AKTUALIZOVANÉ

Tupého kamaráti vrahov nevideli

Súd otvoril po troch rokoch prípad vraždy Daniela Tupého. Obžalovaní sa cítia nevinní.

Údajní útočníci tvrdia, že boli niekde inde, a nie na mieste činu. Nikto z napadnutých študentov im nevidel do tváre. Hlavné dôkazy zatiaľ obžaloba neukázala.

BRATISLAVA. Bol to rýchly útok odzadu. Tak včera okresnému súdu v Bratislave opisovali študenti napadnutie zo štvrtého novembra 2005 na Tyršovom nábreží. Jeden z nich Daniel Tupý ho neprežil. Na pojednávaní sedia jeho rodičia. Jeho mama dodnes zaspáva len s pomocou liekov, rovnako aj brat.

Z vraždy je obžalovaný Richard Hrotko, v každej ruke mal vraj jeden nôž. Na útoku sa podľa prokuratúry podieľali aj Dávid Vyskočil, Ján Sedlák, Michal Blažíček a Róbert Janeček. Prvých dvoch na súd predviedli v putách z väzby, zvyšných stíhajú na slobode. Všetci sa cítia nevinní a tvrdia, že boli v tom čase niekde inde.

Včera ich všetkých vypočuli, dostávali len jednoduché otázky. Či sa poznali s obžalovanými, aké telefónne číslo v tom čase používali alebo či boli skíni.

Róbert Janeček (vpravo) sa snažil maskovať čapicou.

Všetko je zmanipulované

„Bol som obvinený na základe výpovede jedného utajovaného svedka,“ protestoval Hrotko. Sedláka vraj v tom čase ani nepoznal. Na poznámku, že mal bodnúť nožom jeho brata, povedal, že bol z toho síce obvinený, ale neurobil to. Otázku prokurátorky, či patril ku skupine, ktorá sa zaoberala vymáhaním pohľadávok, súd nepripustil.

„Je to vykonštruovaný skutok, políciou, prokuratúrou, všetkými,“ tvrdil Sedlák.

Podobne hovoril aj Janeček. Na chodbe súdu si vždy hlboko do tváre stiahol čapicu a zdvihol golier na kabáte.
Spochybňoval svedka Lipnického, ktorý vraj vypovedal o jeho účasti na skutku len preto, že ho zmanipulovala polícia a prepustila ho za to z väzby. Na poznámku prokurátorky, že jeho výpoveď bola dosť podrobná, povedal, že tak ho inštruovali policajti. Človek vo väzbe povie podľa Janečka hocičo, len aby sa z nej dostal.

„Je to veľmi smutné, že sa to dostalo až sem len preto, že policajti majú niečo nedoriešené,“ tvrdil Janeček.
Výpovede troch svedkov sú zrejme najdôležitejším dôkazom obžaloby. Dvaja z nich sú utajení. Skutok opisujú podrobne, rovnako aj páchateľov. Z charakteru ich výpovede vyplýva, že pri útoku boli osobne. Ich prepis zverejnili blízki obžalovaným na internete. Súd svedkov vypočuje v najbližších dňoch. Obhajoba upozorňuje na rozpory.

Bola tma, nič nevideli

Po obžalovaných vypovedali napadnutí študenti. Útok opisujú ako veľmi rýchly a odzadu. Netrval vraj ani minútu. Útočníkov dobre nevideli a nikto z nich ani jedného neidentifikoval. Snažili sa všetci ujsť a zavolať pomoc. Jediné, čo počuli, boli nadávky. „Ty poj... antifa, my sme skinhedi“ alebo sa útočníci pýtali „Komu tu drbe“. Na jedného zakričali aj hajzeľ.

Útočili hlavne na hlavu, viacerí mali zlomené nosy, pomliaždeniny, tržné rany.

Prokurátorka sa ich pýtala, či si všimli nejaké iné osoby alebo aká bola viditeľnosť. Hovorili, že bola tma.
Vypovedali aj rodičia Daniela Tupého. Prokurátorka sa im ospravedlnila za otázku, či ich syn bral drogy alebo fajčil marihuanu. Rodičia to popreli. Daniel bol podľa nich bezkonfliktný inteligentný chlapec, ktorý nepatril k žiadnej skupine, iba hudobnej, v ktorej hrával.

Otec žiada odškodné 200­tisíc eur (vyše 6 miliónov korún).

Výpovede

Obžalovaní odpovedali, kde boli v čase vraždy. Tá sa stala krátko pred pol jedenástou večer 4. novembra 2005.

