Najvážnejší kandidát na prezidenta o kampani a svojich zámeroch povedal veľmi málo. Pomýlil si však svoje krédo a mal problémy s predstavovaním tímu.
BRATISLAVA. Rozpačité bilancovanie posledných piatich rokov, sľub, že kampaň rozhodne nebude bombastická a séria „preklepov". Tak vyzeralo ohlásenie kandidatúry na prezidenta favorita volieb Ivana Gašparoviča.
Kandidát s podporou Smeru a SNS váhal s oznámením, že sa bude opäť uchádzať o prezidentský úrad, takmer do posledného momentu. Aj keď hárky s podpismi občanov, prípadne poslancov, treba odovzdať do budúceho štvrtka, Gašparovič sa stal posledným z uchádzačov, ktorý oficiálne potvrdil, že do volieb pôjde. Tejto vete však predchádzalo niekoľko zjavných „pošmyknutí".
„Rozhodnúť sa kandidovať do funkcie prezidenta hlavy štátu nikdy nie je jednoduché a len tak zo dňa na deň povedať, že idem kandidovať, to je taký hazard aj s vlastnou osobou," začal prvým „brbtom" svoj preslov. „Mojím mottom v minulom období bolo myslím sociálne," pokračoval zopakovaním sloganu z predvolebných plagátov spred piatich rokov. Musel sa opraviť, lebo motto v skutočnosti znelo „myslím národne, cítim sociálne".
Prezident by podľa Gašparoviča mal byť postavou, „ktorá by mala hľadať spoločnú cestu nielen medzi parlamentom, vládou a kanceláriou, ale hľadať a nasmerovať cestu k určitej aktívnej a nielen takej plagiátnej spolupráci", znela jeho ďalšia veta. Čo ňou myslel, nie je úplne jasné. Slovník slovenského jazyka pojem plagiátny nepozná. Plagiát je podľa neho napodobnením alebo doslovným odpisom cudzieho diela.
Podobne rozpačito Gašparovič postupoval, keď ho novinári požiadali, aby predstavil svoj tím, ktorý stál celý čas vedľa neho. „Pána profesora poznáte všetci, pán Kromka je viceprimátor v Poprade, Jozefa - predsedu HZD - poznáte tiež všetci," vymenoval členov petičného výboru. „Roman, Roman, chcel som povedať teda Romana Malatinca," nechal si napovedať meno ďalšieho. „Pána profesora takisto poznáte všetci," povedal o poslednom členovi tímu bez toho, že by povedal aspoň jeho priezvisko. „Čiže toto sú títo moji ľudia," ukončil predstavovanie päťčlenného tímu málo známych ľudí, z ktorých iba v jednom prípade prezradil priezvisko.
Svoju predstavu, čo v ďalšom volebnom období, zhrnul do jedného bodu - ako prekonať krízu.
„Vidíš, nebolo mi treba tie papiere," zachytili mikrofóny novinárov posledné Gašparovičove slová, ktoré adresoval svojmu hovorcovi.
Kandidáti sú už kompletní
Ivan Gašparovič je posledný, čo oficiálne potvrdil, že bude kandidovať. Súčasný prezident oznámil, že bude kandidovať len šesť dní pred tým, ako treba odovzdať podpisy.
BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič neprekvapil. Oznámenie, že bude opäť kandidovať, si však nechal takmer na poslednú chvíľu. Keď už sa všetci jeho budúci súperi oficiálne vyjadrili, že pôjdu do volieb.
Prezident predstavil základ svojho volebného tímu. Priniesli mu podpisy.
FOTO - TASR
„Po doručení hárkov, vôle občanov, a aj po získaní poslaneckých podpisov v Národnej rade, chcem oznámiť, že kandidatúru prijmem. Som presvedčený, že mám ešte dosť síl a predstáv, aby som mohol Slovensku pomáhať,“ povedal po tom, ako sa stretol s členmi petičného výboru, čo mu priniesli viac ako 30tisíc podpisov od občanov.
