Nástupom odchádzajúceho ministra zahraničných vecí Jána Kubiša do funkcie výkonného tajomníka Európskej hospodárskej komisie OSN obsadí Slovensko tento post už druhýkrát v priebehu troch funkčných období. V rokoch 2002-2005 pôsobila ako šéfka EHK bývalá ministerka financií SR Brigita Schmögnerová.
"Vymenovanie na tento post je nepochybne vyznamenanie pre jednotlivca, ale i pre takú malú krajinu, ako je SR," uviedla Schmögnerová pre TASR.
Skutočnosť, že dvaja Slováci obsadili tento úrad v tak krátkom čase, je podľa nej zhoda okolností. "Vo vhodnom čase boli na funkciu k dispozícii vhodní kandidáti," konštatovala.
Schmögnerová pritom predpokladá, že generálny tajomník OSN a členské krajiny EHK sú naklonené menovať do funkcie kandidáta z bývalého sovietskeho bloku. Pred ňou samotnou zastávala funkciu Poľka Danuta Hübnerová, po nej Poliak Marek Belka.
Pozícia výkonného tajomníka EHK so sídlom v Ženeve zodpovedá postaveniu námestníka generálneho tajomníka OSN.
Nároky na tento post podľa bývalej ministerky financií SR zahŕňajú diplomatické schopnosti, odborné znalosti a manažérske skúsenosti. "Funkcia vyžaduje komunikovať s predstaviteľmi členských štátov a mať základné znalosti o sociálno-ekonomických potrebách týchto štátov. Základ činnosti je v komisiách, ktorých členmi sú experti z členských štátov a pre ktoré EHK predstavuje sekretariát," uviedla.
Ján Kubiš pozná činnosť EHK z obdobia, kedy bol generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). "Medzi EHK a OBSE existuje dlhodobá kooperácia - EHK spolupracuje s OBSE na ekonomickej a environmentálnej dimenzii bezpečnosti. Memorandum o spolupráci sme podpísali, keď sme boli obidvaja vo funkciách," konštatovala.
Bývalá šéfka EHK pôsobí od septembra 2005 ako viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) so sídlom v Londýne. "Môj kontrakt Rada riaditeľov EBOR predĺžila na moje požiadanie o rok, do septembra 2010. Teším sa, že potom budem 'slobodná'," odpovedala na otázku o svojich plánoch do budúcnosti.
EHK je jednou z piatich regionálnych komisií OSN, ktorá podporuje dialóg a spoluprácu medzi 56 štátmi v celom rámci oblastí, vrátane hospodárskej integrácie, energetiky, životného prostredia a obchodu.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vymenoval Kubiša do funkcie výkonného tajomníka EHK ešte 19. decembra, prevzatie funkcie odložilo hľadanie Kubišovho nástupcu a plynová kríza. Prezident SR Ivan Gašparovič v pondelok 26. januára odvolá Kubiša z postu ministra a za nového šéfa diplomacie vymenuje Miroslava Lajčáka.