BRATISLAVA. Kauzu darcov sa snaží HZDS ukončiť rovnako podozrivo, ako sa začala. Milióny korún, ktoré dostali od nemajetného dôchodcu Rudolfa Trávnička a zadlženého podnikateľa Jozefa Oceľa, vraj hnutie dalo „preberateľom".
Nič viac predseda hnutia Vladimír Mečiar nechce povedať. Tvrdí, že si „veci vyriešili a nič v účtovníctve ani v pokladnici HZDS z tých peňazí nie je".
Kto v skutočnosti 11 miliónov korún (356 133 eur) dostal, HZDS vytrvalo odmieta prezradiť. Hnutie vraj sľúbilo, že v záujme ich bezpečnosti nezverejní ich mená.
„Môžete niekomu garantovať, že keď sa dozvie podsvetie, že tam a tam boli nejaké peniaze, že mu niekto nevybieli celý byt, alebo ho neohrozí a nebude ho vydierať?" vysvetľoval Mečiar.
V správe audítora, ktorý bude parlamentnému výboru pre financie pripravovať výročnú správu strany, vraj bude potvrdené, že peniaze už strana nemá, povedal Mečiar.
Šéf finančného výboru parlamentu Jozef Burian (Smer) je z vysvetlenia HZDS prekvapený. Dôležité však preňho bude, čo do správy o hospodárení HZDS napíšu audítori. „My ako výbor nevstupujeme do ich účtovníctva a nemáme na to ani právomoc."
Zuzana Wienk z Aliancie Fair - play povedala, že „škandál významne naštrbil dôveryhodnosť HZDS a akékoľvek zahmlievanie ho poškodzuje ďalej."
Vysvetlenie hnutia považuje za veľmi pochybné. „Peniaze mali buď vrátiť konkrétnym darcom, alebo ako sľúbili, darovať na dobročinné účely. Ak argumentuje akýmisi sprostredkovateľmi, znovu to prispieva k podivnému priebehu škandálu."
Postup HZDS však na druhej strane podľa nej ukazuje, že sa zrejme dôsledkov neobávajú a ich voličská základňa stranu za netransparetnosť a možné nelegálne či nečisté financovanie nepotrestá stratou preferencií, povedala.
„Ak HZDS neuvedie mená osôb, ktorým peniaze darovalo, bude to žiaľ v súlade so zákonom. V každom prípade bude veľmi zaujímavé odsledovať, akým spôsobom túto transakciu zaúčtovali a porovnať dokumenty s ústnym vysvetlením predsedu strany," povedala Wienk.
Prípad sa už raz pred výborom ocitol. Problémom finančnej správy za rok 2007, keď dar HZDS dostalo, boli aj formálne pochybenia. Darovacie zmluvy totiž boli overené notárom až dodatočne.
Koaličná väčšina vo výbore však Mečiarovu stranu podržala. Mohla jej minulý rok udeliť pokutu 22 miliónov korún. Neurobila tak.
Kauza „igelitkových" darcov prepukla po tom, ako denník SME zistil, že darca siedmich miliónov korún Trávniček (na snímke) žije chudobným životom v malom bratislavskom byte.
Údajný darca miliónovú transakciu vysvetľoval takto: „Mal som ich v dvojitej igelitke z obchodu Tesco. Dal som to známemu, nech im to odovzdá."
Mečiar: Dávam čestné slovo
Dostal tie peniaze niekto iný ako Trávniček a Oceľ?
„Prevzal to niekto iný."
Trávniček sa k nim dostal?
„Povedal som, kto preberal. Pre mňa je to tým skončené."
K tomu musíte mať aj zmluvu. Máte papiere, že niekto niečo prevzal?
„Notársky je všetko overené, urobené podľa zákonov. Nikdy by sme si podvod nedovolili. To je zlyhanie osôb, nie celej strany. Čestne sme sa k tomu postavili a čestne napravili a odstránili."
Nechcete tie notárske zápisnice zverejniť aspoň bez mien?
„Nie. Načo?"
A myslíte, že vám to voliči uveria?
„Veríte či neveríte? Ja vašej redakcii mám veriť?"
Keď chcete, aby vám voliči uverili, skúste im ukázať nejaký papier.
„Majú slovo, česť a záruku. Takisto ako v mnohých iných otázkach, tak aj v týchto je to slovo platné. Pokiaľ sa z tých osôb niekto rozhodne rozprávať, jeho vec. "
Miroslav Kern

Beata
Balogová