 • tupy_hrotko.jpgRichard Hrotko
  obžalovaný z vraždy

  Neviem, čo som vtedy robil, kde som bol, ale určite viem, kde som sa nenachádzal.
  _
  _
  _
 • tupy_druhy.jpgDávid Vyskočil
  obžalovaný z výtržníctva a pokusu o ublíženie na zdraví

  Bol som v podniku Boston. Pamätám si to, lebo ráno prišla kriminálka a pýtali sa ma, kde som bol večer.
  _
  _
  _
 • tupy_sedlak.jpgJán Sedlák
  obžalovaný z výtržníctva a pokusu o ublíženie na zdraví

  Vôbec som sa nenachádzal na Tyršovom nábreží. Bol som v práci. Po jedenástej som nastúpil do Taxi služby, dovtedy som mohol byť v STV. Rozvážal som hostí do Správy a komentáre.
  _
  _
 • tupy_blazicek.jpgMichal Blažíček
  obžalovaný z výtržníctva a pokusu o ublíženie na zdraví

  Bol som doma a potom som išiel autom do Incheby, kde som bol asi do druhej a išiel som domov.
  _
  _
 • tupy_janecek.jpgRóbert Janeček
  obžalovaný z výtržníctva a pokusu o ublíženie na zdraví

  Mal som v tom čase tehotnú priateľku, bol som pravdepodobne doma.
  -
Prípad Daniela Tupého

4. novembra 2005 - Vo večerných hodinách bol na Tyršovom nábreží v Bratislave zavraždený 21-ročný študent Daniel Tupý. Podľa očitých svedkov ho zabila skupina neznámych maskovaných osôb (neonacistov). Pri útokoch boxermi a nožmi zranili pritom ďalších šesť študentov, jedného vážne.

9. novembra 2005 - Odmenu v celkovej výške 400.000 korún (13.277 eur) ponúkali viaceré médiá tomu alebo tým, ktorí pomôžu polícii nájsť vraha Daniela Tupého. Medzi prvými, čo sa takto rozhodli pomôcť objasniť brutálnu vraždu, boli denník Nový Čas, televízia Markíza a rodičia zavraždeného. Každý z nich prispel 100 tisíc korunami (3319 eur). S rovnakou sumou sa k tejto iniciatíve pripojila TV JOJ.

10. novembra 2005 - Príbuzní, spolužiaci, pedagógovia, ale aj neznámi ľudia sa prišli na Nový cintorín v Žiline rozlúčiť s 21-ročným študentom Danielom Tupým.

12. novembra 2005 - Vo vyšetrovaní vraždy študenta Daniela Tupého sa objavili "zaujímavé stopy". V relácii rádia Expres Fakty X to povedal minister vnútra Vladimír Palko. Zdôraznil, že polícia sa prípadu venuje veľmi intenzívne, ale k ďalším podrobnostiam vyšetrovania sa zatiaľ nebude vyjadrovať.

4. novembra 2006 - Polícii sa nateraz v prípade vraždy Daniela Tupého podarilo vylúčiť všetky medializované verzie, podľa ktorých majú útok na svedomí muži z podsvetia. Polícia intenzívne pracuje na verzii, že na Daniela a jeho priateľov zaútočila skupina neonacistov, uviedol minister vnútra Robert Kaliňák. Keďže nešlo o objednanú vraždu, vyšetrovanie je komplikované.

27. februára 2008 - Minister vnútra SR Robert Kaliňák na tlačovej konferencii potvrdil, že po necelom dva a pol roku, ktoré uplynuli od vraždy študenta Daniela Tupého, polícia obvinila v tejto kauze jednu osobu z vraždy a tri osoby z ublíženia na zdraví. Minister potvrdil, že vzhľadom tieto osoby pripomínajú svoju príslušnosť k extrémistickým hnutiam. Polícia obvinila z vraždy študenta Daniela Tupého Richarda H., ktorý je údajne členom bratislavskej extrémistickej skupiny. Policajné komando ho spolu s ďalším obvineným Dávidom V. zadržalo v utorok 26.2. okolo tretej hodiny ráno v bratislavskej reštaurácii Miva v Petržalke.

17. marca 2008 - Krajský súd v Bratislave (KS) zamietol sťažnosti trojice obvinených v prípade vraždy študenta Daniela Tupého voči vzatiu do väzby, trojica zostáva teda naďalej za mrežami.

26. mája 2008 - V súvislosti s kauzou Daniela Tupého zadržali príslušníci Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) Karola P., ktorý je okrem iného obžalovaný z vraždy Petra Klémana pred petržalským barom Boston. Karol P., ktorý sa ocitol v cele predbežného zadržania, mal údajne ovplyvňovať jedného z utajených svedkov v kauze Tupý a dopustiť sa tým trestného činu marenia spravodlivosti.

