Situácia na toku rieky Hron v Žarnovickom okrese sa zlepšila. Po tom, ako sa ľadové kryhy posunuli dole riekou smerom ku Kozárovciam, jej hladina v Psiaroch sa od piatku večera do dnešného predpoludnia znížila o ďalších 20 centimetrov.
"V Psiaroch hladina Hrona dosahuje približne 180 centimetrov a voda je vybrežená už iba na neveľkej ploche pod touto obcou. Po tom, ako sa vrátila zo zatopených miest do koryta rieky, neohrozuje obyvateľov ani ich majetok v dedinách okolo Hrona a nehrozí pri terajších poveternostných podmienkach ani jej opätovné vybreženie," informoval dnes TASR vedúci Civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Žiari nad Hronom Štefan Stripaj.
Nahromadenie ľadových krýh v Hrone na hranici Banskobystrického a Nitrianskeho kraja zamestnáva od štvrtku desiatky hasičov, príslušníkov ozbrojených síl, policajtov a dobrovoľníkov. Tí sa okrem iného usilovali pomocou vriec naplnených pieskom zabrániť vybreženiu vody, čo sa však na niektorých miestach nepodarilo. V časti okresov Žiar nad Hronom a Žarnovica vyhlásili tretí stupeňS povodňovej aktivity, je však predpoklad, že dnes by ho mohli odvolať, pretože už nehrozí vytváranie sa ľadových zátarasov a následné vybreženie vody," uviedol Stripaj.
Dodal, že cesta medzi Hronským Beňadikom a Kozárovcami je už po odstránení krýh sprejazdnená. Stále je však pre motoristov uzavretá. Pohybuje sa po nej totiž veľa záchranárov s technikou a nechcú riskovať, aby po uvoľnení vozovky došlo po prípadnej kolízii áut k jej upchatiu vozidlami.
Ľadové kryhy odpaľujú pyrotechnici
Situácia na dolnom toku Hrona v okolí Kozároviec sa síce stabilizovala, ľadové kryhy však naďalej bránia toku vody v koryte. Postupne sa počas noci presunuli smerom od Kozároviec k Tlmačom. V mestskej časti Lipník je pod mostom súvislá vrstva ľadu, ktorá bráni plynulému posunu krýh smerom k priehrade. Krízový štáb po predchádzajúcej obhliadke miesta rozhodol o použití výbušnín na približne 500 metrov dlhom úseku Hrona.
Foto: Druhá z dvoch odpálených skúšobných výbušnín, ktoré spustili z vlakového mosta ako skúšobné na uvoľnenie ľadových krýh v zatopenej obci Kozárovce.
Prvé dva skúšobné odpaly urobili pyrotechnici pri železničnom moste medzi Kozárovcami a Tlmačmi. Pri moste v Tlmačoch - Lipníku si urobili základňu. Pomocou vrtuľníka ukladajú výbušniny na vopred určené miesta, doteraz uskutočnili šesť odpalov. Postupujú smerom od priehrady proti prúdu Hrona, aby prichádzajúce ľadové kryhy mali uvoľnenú cestu. Pokračovať budú dovtedy, kým sa vodná cesta neuvoľní. Na mieste zasahujú hasiči, policajti, príslušníci ozbrojených síl, vodohospodári i dobrovoľníci.
Cesta medzi Kozárovcami a Tlmačmi je z bezpečnostných dôvodov uzatvorená. Cesta medzi Hronským Beňadikom a Kozárovcami je po odstránení ľadových krýh sprejazdnená, naďalej však zostáva uzatvorená. Policajný prezident Ján Packa uviedol, že cestu, ktorá bola po vyliatí Hrona z koryta zaliata vodou, bude možné otvoriť až po súhlasnom stanovisku statika.
Švedlár: Situácia je pod kontrolou, naďalej platí 3. stupeň povodňovej aktivity
Aj keď je vo Švedlári situácia už pod kontrolou, starosta obce Oskár Münnich zatiaľ neodvolal tretí stupeň povodňovej aktivity.
"Dá sa povedať, že v rámci možností som spokojný. Situáciu zvládame a ak sa nestane nič mimoriadne, tretí stupeň odvoláme dnes večer, najneskôr v nedeľu ráno," uviedol Münnich pre TASR.
Podľa starostu kritické miesta nánosov a zátaras ľadových krýh už zvládli. Najväčšie problémy im robilo ich nahromadenie pri mostíku cez rieku Hnilec. Starosta je však presvedčený, že aj keby mostík nevydržal, rieka je na tomto úseku vyčistená tak, že záplavy už nehrozia.
V dôsledku topiaceho sa snehu a odchodu ľadov sa vo štvrtok 22. januára začali v dvoch úsekoch rieky Hnilec v obci Švedlár robiť zátarasy, čo malo za následok vyliatie vody z brehov na okolité pozemky. Škody, ktoré vyliata rieka spôsobila na majetku občanov, zatiaľ nie sú vyčíslené.
Naďalej platí výstraha Slovenského hydrometeorologického ústavu pre oblasti Gemera, Šariša, juhovýchodu a krajného východu Slovenskej republiky, kde sa očakáva 15-20 mm zrážok.
Stúpajúcu úroveň zaznamenali na rieke Poprad, pri Chmelnici, kde hladina rieky už dosiahla úroveň prvého stupňa. Podobná situácia je aj na riekach Východoslovenskej nížiny, kde stále stúpajú hladiny Latorice, Laborca a v najbližších hodinách očakávajú kulmináciu aj na rieke Bodrog. Podľa Ivanča však záplavy reálne nehrozia.
Autor: ks

Beata
Balogová