Tvrdil, že posledných päť rokov sa snažil byť aktívny i nadstranícky. Spolupráca s vládou a parlamentom bola podľa neho veľmi dobrá a pochvaľoval si aj to, že sa mu podarilo nevstupovať do sporov medzi politickými stranami. Gašparovič vraj nechystá „megakampaň“, skôr sa chce spoľahnúť na to, že si ľudia pamätajú jeho prácu.
Hlavný favorit volieb sa nechcel priamo vyjadriť k tomu, či by mu podľa jeho názoru na víťazstvo v prvom kole volieb stačila nadpolovičná väčšina odovzdaných hlasov, alebo viac než 50 percent hlasov všetkých zapísaných voličov.
Možná problémová situácia pre nejasne napísaný článok ústavy hrozí tento rok prvýkrát. Podľa niektorých prieskumov chce totiž Gašparoviča voliť viac ako polovica tých, čo by išli hlasovať.
Predseda parlamentu Pavol Paška vydal osvedčenie o kandidatúre zatiaľ iba niekdajšej poslankyni za KSS Dagmar Bollovej. Jeho kancelária už kontroluje platnosť vyše 17tisíc podpisov kandidáta KDS Františka Mikloška.
Hlavná súperka Gašparoviča – spoločná kandidátka opozície Iveta Radičová – chce odovzdať podpisy až v posledný možný deň. Vysvetlením by mohlo byť, že volebný zákon neumožňuje kampaň od momentu osvedčenia kandidatúry až po začiatok 15dňového obdobia pred hlasovaním.
Miroslav Kern
Politológ Öllös: Gašparovič zámerne naťahoval čas, je to forma manipulácie
Prezident SR Ivan Gašparovič zámerne naťahoval čas, kým oznámil svoje rozhodnutie opätovne sa uchádzať o post hlavy štátu, povedal dnes agentúre SITA politológ László Öllös. "Neoznámil to skôr nie preto, že to nevedel potvrdiť, ale preto, že to potvrdiť nechcel. Zámerne to naťahoval, aby sa o tejto záležitosti hovorilo. Je to súčasť kampane, hra a určitá forma manipulácie," povedal Öllös.
Pre svoju opätovnú kandidatúru získal pod petíciu podpisy občanov a má aj podpisy poslancov Národnej rady SR. Vo voľbách ho tiež podporia Smer-SD a SNS. Podľa Öllösa má veľmi dobré šance opätovne zasadnúť do prezidentského kresla. "Veľa však bude závisieť od toho, ako dokáže najsilnejšia oponentka Iveta Radičová zmobilizovať voličov," myslí si. Prekvapenie sa však podľa neho vylúčiť nedá.
Podľa Öllösa je otázkou, či sa v kampani rozprúdi diskusia o tom, aká by mala byť ústavná rola prezidenta. "Na Slovensku sa ešte nezačala, poslednýkrát sa o nej hovorilo ešte za minulého prezidenta Michala Kováča, keď sa dostal do konfliktu s mečiarizmom. Veľká časť kandidátov sľubuje v kampani všeličo možné, ale nič konkrétne," uviedol Öllös.
Prezident nemá žiadnu výkonnú moc. Podľa Öllösa môže mať však na základe toho, čo povie, "veľmi silnú demonštratívnu moc". Jeho výroky sa môžu dotýkať základov ústavnosti. Kým v niektorých krajinách, napríklad v Česku (Václav Klaus) či v Maďarsku (bývalý prezident Árpád Göncz) to zbadali, na Slovensku ešte nie, podotkol Öllös. Pre nového prezidenta môže byť podľa neho práve táto oblasť jednou z oblastí, na ktorú by sa mal zamerať. "V postkomunistických krajinách je to dôležité, pretože to naši ľudia nepoznajú," dodal.
sita

Beata
Balogová
