BRATISLAVA, PREŠOV, TRENČÍN, TRNAVA. Výskyt chrípky stúpol v tomto kalendárnom týždni oproti predchádzajúcemu o 37,7 percenta. Celkovo bolo hlásených 7913 prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení (CHPO), čo je 12,9 percenta z počtu všetkých akútnych respiračných ochorení. Najvyššia chorobnosť bola evidovaná v Nitrianskom kraji.
Akútnych respiračných ochorení bolo celkom hlásených 56.829. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola u detí predškolského veku. Ochorenia hlásilo 67 percent lekárov pre deti a dorast a 56 percent praktických lekárov pre dospelých. "Chrípkové prázdniny" pre zvýšenú chorobnosť boli vyhlásené v troch materských školách (v okrese Levice, v okrese Galanta a v okrese Liptovský Mikuláš) a v jednom domove dôchodcov v okrese Bytča bol vydaný zákaz návštev.
Väčšina krajín v Európe hlási stredne vysokú aktivitu chrípky. V Portugalsku dosiahla chorobnosť vrchol v 2. kalendárnom týždni a v treťom kalendárnom týždni mala klesajúci trend. Najvyššia aktivita chrípky bola zaznamenaná v Rakúsku, Dánsku, Írsku, Luxembursku a vo Švajčiarsku. Od začiatku sezóny v etiológii prevažuje vírus chrípky typu A, subtyp H3.
Predpokladá sa, že v najbližších týždňoch sa aktivita chrípky bude v európskych krajinách zvyšovať, a preto Úrad verejného zdravotníctva SR naďalej odporúča, aby obyvateľstvo ešte využilo možnosť očkovania proti chrípke ako najúčinnejšieho preventívneho prostriedku.
Očkovacia látka je na Slovensku k dispozícii vo všetkých lekárňach, obsahuje aktualizované kmene vírusu chrípky a všetky zdravotné poisťovne ju všetkým záujemcom o očkovanie hradia. Očkovaciu látku predpíše buď pediater alebo všeobecný lekár pre dospelých. Vakcína sa každý rok pripravuje podľa novej receptúry, podľa toho, aké vírusy cirkulujú v ovzduší. Ochranný efekt nastupuje po desiatich až 14 dňoch.
Podľa lekárov by chrípku ľudia nemali podceňovať. Je potrebné ju vyležať. Pokoj na lôžku je dôležitý pre chorého a z preventívneho hľadiska aj pre jeho okolie. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po troch až piatich dňoch odznejú, hoci únava a slabosť môžu pretrvávať dlhšie. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov od prvých príznakov.
Liečba chrípky je symptomatická. Spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, zápalu dýchacích ciest. Pri nekomplikovanom priebehu sa antibiotiká bežne nepoužívajú. Najúčinnejšou prevenciou na zníženie nepriaznivých dôsledkov chrípky a základnou podmienkou pri príprave SR na pandémiu je každoročné očkovanie proti nej.
Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. Ročne na ňu ochorie na Slovensku približne 1,5 milióna ľudí. Rizikovými skupinami sú najmä ľudia s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Odborníci odporúčajú očkovať aj deti a tehotné ženy. Najvyššia chorobnosť je práve do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom šírenia ochorenia.
V Prešove zatiaľ pre chrípku školy nezatvárajú
Pre chrípku zatiaľ nezatvorili v Prešovskom kraji žiadnu zo škôl či iných inštitúcií. Oproti minulému týždňu však v kraji vzrástol počet ľudí chorých na chrípku a chrípke podobné respiračné ochorenia o 969. Kým pred týždňom navštívilo lekára 6 430 pacientov s príznakmi chrípky a jej podobných ochorení, od pondelka evidovali 7 399 takýchto chorých.
"Nedá sa však hovoriť o epidémii, rovnako nie sú hlásené problémy v kolektívnych zariadeniach,“ uviedla pre agentúru SITA zástupkyňa regionálnej hygieničky Slávka Zakuťanská z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Prešove.
Lekári hovoria, že je ešte stále čas dať sa zaočkovať proti chrípke. Chorobnosť najviac postihuje deti v predškolskom veku, od novorodencov do päť rokov. Zdravotné problémy sa prejavujú vysokými teplotami, bolesťami tela, až následne prichádza bolesť v hrdle a kašeľ. V prípade ochorenia je podľa krajskej hygieničky dôležité vyhýbať sa kolektívu, chorobu treba vyležať a dopriať si veľa ovocia a zeleniny, pacient by nemal zabúdať na tekutiny.
Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška je teraz menej chorých. Pred rokom boli pre chrípku zatvorené základné aj materské školy vo viacerých okresoch kraja. Obmedzené boli aj návštevy v nemocniciach. Podľa odborníkov sa však dá predpokladať, že počas nasledujúcich týždňov sa bude počet chorých na chrípku zvyšovať.
V Trenčíne je chrípka na vzostupe, epidémia zatiaľ nehrozí
Počet akútnych respiračných ochorení v Trenčianskom kraji rastie pozvoľne, o epidémii sa zatiaľ hovoriť nedá. V kraji nemuseli pre chrípku zatvoriť ani jednu školu. Epidemiológovia upozorňujú, že každé prechladnutie neznamená automaticky chrípku. “Počet akútnych respiračných ochorení stúpa pozvoľne o niekoľko percent. Prudký nárast môže nastať skôr začiatkom februára, toto počasie tomu nasvedčuje,” uviedla Klára Minčíková z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prievidzi. Podľa jej slov oteplenie šíreniu chrípkového vírusu dopomáha.
“Oproti minulému týždňu sme zaznamenali 14% nárast akútnych respiračných ochorení a 30% nárast chrípkových alebo chrípke podobných ochorení. Chorobnosť bola minulý rok v tomto období vyššia,” zhrnula vedúca odboru epidemiológie RÚVZ v Trenčíne Slávka Litovská. Ako ďalej uviedla, o epidémii by mohli hovoriť, ak by chorobnosť za týždeň vzrástla minimálne o 50%. Podľa jej slov si ľudia často prechladnutie mýlia s chrípkou. Tá je charakteristická rýchlym postupom, horúčkou, oslabením tela či bolesťou kĺbov a svalov. “Chrípka sa nezačína nádchou,” dodala.
V trnavskom kraji tiež narastá počet respiračných ochorení
V Trnavskom samosprávnom kraji v tomto týždni narástol počet akútnych respiračných ochorení (ARO) o 1 275 prípadov, čo je o 24 percent viac ako v predchádzajúcom týždni. Ako pre agentúru SITA uviedla krajská odborníčka pre epidemiológiu Miriam Ondicová, všeobecní lekári v kraji tento týždeň nahlásili 6 659 prípadov akútnych respiračných ochorení, z toho 1 064 typických chrípkových ochorení. U 156 pacientov lekári potvrdili komplikovaný priebeh ochorení – v 71 prípadoch to boli zápaly prínosových dutín, v 56 prípadoch pľúc a zápaly stredného ucha sa vyskytli u 29 pacientov.
Výskyt akútnych respiračných ochorení v Trnavskom kraji v porovnaní s ostatnými krajmi nevybočuje z priemeru. V porovnaní s rovnakým časovým obdobím v roku 2008 je výskyt chrípkových ochorení približne na rovnakej úrovni. Až 25 percent z celkového počtu typických chrípok podľa Ondicovej hlásili lekári z okresu Piešťany, nasledovali okres Trnava - 20 percent a okres Galanta - 15 percent.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave v nasledujúcich dňoch a týždňoch predpokladá ďalší vzostup chrípkových ochorení.