Vyšetrovanie korupcie na Turks a Caicos smeruje aj k firmám Istrokapitál a J&T. Britská vládna komisia v Karibiku sa pokúša vysvetliť, prečo premiér ostrovov Turks a Caicos zjavne zvýhodňoval slovenských developerov. Spolupráca so Slovákmi mu mimoriadne priala.
BRATISLAVA. Projekt slovenských spoločností Istrokapitál a J&T na karibských ostrovoch Turks a Caicos bol veľkolepý - náklady na luxusný dovolenkový rezort sa pohybovali okolo 400 miliónov eur. Mimoriadna bola aj podpora od premiéra tejto britskej kolónie, Michaela Misicka.
Vyplýva to z vyšetrovania vládnej britskej komisie, ktorá od jesene preveruje vážne podozrenia z korupcie na tomto chudobnom karibskom ostrove. Komisia zverejňuje denne výsledky vyšetrovania na svojej internetovej stránke. S projektom v Karibiku to v tejto chvíli dobre nevyzerá.
Priateľská vláda
Keď šéf Istrokapitálu Mário Hoffman napísal 1. augusta 2006 Misickovi list, že plánujú postaviť golfové ihrisko, miestny premiér jeho list v nasledujúci deň predložil v kabinete. Hneď ho odsúhlasili napriek tomu, že Hoffman neprezradil, koľko za pozemky zaplatí.
Vláda vyšla Hoffmanovi v ústrety aj vtedy, keď oznámil, že na ihrisko potrebuje prenajať 96 hektárov na maličkom ostrove Salt Cay. Zmluvu uzavreli na 99 rokov na 238 dolárov za rok na celý areál. Audit, ktorý mali v rukách, pritom určil hodnotu pozemkov na takmer 8 miliónov dolárov.
Neskôr, keď slovenskí developeri prejavili záujem odkúpiť pozemok pri mori, vláda im ho predala za 160 tisíc dolárov - hodnotu, ktorú audítor určil v roku 2001. Koncom roku 2007 sa podobné pozemky predávali za vyše milión dolárov.
„Rozhodnutie vlády neprehodniť cenu poukazuje na bezohľadný nezáujem o spravovanie peňazí štátu a možno vyvoláva aj iné podozrenia," napísala v audite spoločnosť Deloitte.
Keď vládna plánovacia komisia odmietla v záujme ochrany miestnej fauny a flóry zámer postaviť na Salt Cay mólo, Misick zakročil a komisiu prinútil znovu sa stretnúť, a prehodnotiť rozhodnutie. Predseda komisie odstúpil a hovoril o tlaku od ministrov, aby porušil zákon.
Výnimočnú priazeň Misicka k Hoffmanovi, J&T a ich developerskej spoločnosti Devco osvetľuje partnerský vzťah premiérovho brata Chala Misicka s Máriom Hoffmanom v spoločnosti, ktorá buduje golfové ihrisko. A banka, ktorá požičala premiérovi Misickovi šesť miliónov dolárov v roku 2007, je J&T Banka v Prahe. Hovorca J&T Maroš Sýkora povedal, že Misickovi úver schválili štandardným spôsobom.
Pred komisiou
Fakty odkryla britská vládna komisia. Misick minulý týždeň priznal, že občas súkromne cestuje s Hoffmanom, cez ktorého sa spoznal v roku 2005 s Patrikom Tkáčom, predsedom J&T banky v Prahe. Zárukou za šesťmiliónový úver od tohto bankového domu sú akcie Misickovho brata v podniku s Hoffmanom.
Zatiaľ nesplatil ani dolár, a to sa týka takmer všetkých záväzkov v hodnote 20 miliónov dolárov, ktoré dostal ako úvery z rôznych zdrojov.
„Pán premiér, toto vyvoláva otázky, ako ste dostali úvery, a či vôbec to dokonca sú úvery," povedal premiérovi britský advokát David Milne, ktorý je poradca komisiu a vedie denný výsluchy. „To je váš názor," odvetil Misick.
Hoffmanova hovorkyňa Bernadetta Múdra odmietala odpovedať na otázky SME a označila ich za „vykonštruované a účelové". „V prípade, ktorý vyťahuje váš redaktor, je rozhodujúce jediné: záver vyšetrovacej komisie. Nechápeme dôvody, prečo o tom dokola píše."
Misickov podpis na úverovej zmluve osvedčil Štefan Král z Devco, Hoffmanovho podniku na Turks a Caicos.
Premiér povedal, že v roku 2008 J&T dostala bankovú licenciu pre Turks a Caicos, a že Tkáč niekoľkokrát navštívil Turks a Caicos od roku 2005, a „zaujímal sa o nehnuteľnosti".
Dobré vzťahy
Misick neskrýva, že má osobný vzťah s Hoffmanom. V novembri 2006 predložil vláde návrh, aby mu udelili status trvalého pobytu. Vláda súhlasila.
Hoffman mal kontakty aj s inými vládnymi predstaviteľmi. Vicepremiér Floyd Hall komisii povedal, že navštívil Slovensko s Misickom. Hoffman ich hostil koncom roku 2007 alebo začiatkom 2008. Jeho lietadlom leteli aj do Dubaja na automobilové preteky.
Tento mimoriadny vzťah môže byť teraz ohrozený. Misick pred komisiou povedal, že projekt slovenských developerov je „pravdepodobne mŕtvy", čo súvisí s momentálnou celosvetovou ekonomickou situáciou.
