Keď denník SME upozornil na to, že ministerstvo výstavby platí za jedno logo milión korún, ministerstvo to popieralo. Podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám však priznalo, že to bolo ešte viac.
BRATISLAVA. Až zákon o slobodnom prístupe k informáciám prinútil ministerstvo výstavby zverejniť, koľko zaplatilo za štyri logá na operačné programy, cez ktoré sa čerpajú eurofondy.
Z faktúr, ktoré ministerstvo najprv zaslalo Aliancii Fairplay, vyplynulo, že nominant SNS Marian Janušek platil žilinskej firme Zamedia za tri logá milión korún a za štvrté tri milióny. Zaplatilo za ne piatimi faktúrami. Logo podobné tomu, ktoré si objednal Janušek, pritom v bežnej agentúre stojí niekoľko desiatok tisíc.
Janušekova hovorkyňa Dagmar Vanečková vtedy SME napísala, že „ministerstvo nikdy vami uvádzanú sumu neuhradilo“.
Faktúry, ktoré o tom svedčia, vraj nikdy neboli zaplatené, pretože ich Zamedia stornovala. Na otázky, koľko teda logá stáli a prečo ich Zamedia stornovala, ministerstvo odmietalo odpovedať. Denník SME preto požiadal o informácie v zmysle infozákona. Z nich vyplýva, že ministerstvo zaplatilo za logá ešte viac.
Logá sú len ďalšou predraženou položkou, čo vzišla z miliardového tendra, ktorý minister Janušek vyhlásil na nástenke svojho úradu a vyhrali ho firmy blízke predsedovi SNS.
Nie milión, ale dva
Z oficiálnej odpovede ministerstva vyplýva, že všetky logá nestáli šesť miliónov korún (asi 200tisíc eur), ale osem a pol milióna (282tisíc eur). Jedna z faktúr nebola stornovaná, ale bola vyplatená, a zvyšné štyri boli nahradené troma novými, ešte drahšími.
Logo na operačný program Bratislavský kraj tak stálo 2,17 milióna korún, logo regionálneho operačného programu bolo vyplatené dvoma faktúrami a dokopy to stálo 4,5 milióna korún a logo operačného programu technická pomoc stálo 1,9 milióna korún. Koľko stálo logo Centrálneho koordinačného orgánu, ktoré bolo tiež v pôvodných faktúrach, sa v odpovedi ministerstva nenachádza.
Ministerstvo výstavby zdôvodňuje milióny tým, že nešlo len o dodávku loga, ale aj o jeho návrh, dizajn manuál a „služby spojené so zabezpečením propagácie, reklamy a implementácie“ operačných programov.
„Ku každej z týchto faktúr dodávateľ detailne doložil všetky potrebné prílohy, ktoré pozostávajú z predmetu plnenia a podrobného rozpisu prác dodávateľa a jeho subdodávateľov,“ tvrdí hovorkyňa Vanečková. Faktúry podľa nej certifikovalo aj ministerstvo financií.
Pôvodné faktúry, ktoré hovorili o milióne, boli podľa ministerstva stornované, lebo ministerstvo „nebolo spokojné s dodaným tovarom, čiže samotným logom“. Boli vraj dodané bez Dizajn manuálu.
Ten je pritom súčasťou loga bežne. Hovorí, ako sa má logo správne používať.
To, že faktúry boli v kolónke zoznamu faktúr označené pôvodne ako „vybavené“, vyplýva podľa Vanečkovej z toho, že „účtovníctvo ministerstva považuje aj stornované faktúry zo svojho hľadiska za vybavené“.
Či boli uhradené aj pôvodné faktúry, môže povedať Štátna pokladnica, ktorá to však odmietla. Podľa jej riaditeľa na to nedostali súhlas ministerstva.
Logá toľko nestoja
Minister Janušek na tlačovej besede bránil miliónové logá aj tým, že žiadal o mená firiem, ktorá dodajú logá za desiatky tisíc.
Riaditeľa Slovenského Centra dizajnu Katarína Hubová SME povedala, že na Slovensku nie je stanovený limit minimálnej alebo maximálnej ceny za logo.
