ĽUBOCHŇA. Plynová kríza nepostihla Národný endokrinologický a diabetologický ústav (NEDÚ) v Ľubochni, lebo už sedem rokov využíva na vykurovanie biomasu. Teplo vyrobenej z nej dodáva napríklad pre 15 ambulancií, pre pavilóny so 190 lôžkami. Zásobuje ním aj obecné objekty ako napríklad školu, obecný úrad. TASR o tom informoval investičný referent NEDÚ Anton Briš.
Kotolňa, ktorá vyrába denne cez zimu 60 až 70 GJ, má ešte rezervu 35 %. Jeden GJ produkujú za 17,43 eura bez DPH. "Kotolňu sme vybudovali za 630.684 eur. Z toho technologické zariadenie stálo 464.714 eur (14 miliónov Sk) a zvyšok vynaložili na stavebné úpravy kotolne," povedal Briš. Doplnil, že návratnosť investície predpokladajú do 10 rokov. Palivo - drevené paletky z pilín vyrábajú pre kotolňu v Kysuckom Lieskovci.
"Využívanie biomasy má veľmi priaznivý vplyv na ekológiu prostredia. Vylúčili sa zdroje znečisťovania ovzdušia exhalátmi zo spaľovania ľahkých vykurovacích olejov (ĽVO) a hnedého uhlia. Biomasu sme vybudovali ako náhradu za problémové zásobovanie ĽVO," spresnil Briš.