DOLNÝ KUBÍN. Kandidát na prezidenta SR Milan Melník získal od Vianoc do dnešného dňa viac ako 120.000 podpisov. Po rokovaní Republikového predstavenstva (RP) Ľudovej strany - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) v Dolnom Kubíne o tom informoval jej predseda Vladimír Mečiar.
Podpísané petičné hárky, podporujúce Melníkovu kandidatúru odovzdá podľa Mečiara celý petičný výbor v Národnej rade (NR) SR v utorok 27. januára dopoludnia. "ĽS-HZDS vystupuje na podporu profesora Melníka, i keď nie je našim členom. Robíme ten krok preto, lebo si myslíme, že Slovensko ho potrebuje. Vieme, že sme vybrali kandidáta s najväčším potenciálom možnej pomoci dôstojnosti štátu a jeho reprezentácii. Berieme do úvahy, že je menej známy a mnohí sa pýtajú, kto je to profesor Melník. A to vysvetľovanie prebieha," skonštatoval predseda ĽS-HZDS. Vyjadril presvedčenie, že napriek prieskumom verejnej mienky sa môžu šance kandidátov vyrovnávať.
Nová hlava štátu by podľa Mečiara mala mať kontakty v zahraničí. "Že bude vedieť otvárať dvere do zahraničia a má za kým ísť a sprostredkovať kontakt. Po rôznych zmenách a straníckych šarvátkach, ktoré tu boli, chceme hľadať človeka, ktorý by spojil občanov a hľadali sme kandidáta, ktorý nikdy nebol v žiadnej strane. Brali sme do úvahy aj to, že by to mal byť kandidát nespojený so žiadnou privatizáciou minulého obdobia," uviedol Mečiar.
Dodal, že ak sa má niečo zmeniť na Slovensku, politika sa musí dôsledne oddeliť od oligarchov, ktorí vstupujú a deformujú v mnohých oblastiach politiku Slovenskej republiky. "A netreba túto tému obchádzať a hovoriť si, že neexistuje. Je aktuálna, i keď skrytá."
Za chybu označil predseda ĽS-HZDS oddelenie intelektuálov od politiky. "Treba otvoriť priestor, aby sa aspoň časť z nich mohla aktívne i osobne zúčastniť. Nemožno ignorovať ani fakt, keď sa viacero vysokoškolských profesorov, rektorov, dekanov postavilo za kandidáta. Ak nám teda najvzdelanejšie mozgy Slovenskej republiky odporúčajú, urobte tento krok, nie je žiaden dôvod sa mu brániť. Toto sú dôvody, pre ktoré sme sa rozhodli podporovať kandidatúru Milana Melníka na prezidenta SR," uzatvoril Mečiar.
Ľudová strana - HZDS kriticky hodnotí pôsobenie súčasného prezidenta v čase plynovej krízy. Vladimír Mečiar na adresu prezidenta poznamenal, že v čase plynovej krízy robil len obyčajnú turistiku na Ukrajinu. "Prezident Gašparovič išiel rokovať o vyriešení krízy, keď bolo známe, že nám RWE a Suez dodajú plyn a prišiel domov ako víťaz, ktorý vybavil. Veď je to lož,“ povedal Mečiar na adresu prezidenta Gašparoviča.
Predseda ĽS-HZDS predpokladá nízku účasť voličov na voľbách do europarlamentu. Prieskumy verejnej mienky podľa neho hovoria o 15-percentnej účasti, napriek vysokej podpore samotného europarlamentu. Takáto účasť sa podľa Mečiara odhaduje aj na Slovensku. Pri takejto účasti nebudú podľa neho rozhodovať sympatie, ale mobilita voličov. Líder strany do volieb do europarlamentu, Sergej Kozlík predstaví do konca mesiaca "cestovnú mapu“ všetkých 13 kandidátov na poslancov do Európskeho parlamentu (EP) za ĽS-HZDS. Poradie kandidátov by malo byť známe do konca marca.
Vo voľbách do regionálnej samosprávy budú mať vplyv politické dohody, ktoré sa budú robiť na úrovni okresov. Mečiar predpokladá, že v týchto voľbách sa objavia aj nové tváre. Strana nepodporí "kohokoľvek za akúkoľvek cenu“. Mečiar už dnes vylúčil podporu ĽS-HZDS súčasnému predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja (Milan Mugaš, pozn. SITA), "pretože zlyhal“. HZDS chce obsadiť všetky volebné okrsky svojimi
Podľa Mečiara, ĽS-HZDS má záujem, aby táto vládna koalícia dovládla v riadnom termíne a nekonali sa žiadne mimoriadne udalosti. Mečiar však nevylučuje, že s blížiacim sa termínom volieb budú strany zdôrazňovať v čom sú iné. Podľa neho nie sú dôležité súčasné preferencie politických strán. ĽS-HZDS je za pokračovanie rozumného dialógu medzi koaličnými partnermi a aby nepokračovali prestrelky na verejnosti.
Vladimír Mečiar sa vyjadril aj k voľbám prezidenta v USA. Podľa Mečiara Barack Obama vyhral voľby bez toho, aby poskytol rozhovor akémukoľvek mienkotvornému médiu alebo denníku. "Boli to prvé internetové voľby v histórii Spojených štátov,“ povedal Mečiar. Zároveň boli ako prvé postavené na miestnej komunikácii s voličmi a nie cez média.
HZDS nechce podporiť zmenu vysokoškolského zákona Koaličná ĽS-HZDS nechce v parlamente podporiť zmenu zákona, ktorá podľa vlády umožní verejným vysokým školám vytvárať spoločné firmy s podnikateľmi. Novinárom to dnes povedal predseda strany Vladimír Mečiar, ktorému sa nepozdáva spôsob kontroly finančných transakcií pri týchto projektoch.
"Zaoberali sme sa otázkou prelievania peňazí štátu a vysokých škôl do obchodných spoločností, ktoré v podstate budú závisieť od vôle rektora. Peniaze štátu tvoria platy, štipendiá, prostriedky na prevádzku škôl, vedu a výskum. Kontrola zdrojov je v podstate osobným rozhodnutím. Mnoho opatrení, ktoré preberá na seba minister, predtým patrili parlamentu a vláde," poznamenal Mečiar po rokovaní republikového predstavenstva strany.
ĽS-HZDS preto svojim poslancom odporučila, aby zákon v súčasnej podobe nepodporili. "Aj napriek tomu, že budeme v rozpore s koaličnými partnermi," upozornil Mečiar. V čele ministerstva stojí nominant SNS Ján Mikolaj.
Školy by do spoločných firiem podľa návrhu vlády vkladali napríklad svoj majetok či poskytli odborníkov, firmy by ich zase financovali. Vysoké školy by v tomto roku mali z verejných zdrojov vrátane podpory Európskej únie získať spolu asi 747 miliónov eur (22,5 miliardy korún), zatiaľ čo v minulom roku to bolo zhruba 560 miliónov eur (16,87 miliardy korún). Zástupcovia vysokých škôl však v minulosti tvrdili, že v porovnaní s ekonomicky vyspelejšími krajinami Európy bola podpora vysokého školstva na Slovensku nedostatočná.
Na Slovensku pôsobí v súčasnosti 20 verejných, tri štátne a desať súkromných vysokých škôl. Okrem nich vysokoškolské vzdelávanie poskytujú aj pobočky dvoch českých súkromných škôl.
Autor: ks

Beata
Balogová
