Hrona a dobrovoľníkov bojuje s vodou, ktorá sa vyliala z koryta Hrona neďaleko obce Kozárovce v okrese Levice. Dobrovoľníci stavajú hrádzu z vriec naplnených pieskom, aby ochránili domy v obci preNiekoľko desiatok hasičov, policajtov, pracovníkov Povodia Hrona a dobrovoľníkov bojuje s vodou, ktorá sa vyliala z koryta Hrona neďaleko obce Kozárovce v okrese Levice. Dobrovoľníci stavajú hrádzu z vriec naplnených pieskom, aby ochránili domy v obci pre (Zdroj: TASR)

KOŠICE. Hladina rozvodnenej rieky Hron pri Kozárovciach v piatok popoludní mierne klesla a v obci už začali čerpať vodu zo zaplavených pivníc. Hrozba ďalších záplav v prípade daždivého počasia však stále trvá, pretože rieku medzi obcami Hronský Beňadik a Tlmače prehradila ľadová zátarasa.

Poklesla už aj hladina rieky Hnilec, ktorá už druhý deň ohrozuje obec Švedlár na východnom Slovensku, informovali ČTK vodohospodári.

Hladinu zvýšil nahromadený ľad, odstránia ho

"Hron obyvateľov obcí momentálne neohrozuje, ale ľadová zátarasa zatiaľ nie je odstránená," povedal ČTK František Rigo zo Slovenského vodohospodárskeho podniku. Hladina podľa neho na miestach, kde rieka zaliala cestu pri Kozárovciach, poklesla približne o 40 centimetrov. Koryto rieky však budú musieť od ľadu uvoľniť, aby nedošlo k ďalším záplavám. "Zatiaľ nie je rozhodnuté o spôsobe odstraňovania ľadovej bariéry," povedal Rigo.

Podľa starostu Kozároviec Jozefa Majera zatopila voda niekoľko pivníc a bytovku v blízkosti železničnej stanice. "Hladina klesla a už sme začali čerpať vodu zo zatopených domov," informoval starosta.

Hron sa vylial už vo štvrtok pri Žiari nad Hronom a ľadová zátarasa sa postupne presunula o niekoľko kilometrov nižšie po prúde rieky. Uzavrieť museli aj hlavnú cestu medzi Kozárovcami a Hronským Beňadikom. Od polnoci nasadila armáda na pomoc pri povodniach vojakov z Levíc a dala k dispozícii aj ťažkú techniku.

zaplavy_kozarovce1_sita.jpg

Ľadové kryhy sa dostali až na cestu v zatopenej obci Kozárovce.

zaplavy_kozarovce2_sita.jpg

Vodohospodári zatiaľ neuvažujú s odstrelom ľadového poľa, pretože by podľa Riga nemali význam.

Pri preprave sa osvedčil čln

Člnom sa dopravujú domov obyvatelia zaplavenej bytovky pri železnici v Kozárovciach. Bývajú tu tri rodiny, spolu osem ľudí. Autom sa k bytovke dostať nedá, prebrodiť sa dá v gumákoch. Podľa starostu Jozefa Majera je to už posledné vodou ohrozené miesto v obci. K rómskej osade sa voda nakoniec nedostala, k zaplaveniu domov chýbalo pol metra. Pod vodou je zhruba desiatka pivníc, obyvatelia majú v záhradách zvyškovú vodu, ktorú odčerpávajú hasiči.

Vrecia pieskom plnili dobrovoľníci, ktorí chceli zabrániť ďalším škodám na majetku Kozárovčanov. „Dopoludnia sme zastavili presun vody z koryta na cestu. Stavanie hrádze z vriec s pieskom, našťastie, nepriaznivú situáciu pomohlo regulovať. Vyhrané budeme mať vtedy, keď Hron bude opäť vo svojom koryte," povedal veliteľ zásahu Karol Kotora. Kritický stav si nevyžadoval evakuáciu obyvateľov, obec však bola aj na túto alternatívu pripravená. „Počas celej noci bol k dispozícii pristavený autobus, ktorý by v prípade potreby previezol ľudí do školskej telocvične. Tá je vykúrená a v prípade potreby ju možno využiť," doplnil starosta Kozároviec Jozef Majer.

Na mieste bol aj prezident Policajného zboru (PZ) SR Ján Packa, ktorý novinárom povedal, že budú voliť menšie zlo - buď sa budú snažiť rozhýbať ľadové kryhy výbušninami, alebo ich nechajú roztopiť samé. O škodách je podľa neho predčasné hovoriť, budú však zrejme niekoľkomiliónové. Do Kozároviec priletel aj policajný vrtuľník, ktorý zhora monitoruje a hodnotí situáciu.

Na pomoc prišla armáda

Na pomoc obyvateľom vyslala armáda ešte v noci vojakov z Levíc. "V súčasnosti (...) vykonávajú pomocné práce, plnia vrecia s pieskom a ukladajú ich pozdĺž rieky Hron, aby zabránili jej ďalšiemu vylievaniu," informoval hovorca ozbrojených síl Mário Pažický. Situácia si však podľa neho zatiaľ nevyžiadala nasadenie ťažkej vojenskej alebo leteckej techniky.

Hron ešte vo štvrtok predpoludním zaplavil polia a cestu v okolí Žiaru nad Hronom, večer sa pod vodou ocitlo päť domov a jedna bytovka v obci Tekovská Breznica.

zaplavy_kali1_sita.jpg

Róbert Kaliňák (druhý zľava) pri záchranárskych protipovodňových prácach v zatopenej obci Kozárovce, v ktorej stúpla hladina rieky Hron a zaplavila časť dediny, neďaleko mesta Levice.

zaplavy_kali2_sita.jpg

zaplavy_kali3_sita.jpg

Vo Švedlári pomáha špeciálna technika

S ľadovými bariérami ďalej bojujú vo východoslovenskej obci Švedlár. Kryhy vytvorili na rieke Hnilec zátarasu, v obci hrozilo zaplavenie 50 domov a jedného bytového domu. "Hnilec trochu poklesol, myslím, že situáciu do soboty večera zvládneme," povedal ČTK starosta obce Oskár Münnich.

Ľad vo Švedlári postupne uvoľňuje jeden ťažký mechanizmus, pri jeho obsluhe sa technici nepretržite striedajú. V obci ešte od štvrtka trvá tretí stupeň povodňovej aktivity. Tretí stupeň ostane v platnosti pravdepodobne až do pondelka.

"Vyliata voda zaplavila najmä pozemky, ale dostala sa už aj k domom a zaplavila pivnice," uviedol pre TASR starosta obce Oskár Münnich. Ťažká technika sa do neprístupného terénu dostáva veľmi komplikovane.

"Pre rozmočený terén nahromadený ľad postupne rozbíjame len jedným strojom, ktorý nám požičali lesníci, a sčasti ručne. V sobotu sa pokúsime nasadiť viac mechanizmov. Pomáhajú nám vodohospodári, ktorí nevypúšťajú vodu z nádrže Palcmanská maša do Hnilca. Dúfam, že cez víkend sa nám podarí odstrániť ľad brániaci odtoku vody. Ak nebude pršať, mali by sme krízovú situáciu zvládnuť,“ povedal starosta Münnich.

Plávajúci ľad zdržal jeden z mostov v obci. Na rieke rozbíja naplavený ľad jeden stroj, ďalšie mechanizmy sa ku korytu pre rozmočený terén podľa Münnicha nedostali.

V noci nespia

Roman Plachetka, ktorý býva v dome s manželkou a dvoma deťmi spomína, že má 60 rokov a takúto situáciu ešte nepamätá. „V noci nespíme, dávame pozor, aby neprišla veľká voda, bojíme sa. Každý chvíľu sme pri okne, striedame sa v strážení," povedal nám Švedlárčan. Ľudia pre istotou posťahovali zo záhrad majetok, aby im ho nezobrala voda.

„Pod kolóniou sme to začali čistiť, v prípade, že by sa pretrhla hrádza, teda miesto pri mostíku, do piatich minút je zatopených 50 domov," povedal starosta Oskar Münnich. Škody zatiaľ nie sú vyčíslené, voda zatopila šachty a pivnice. Ako pre Korzár uviedol riaditeľ Správy povodia Hornádu a Bodvy - Slovenský vodohospodársky podnik Marián Miščík, jediné čo teraz môžu vykonať, je uvoľňovať koryto rieky v dolnej časti, aby kryhy mali voľnú cestu.

Hladina Uhu už nestúpa

Na rieke Uh pri Lekárovciach je od rána vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity, no hladina Uhu už nestúpa tak rýchlo ako v priebehu dnešnej noci, keď od polnoci v priebehu pár hodín stúpla z 557 cm na 711 cm. Dnes o 15:00 hladina Uhu dosahovala 734 cm.

Prvý stupeň povodňovej aktivity je aj na rieke Hnilec pri Jaklovciach, Toryse pri Košických Olšanoch a riečke Roňava pri Michaľanoch. Keďže cez deň prestalo pršať, situácia sa postupne stabilizuje. Prvý stupeň platí už aj na Laborci pri Ižkovciach a hladina má stúpajúcu tendenciu.

Ľadové zátarasy zaznamenali vodohospodári aj na ďalších tokoch východného a stredného Slovenska. Plávajúce kryhy ohrozovali napríklad prietok riek Bodva pri Moldave nad Bodvou, Rimava pri Rimavskej Sobote a prítoku Ipľa pri Horných Turovciach. Situácia sa však na týchto tokoch upokojila. Hladina by mala ešte dnes kulminovať napríklad na rieke Uh, kde bol vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity.

kozar_6_tasr.jpg

kozar5_tasr.jpg

kozar4_tasr.jpg

kozar1_tasr.jpg

kozar2_tasr.jpg

kozar3_tasr.jpg

Situácia na Hrone sa upokojila

Hoci stále trvá tretí stupeň povodňovej aktivity v okresoch Žiar nad Hronom a Žarnovica, kde sa vo štvrtok v dvoch obciach vylial pre ľadové zátarasy Hron z koryta, situácia je stabilizovaná a mala by sa ďalej zlepšovať. Množstvo vody na vyššom toku Hrona sa totiž znižuje. Pre agentúru SITA to uviedol vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Žiari nad Hronom Štefan Stripaj.

„Krízový štáb po celú noc monitoroval situáciu, rieka je v medziach ochranných hrádzí. Problémy sú však na nižšom toku, keďže ľadové kryhy stoja na úseku od nádrže Veľké Kozmálovce (v okrese Levice) až po Hronský Beňadik (v okrese Žarnovica),“ povedal Stripaj.

Vo štvrtok sa Hron vylial v obciach Bzenica v okrese Žiar nad Hronom a Tekovská Breznica v okrese Žarnovica. V oboch prípadoch boli dôvodom ľadové zátarasy, ktoré vznikli nahromadením krýh pod mostami, v oboch prípadoch sa prekážka toku vody uvoľnila samovoľne.

Kým v Bzenici voda zaplavila len polia a lúky, v Tekovskej Breznici aj pivnice piatich rodinných domov. Ako pre agentúru SITA uviedol starosta Tekovskej Breznice Jozef Dolinaj, na majetku obce nevznikli žiadne alebo takmer žiadne škody, majitelia domov už vodu z pivníc za pomoci hasičov odčerpali. „Medzi 18:30 až 19:00 sa to uvoľnilo a postupne odtieklo, odvtedy sa situácia len zlepšuje,“ povedal Dolinaj s tým, že oceňuje rýchlu a kvalitnú pomoc hasičov, policajtov a krízového štábu.

SHMÚ vydal pre oblasť Spiša varovanie

Hladiny riek na východnom Slovensku výrazne stúpli. Podľa pracovníka košického odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku Dušana Mydlu to spôsobilo výrazné oteplenie, následné topenie snehových zásob a zrážková činnosť.

"Povodňové situácie vznikli vytvorením ľadových zátarasov na rieke Bodva v Moldave nad Bodvou a na Hnilci vo Švedlári," uviedol pre TASR. Vplyvom vzdutia vody stúpla hladina nad úroveň 2. stupňa povodňovej aktivity. Obecný úrad vo Švedlári vyhlásil vo štvrtok popoludní 3. stupeň povodňovej aktivity, ktorý naďalej trvá. V rámci záchranných prác tam zabezpečili mechanizmy na uvoľňovanie vzniknutých zátarasov.

Ako ďalej uviedol Mydla, v dôsledku topenia snehu a zrážok stúpla hladina rieky Uh pri Lekárovciach o vyše 6 metrov za 24 hodín. Dnes od 6:30 hod. tam bol po dosiahnutí 700 cm vyhlásený 2. stupeň povodňovej aktivity. O 11:00 hod. dosiahla hladina už 738 cm. Ľadový zataras vznikol aj na sútoku riek Lomnica a Topľa pri Vranove nad Topľou, odstraňujú ho pracovníci Povodia Bodrogu Trebišov. Na rieke Poprad v Starej Ľubovni monitorujú ľadový zataras pracovníci Povodia Dunajca a Popradu.

Z dôvodu ľadového zátarasu na hati v Krompachoch došlo k výraznému stúpnutiu vody v zdrži, ale nevyžaduje vyhlásenie žiadneho zo stupňov povodňovej aktivity.

Slovenský hydrometeorologický ústav už vydal výstrahu 1. stupňa pre oblasť Spiša. V okresoch Poprad, Kežmarok, Levoča, Spišská Nová Ves sa miestami očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 20 - 40 mm.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 2. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 3. Uhlíková stopa výrobku? Vyžiada si ju zákazník aj regulátor
 4. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 5. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 6. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 7. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 8. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 9. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 10. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 1. AAA AUTO zajtra otvorí pobočky s ponukou vyše 5 000 áut
 2. Reinoo chce na Vlčincoch postaviť 750 nových parkovacích miest
 3. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 4. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 5. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 6. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 7. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 8. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 9. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 10 841
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 566
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 449
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 497
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 878
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 364
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 976
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 652
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 965
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom 2 338
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Výboh (vpravo).

Fotka je na fanúšikovskom účte jazdca F1 Charlesa Leclerca.


a 1 ďalší 54m

Neprehliadnite tiež

Zľava starosta Baškoviec Peter Báthory, Michal Kaliňák a starosta Šarišského Jastrabia Ľubomír Rešetár.

Navrhujú, aby ich čistili nezamestnaní.


TASR 2m
Finančník Martin Kvietik počas verejného zasadnutia vo veci väzobného stíhania na Najvyššom súde.

Martin Kvietik zostáva vo väzbe do 19. marca.


TASR 4m
Ilustračné foto.

Za stredu pribudlo 767 pozitívnych seniorov nad 65 rokov.


TASR 46m
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Spisy budú pridelené počas decembra.


TASR 25m
Skryť Zatvoriť reklamu