Konečná cena je podľa nej vždy vecou dohody medzi autorom a objednávateľom. Cena však podľa nej závisí aj od toho, ako dlho sa logo bude používať, alebo ako významná je firma, pre ktorú je vyrábané, či kto je jeho autorom. Napríklad logo mesta Trenčín bolo podľa nej na základe verejnej súťaže dodané za 50–tisíc korún. Logo Bratislavského samosprávneho kraja stálo na základe verejnej súťaže 100tisíc korún a 50tisíc stálo aj logo Múzea mesta Bratislavy.
Blíži sa finále
O pravdovravnosti ministerstva výstavby už dávnejšie pochybuje Aliancia Fairplay. Podľa Zuzany Wienk z aliancie je v stanoviskách ministerstva veľa nejasností a protirečení.
Stornované faktúry by napríklad podľa aliancie mali mať mínusové hodnoty a tieto majú plusové.
Ministerstvo vyplatilo spoločnosti Zamedia od roku 2007 už spolu zhruba 320 miliónov korún. Posledné faktúry boli vybavené na Nový rok 2009. Avocatu zaplatili spolu 33 a pol milióna korún. Drvivá väčšina peňazí bola vyplatená v rámci položky „propagácia a reklama“.
Najviac peňazí bolo vyplatených v decembri 2008, teda až po prepuknutí celého škandálu okolo 3,6miliardového tendra.
Vo víťaznom konzorciu sú pritom štyri firmy, ale až doteraz ministerstvo platilo hlavne Zamedii a potom Avocatu.
Až 19. decembra ministerstvo prvýkrát vyplatilo podľa Vanečkovej peniaze aj zahraničnému partnerovi European consultants organisation. A to asi dva a pol milióna korún, teda zhruba 82tisíc eur.
Celá kauza by mohla vyvrcholiť už tento týždeň. Najvyšší kontrolný úrad aj Úrad pre verejné obstarávanie avizovali, že do konca mesiaca ukončia kontrolu, na výsledky ktorej čaká premiér Robert Fico. Janušeka doteraz s odvolaním sa na kontroly odmietal odvolať.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar už zverejnil, že v tendri boli vážne pochybenia a Janušek by mal odísť. Predseda SNS Ján Slota sa však ministra zastáva a hovorí, že žiadne porušenie zákonov zistené nebolo.
Obidvaja predsedovia si pre tender vymieňajú ostré názory. Janušek dúfa, že kontrola žiadne pochybenia nenájde. Janušekov odchod však nezaručuje, že zmluva s konzorciom nebude viac platiť.
Štátna pokladnica tají verejné informácie
Inštitúcia, cez ktorú idú všetky platby, nechce povedať, či ministerstvo uhradilo faktúry za logá,
a v akej výške. Nedovolilo jej to ani ministerstvo.
BRATISLAVA. To, koľko ministerstvo výstavby naozaj zaplatilo za logá, by mohla objasniť Štátna pokladnica. Cez ňu totiž prechádzajú všetky platby. Tá však informácie aj s pomocou ministerstva výstavby tají.
Hovorkyňa Martina Hujová najprv povedala, že informácie nemôžu poskytnúť, lebo to nedovoľujú paragraf 4 a paragraf 5 zákona o Štátnej pokladnici. Odvolala sa na povinnosť zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli pri výkone funkcie.
„Rovnakú odpoveď by sme museli dať aj v prípade, že by ste požiadali o tieto informácie na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám,“ tvrdila hovorkyňa.
Právnikov odpoveď Štátnej pokladnice prekvapila, pretože existuje niekoľko rozhodnutí súdov, ktoré jasne povedali, že zákon o slobodnom prístupe k informáciám je nad povinnosťou zachovávať mlčanlivosť.
Ministerstvo nesúhlasilo
Denník SME následne požiadal o informácie v zmysle zákona. Štátna pokladnica odpoveď opäť zamietla, neodvolala sa však už na mlčanlivosť.
Tentoraz sa vyhovorila na zákon o platobnom styku, ktorý hovorí, že pokladnica môže informácie o platbách poskytnúť len so súhlasom „dotknutého klienta“.
