BRATISLAVA. Premiér Robert Fico v piatok oficiálne navrhol zvláštneho predstaviteľa Európskej únie v Bosne a Hercegovine Miroslava Lajčáka za nového ministra zahraničných vecí.
„Pán prezident tento výber s premiérom prediskutoval a akceptuje nomináciu pána Lajčáka,“ povedal hovorca prezidenta Marek Trubač.
Najprv funkciu odmietol
Slovenský diplomat pritom ešte pred dvoma týždňami tvrdil, že z Bosny pre medzinárodné záväzky odísť nemôže a post ministra vtedy odmietol.
V piatok sa Lajčák odmietol k téme vyjadriť, urobiť tak má po svojom vymenovaní v pondelok v Bratislave.
Poslanec Juraj Horváth (Smer) zo zahraničného výboru parlamentu pozná Lajčáka ešte z čias jeho pôsobenia na ministerstve zahraničných vecí a zmenu jeho postoja si vysvetľuje rozvážnosťou. „Myslím si, že ide o prejav jeho zodpovednosti, že si len tak nezbalil kufre a neodišiel po prvých úvahách o možnosti robiť ministra. Vývoj v Bosne ukazuje, že zrejme splnil svoju misiu a štafetu by mal posunúť ďalej,“ povedal.
Naopak, Lajčákov dlhoročný nadriadený z pozície zvláštneho splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Balkán a exministra zahraničných vecí, Eduard Kukan (SDKÚ) si myslí, že ide o zaujímavú zmenu názoru. „Zrejme bol záujem premiéra o pána Lajčáka taký, že túto otázku vedeli presvedčivo odôvodniť aj v európskom kontexte,“ myslí si.
Lajčák bude podľa neho potrebovať ešte niekoľko týždňov, kým zloží funkciu v Bosne, aby to z pohľadu medzinárodných a európskych štruktúr nebolo vnímané ako útek.
Všetci sú spokojní
Opozícia sa vzácne zhoduje s koalíciou, že výber Lajčáka je dobrou voľbou. „Je to profesionál a skvelý diplomat, ktorý sa presadil doma i v zahraničí. Premiér si ho vybral práve preto, aby Lajčák posilnil jeho zahraničnú dôveryhodnosť,“ zhodnotil svojho dlhoročného kolegu Kukan.
Koaliční partneri Smeru sú s výberom premiéra rovnako spokojní. Poslanec Ján Kovarčík (HZDS) Lajčáka pozná a je presvedčený, že bude dobrým ministrom. „S premiérovým výberom som spokojný, aj keď som o ňom nevedel. Je to vec Smeru.“
Naopak, predseda SNS Ján Slota bol o výbere kandidáta informovaný priamo premiérom. „Očakávame, že bude jednoznačne obhajovať národné záujmy Slovenska,“ odkázal budúcemu ministrovi.
Znalec Balkánu sa vracia
Ak je vlastnosťou Balkánca ohnivý temperament a vášnivé presadzovanie svojho etnika, súčasný najúspešnejší slovenský diplomat Miroslav Lajčák je jeho pravým opakom.
Na prvý pohľad pôsobí skôr chladne a než sa rozhodne konať, vypočuje si všetky strany. Práve to, čo Balkáncom často chýba, dokázal Miroslav Lajčák v tomto výbušnom regióne využiť.
Venuje sa mu profesionálne posledných desať rokov.
Ako špeciálny vyslanec Európskej únie vyjednal bezproblémové referendum o nezávislosti v Čiernej Hore.
Spôsob, akým posadil za jeden stôl Srbov aj Čiernohorcov, je jedným z ojedinelých príkladov, keď európska diplomacia nezlyhala a zabezpečila hladký rozvod dvoch rozhádaných etník.
Pre Lajčáka to bol kariérny zlom. Slovenský diplomat sa presadil v mimoriadne ťažkom teréne, kde žiadna strana neverí tej druhej a prostredníka podozrieva, že kope za protihráča alebo za jednu z mocností.
Lajčák túto balkánsku nedôveru prekonal.
Určite mu pomohli skúsenosti veľvyslanca v Belehrade či schopnosť plynulo sa porozprávať s domácimi v ich jazyku. Na zahodenie nebolo ani štúdium na moskovskom Inštitúte pre medzinárodné vzťahy, kde získal prvé základy vyjednávania, ako aj skúsenosti s ruským hráčom na medzinárodnej scéne.
Na Západe mu pomohla nezaujatosť.
Na rozdiel od slovenského ministerstva zahraničia, ktoré bolo dlhodobo prosrbské, Lajčák pripustil, že aj Belehrad klame a podvádza.
Bosna je však ťažký prípad. Komplikovaný štátny útvar s najväčším počtom ministerstiev na počet obyvateľov na svete, kde sa pri vláde striedajú tri znepriatelené národy.
Bosna sa dodnes nespamätala z vojnových zverstiev 90. rokov. Lajčák síce potlačil bosnianskych lídrov ku kompromisom a zachránil jej integráciu do Európskej únie, nedokázal však narušiť systém, ktorý nastavila mierová dohoda z Daytonu.
Z Bosny tak podobne ako všetci jeho predchodcovia neodchádza s revolučnými zmenami. Možno v najvyšší čas. Kým by ho niekto nenahradil alebo funkciu protektora Bosny medzinárodné spoločenstvo neoznačilo za prežitú.
Mirek Tóda
Profil Miroslava Lajčáka
- JUDr. Miroslav Lajčák sa narodil 20. marca 1963 v Poprade. Absolvoval štúdium práva na Právnickej fakulte UK v Bratislave. Ďalej študoval na Inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve.
- Diplomatickú kariéru odštartoval na zastupiteľskom úrade v Moskve (1991-1993). Po návrate domov pôsobil ako riaditeľ kancelárie ministra zahraničných vecí SR (1993) a riaditeľ kancelárie predsedu vlády SR (1994).
- V rokoch 1994-1998 bol veľvyslancom SR v Japonsku a potom, do roku 2001, opäť riaditeľom kancelárie ministra zahraničných vecí SR.
- V rokoch 1999-2001 bol osobitným asistentom splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Balkán a vtedajšieho ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana.
- V rokoch 2001-2005 pôsobil ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Srbsku a Čiernej Hory. Ako osobný vyslanec vysokého predstaviteľa EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javiera Solanu pre referendum v Čiernej Hore sa v rokoch 2005-2006 podieľal na príprave dohody, ktorá umožnila pokojný priebeh všeľudového hlasovania o usporiadaní vzťahov medzi Srbskom a Čiernou Horou.
- Od roku 2005 pôsobil vo funkcii generálneho riaditeľa pre politické záležitosti na Ministerstve zahraničných vecí SR v Bratislave. Do jeho pôsobnosti patril okrem iného aj Balkán, spoločná zahraničná a bezpečnostná politika EÚ a euroatlantické záležitosti.
- Začiatkom roku 2005 bol vedúcim Stáleho sekretariátu pre prípravu summitu Ruska a Spojených štátov v Bratislave.
- Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Javier Solana si ho vybral za svojho osobného vyslanca pre referendum o nezávislosti Čiernej Hory od Srbska v júni 2006.
- Slovenského diplomata Miroslava Lajčáka v máji 2007 v Sarajeve vymenovali za nového vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine (BaH). Vysoký predstaviteľ je zároveň zvláštnym vyslancom Európskej únie v BaH. Lajčák sa svojej novej funkcie ujal 1. júla 2007. Nahradil v nej Christiana Schwarz-Schillinga, ktorého mandát sa skončil 30. júna 2007.
- Miroslav Lajčák ovláda anglický, bulharský, nemecký, ruský a srbský jazyk. Jeho manželkou je televízna moderátorka Jarmila Hargašová.
tasr

Beata
Balogová