Dobré správy nemá miestny premiér ani pre J&T. Priznal, že nemá peniaze, aby splácal miliónový úver. „Určite to budem chcieť prerokovať," povedal. „Som v uprostred rozvodu."
Minul milióny, nemá ich
Otázky britských vyšetrovateľov Davida Milnera a Robina Aulda premiérovi MICHAELOVI MISICKOVI smerovali k jeho prepojeniu na slovenských investorov. Komisia ich zverejnila na internete.
Zábezpekou na úver z J&T Banky boli akcie vášho brata v Salt Cay Golf Clube?
„Áno."
Takže vďaka tomu, že váš brat má 50-percentný podiel v Golf Club, ste dostali úver šesť miliónov dolárov.
"Vôbec nie. Keď som požiadal o úver v J&T Banke, ponúkal som im rôzne zábezpeky. Banku uspokojila zábezpeka na golfové ihrisko. Poznali sa s pánom Hoffmanom a môj brat bol natoľko milý, že mi umožnil používať jeho zábezpeku. Takže úver a bratov podiel v Golf Clube nemajú nič spoločné - ja som si neprilepšil nekalým alebo korupčným spôsobom. Je to úver."
Už ste tých šesť miliónov minuli, je to tak?
„Áno."
Medzitým sa úroky, zhruba 600-tisíc dolárov ročne, nakopili. Už raz ste predĺžili splatnosť úveru, ale 29. apríla tento rok musíte splatiť 7,2 milióna dolárov. Máte tie peniaze?
„Nie."
Pri každom úvere (Misick si zobral okolo 20 milión dolárov v úveroch, pozn. red.) vám odpustili dočasne splátky úrokov. Domnievam sa, pán premiér, že to vyvoláva otázku, ako ste dostali tie úvery, a či to vôbec úvery sú.
„To je váš názor. Sú to úvery a môj majetok je väčší než moje úvery. Sú to úvery, ktoré splácam."
Tom Nicholson
Život s kartou od J&T bol kráľovský
Premiér kreditnú kartu pre boháčov tajil, priznal ju, až keď jej existenciu vypátrala komisia.
BRATISLAVA. Kreditná karta American Express, ktorú Michaelovi Misickovi (na snímke ČTK/AP) vydala v marci 2006 J&T Banka, zaručuje jej držiteľovi luxusný život. Karta Centurion je pre medzinárodných superboháčov, považovaných bankami za osoby s najlepším kreditom. Jej majiteľ musí minúť najmenej 250-tisíc dolárov ročne.
Misick o karte mlčal. Až keď sa k nej komisia dopátrala, poskytol dokumenty, podľa ktorých minul 1,7 milióna dolárov. Takmer 12 mesiacov „míňania" zdokumentovať nevedel. Komisia sa domnieva, že minul najmenej 2,5 milióna dolárov. Prístup k nej mala aj jeho manželka Lisa Raye.
Hovorca J&T Maroš Sýkora bližšie informácie o Misickovi neposkytol. „Jedným z našich princípov je lojálnosť ku klientovi. Akokoľvek sa vyjadrovať ku klientom môžeme len keby nás na to vyzvali oprávnené orgány, prípadne klient."
Luxemburská banka Arling Anstalt, u ktorej mal premiér dvojmiliónový úver, uložila v jeho mene státisíce dolárov do J&T, občas oveľa viac, než potreboval, aby nahradil sumy na jeho karte. Podľa dokumentov komisie mal J&T Private Equity plnú moc od Misicka na úver Arling Anstalt .
Kauzy Misicka
Britská komisia sa najviac sústreďuje na prípad Salt Cay a slovenských developerov J&T a Istrokapitál. Tu sú ostatné zistenia o Misickovi.
Ako premiér nikdy nepriznal majetok alebo príjmy, ako to vyžaduje zákon.
Pred komisiou skrýval množstvo informácií o svojej finančnej situácii .
Pracoval ako realitný maklér aj v čase, keď bol premiér.
Tajil politické dary a použil ich na súkromné ciele.
Jeho žena dostala 200-tisíc dolárov od štátnej organizácie, ktorý patril pod jeho kompetencie.
Dostal 100-tisícový dar od spoločnosti, ktorá predtým dostala zákazku od vlády.
Odsúhlasil 140 štipendií pre vybraných študentov mimo zákonných procesov.
Dostal 320-tisíc dolárov od firmy, ktorá neskôr dostala súhlas na developerský projekt.
Pretlačil developerský projekt pre spoločnosť, kde figurovali traja jeho synovci.
Trápia ich pohromy
Na karibských ostrovoch ľudí trápi vláda aj časté hurikány.
BRATISLAVA. Špeciálnu vyšetrovaciu komisiu zariadila britská vláda po tom, ako v roku 2007 dostala od obyvateľov Turks a Caicos sťažnosti o korupcii na vládnej úrovni a klíme strachu. Na ostrovoch žije necelých 20-tisíc obyvateľov.
Pracovať začala v auguste 2008 pod vedením sudcu sira Robina Aulda. Ak komisia zistí závažne nedostatky, reálne hrozí, že Turks a Caicos sa vrátia priamo pod správu anglickej koruny. Vlani sa ostrovom prehnal ničivý hurikán Ike.
Komisia vypočúva politikov, najviac premiéra Michaela Misicka. Ten je podozrivý, že od 2003, keď bol zvolený za premiéra, bral milióny dolárov úplatkov od developerov. Misicka v apríli 2008 obvinili v USA zo znásilnenia.

Beata
Balogová