Štátna pokladnica sa preto obrátila na ministerstvo výstavby so žiadosťou o súhlas poskytnúť informácie o faktúrach. „Ministerstvo 21. januára oznámilo Štátnej pokladnici, že s poskytnutím požadovaných informácií a dokladov nesúhlasí,“ napísal riaditeľ pokladnice Dušan Jurčák. Ministerstvo to vraj odôvodnilo tým, že samo tieto informácie poskytuje.
Informácie pokladnice majú pritom overiť, či ministerstvo hovorí pravdu.
Hovorkyňa ministerstva výstavby Dagmar Vanečková pritom v deň, keď denník SME dostal odpoveď zo Štátnej pokladnice, napísala vo svojej oficiálnej odpovedi, že faktúry za milión nikdy neboli uhradené, „čo je možné zistiť kontrolou platieb prostredníctvom Štátnej pokladnice. Ak Štátna pokladnica takéto potvrdenie odmieta vydať, potvrdzujeme to oficiálne my, zo strany ministerstva“.
Zákon taký dôvod nepozná
Právnici Tomáš Kamenec aj Vladimír Pirošík tvrdia, že dôvod, pre ktorý Štátna pokladnica zamietla poskytnúť informácie, nie je zákonný v zmysle infozákona. Denník SME sa preto proti zamietavej odpovedi odvolá.
Monika Tódová
Janušek je stále vo funkcii
Celý škandál vypukol v novembri, premiér Fico začal o jeho transparentnosti pochybovať pred Vianocami, ministra však stále neodvolal.
- Minister Janušek tender vypísal v máji 2007. Informáciu zverejnil na nástenke na chodbe ministerstva. Ak niekto nešiel na ministerstvo počas týždňa, keď tam oznam visel, o tendri sa nedozvedel. Nástenku minister priznal až na tlačovej besede, keď odpovedal na otázku.
- Ministerstvu to vyčítal okrem iných chýb aj rezort financií. Rezort Jána Počiatka napríklad ministerstvu napísal: „Výzva bola uverejnená iba na oznamovacej tabuli ministerstva výstavby, čo vzhľadom na význam a predpokladanú hodnotu zákazky považujeme za zverejnenie nedostatočné a v rozpore s výkladovým oznámením komisie , aj v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní.“ Ministerstvo pohrozilo, že komisia niektoré položky z tendra nezaplatí.
- Prihlásil sa jeden uchádzač, ktorý aj vyhral: konzorcium firiem, v ktorých sú okrem belgickej firmy aj spoločnosti Zamedia a Avocat.
- Minister nedodržal vlastné pravidlá, keď vo svojom pokyne žiada od uchádzačov o eurofondy aj pri nízkych sumách predloženie aspoň troch cenových ponúk.
- Spolumajiteľom Avocatu je právny zástupca Jána Slotu Juraj Hatvany. Ministerstvo za právne služby zaplatilo doteraz 33 miliónov korún. V zmluve má s Avocatom dohodnutú hodinovú sadzbu 3500 korún. Aliancia Fairplay vypočítala, že pri tomto objeme muselo dva a štvrť právnika pracovať pre ministerstvo denne 19 hodín.
- Avocat si účtoval milióny aj za dokumenty, ktoré už predtým ministerstvo malo vypracované a boli len aktualizované. Ministerstvo napríklad tvrdilo, že Avocatu zaplatilo za zmluvu medzi ním a Úradom pre verejné obstarávanie. Úrad pritom potvrdil, že zmluvu vypracovali jeho pracovníci.
- Predražené nie sú len právne služby, ale napríklad aj platby za televízne šoty. Ministerstvo v zmluve dohodlo 170tisíc korún za šot, reálne pritom inzeruje v televíziách v časoch, keď toľko 30sekundový šot ani zďaleka nestojí.
- Ján Slota priznal, že mu nie je blízky len Avocat, ale aj Zamedia, pretože sa postaral o to, aby v nej už nemal vplyv Viktor Tretina.
- SNS vníma kauzu po svojom. Podpredseda SNS Jaroslav Paška vyhlásil, že médiá o prípade informujú preto, lebo nedostali od Zamedie reklamné zákazky.
Monika Tódová

Beata
Balogová