29. mája 2008 - Karol P., ktorého zadržala polícia, pretože mal ovplyvňovať utajeného svedka v kauze vraždy Daniela Tupého, pôjde do väzby. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I.

3. júna 2008 - V kauze vraždy študenta Daniela Tupého polícia obvinila ďalšie dve osoby. Ide o Róberta J. a Michala B., ktorých obvinili z trestných činov výtržníctva a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu. Dvojica mala byť prítomná na mieste činu vraždy D. Tupého.

10. júna 2008 - Michal B. a Róbert J., ďalší obvinení v kauze vraždy študenta Daniela Tupého, budú stíhaní na slobode. Vyšetrovateľ tak rozhodol po tom, čo od oboch prijal záruky, že sa nebudú vyhýbať trestnému stíhaniu.

17. júna 2008 - Krajský súd v Bratislave rozhodol, že Karol P., ktorý mal ovplyvňovať utajeného svedka v kauze vraždy Daniela Tupého, ostáva naďalej vo väzbe.

25. júla 2008 - Trojčlenný senát Okresného súdu Bratislava I na svojom verejnom zasadnutí predĺžil väzbu trom hlavným obvineným v kauze vraždy študenta Daniela Tupého - Richardovi H., Dávidovi V. a Jánovi S. o ďalšie dva mesiace - do 26. októbra 2008. Dôvodom rozhodnutia predĺžiť lehotu trvania väzby o dva mesiace bola predložená argumentácia prokurátorky, že je potrebné ešte vykonať vyšetrovacie úkony.

4. augusta 2008 - Krajský súd v Bratislave (KS) zamietol sťažnosť troch hlavných obvinených v kauze vraždy študenta Tupého voči rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava I na predĺženie väzby o ďalšie dva mesiace.

1. októbra 2008 - Okresný súd Bratislava I na svojom verejnom zasadnutí rozhodol, že prepustil z väzby dvoch údajných útočníkov na študenta Daniela Tupého - Dávida V. a Jána S. Naopak, súd rozhodol, že vo väzbe zostáva Richard H. Keďže však voči rozhodnutiu podala sťažnosť prokurátorka, zostávajú vo väzbe naďalej všetci traja.

23. októbra 2008 - Krajský súd v Bratislave (KS) prepustil z vyšetrovacej väzby dvoch údajných útočníkov na študenta Daniela Tupého - Jána S. a Dávida V. Súd ďalej rozhodol, že u údajného hlavného útočníka Richarda H. naďalej trvajú dôvody na väzbu.

24. októbra 2008 - Krajský súd v Bratislave (KS) na svojom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť údajného hlavného útočníka na študenta Daniela Tupého - Richarda H. voči rozhodnutiu Okresného súdu Bratislava I. Richard H. zostáva vo väzbe.

(tasr)

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 2. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 6. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 9. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 10. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 1. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 2. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 3. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 4. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 5. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 6. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 7. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 8. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 9. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 10. Poslanci dnes dali jasne najavo, že plot na námestí nechcú
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 479
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 6 413
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 147
 4. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 6 051
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 5 965
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 653
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 652
 8. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 265
 9. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 3 424
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 2 875

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Fico pridáva zamestnancom, zaplatia to firmy. Pozrite sa, aké výhody majú ľudia získať

Príplatky za cestovanie za prácou či vyššia minimálna mzda.

KOMENTÁRE

Dočkáme sa ešte koalície Smeru s ĽSNS?

Za čiarou sú nielen Mizíkove dávne i nedávne výroky.

KOMENTÁRE

Danko si v Národnej rade otvoril čitáreň (Schutzov týždeň)

Smernicu z rezortu vnútra vyvinul sám Kaliňák.

Neprehliadnite tiež

Z Petrohradu do Pekingu. Podpredsedníčka úradu zo Smeru spoznáva svet za štátne

Podpredsedníčka Úradu na ochranu osobných údajov Anna Vitteková išla na služobnú kontrolnú cestu do Pekingu, hoci nie je inšpektorka.

Colníci zásielky pri kontrole neotvárajú - na rozdiel od Danka

Kancelár Národnej rady poslancov posiela, aby si preberali listy mimo budovy parlamentu. Otvárať cudziu poštu považuje za bežné.

Hlina dostal za zamurovanie nebankovky pokutu 90 eur

Alojz Hlina hovorí, že polícia v jeho prípade hrubo porušila zákon.

Sulík a Matovič sa obhajobou ĽSNS pripravujú na spoluprácu, tvrdí Kaliňák

Pre demokraciu je neakceptovateľné napádanie legitímnych postupov orgánov činných v trestnom konaní v mene politických záujmov, tvrdí minister vnútra.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop