BRATISLAVA. Miroslav Lajčák sa v pondelok stal oficiálne slovenským ministrom zahraničných vecí a hneď sa ponáhľal do Sarajeva. V Bosne a Hercegovine ďalej pôsobí ako dvojaký predstaviteľ – za medzinárodné spoločenstvo aj Európsku úniu.
Ministrom sa stal napriek tomu, že má medzinárodné záväzky na Balkáne. Dokedy ich bude vykonávať, zatiaľ nie je jasné, o jeho nástupcovi ešte nerozhodli.
Prečo bol Kubiš ministrom a prečo prijal Lajčák jeho miesto? Prečítajte si komentár - kliknite
Lajčák teraz v Bosne musí s ďalšími medzinárodnými organizáciami nájsť riešenie, kto ho zastúpi, prípadne na poste vystrieda. Kým sa to nepodarí, z úradu odísť nemôže.
Má pritom dvojakú funkciu osobitného predstaviteľa Európskej únie a vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva.
Misiu dotiahne do konca
„S pánom premiérom máme špeciálnu dohodu, ktorá mi umožní dotiahnuť misiu v Bosne a Hercegovine do konca,“ hovorí nový minister a dodáva, že fyzicky bude v Sarajeve do 6. februára. Podľa jeho slov bolo v Bosne a Hercegovine známe, že marcové stretnutie Rady pre implementáciu mieru, pod ktorú spadá ako vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva, malo byť jeho posledným na tejto pozícii.
„Ostávajúce dva mesiace teda dosledujem, či v Bosne všetko prebieha tak, ako má. Ale, samozrejme, nie na úkor svojej terajšej funkcie,“ hovorí Lajčák. Premiér Fico ráta s novým ministrom naplno od budúceho týždňa.
„Doriešenie ostatných funkcií pána Lajčáka potrvá tak dva-tri dni, už v stredu bude prítomný na rokovaní vlády,“ povedal Fico. Od nového šéfa diplomacie premiér očakáva najmä pomoc pri riešení dosahov svetovej finančnej krízy a rozvoj ekonomických zahraničných vzťahov.
Lajčák funkciu šéfa našej diplomacie nezobral na vlastnú päsť bez konzultácií so svojimi nadriadenými. Predrokoval to vopred s vysokým predstaviteľom pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie Javierom Solanom.
Hľadajú nového
„Diplomatické rokovania o nástupcovi pána Lajčáka sa už začali. Záujmom je zaručiť, aby v Bosne a Hercegovine nedošlo k vákuu na jeho poste,“ povedal Jüri Laas z tlačovej kancelárie Javiera Solanu.
Situáciu dnes bude riešiť Rada pre implementáciu mieru v Bosne a Hercegovine, ktorá zastrešuje krajiny dohliadajúce na dodržiavanie mierovej zmluvy. Rada sa musí dohodnúť s Európskou úniou, kedy a komu zverí úlohu dvojakého predstaviteľa v Bosne.
„Miroslav Lajčák oznámil rozhodnutie stať sa ministrom zahraničia Slovenska v piatok. Je predčasné hovoriť o menách nástupcov, ako aj o časovom horizonte, v akom sa na základe rokovaní dôjde k akceptovateľnému riešeniu,“ hovorí Frane Maroević, šéf komunikačného oddelenia kancelárie vysokého predstaviteľa.
Kým sa nenájde riešenie alebo Lajčákov dočasný či trvalý nástupca, očakáva sa, že povinnosti v Bosne a Hercegovine bude vykonávať slovenský minister tak ako doteraz.
Bosna špekuluje
Bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan z SDKÚ drží Lajčákovi palce, pretože skĺbiť funkciu ministra zahraničia s medzinárodnými funkciami bude podľa neho veľmi ťažké. „Ak je niekto ministrom zahraničných vecí štyri roky, tak si vie veci rozvrhnúť tak, aby všetko stihol. Ale ak niekto nastupuje na tento post prvýkrát, bude to veľmi náročné,“ povedal bývalý minister. „Ak si to pán Lajčák vie predstaviť, tak ja mu môžem zapriať len veľa šťastia,“ dodal Kukan.
Lajčák sa pri riadení rezortu môže oprieť o skúsenosti z funkcie politického riaditeľa ministerstva zahraničia, ktorú v minulosti vykonával. Na ministerstve pôsobí už 20 rokov. Aj zodpovednosťou k ministerstvu nový šéf diplomacie zdôvodnil, prečo prijal nečakanú ponuku od premiéra Fica.
Bosnianske médiá už spomínajú mená diplomatov, ktorí by ho v Sarajeve mohli vystriedať. Jedným z nich je rakúsky europoslanec známy aj na Slovensku Hanes Swoboda.
„Počul som o týchto špekuláciách. Oficiálne so mnou nikto nehovoril a vôbec som nerozmýšľal, ako by som zareagoval,“ povedal Swoboda. Hovorí sa aj o írskom expremiérovi Bertie Ahernovi a bývalom eurokomisárovi pre vonkajšie vzťahy Britovi Chrisovi Pattenovi.
Výmeny ministrov zahraničných vecí v SR
1. januára 1993 - 21. marca 1993:
Milan Kňažko22. marca 1993 - 14. marca 1994:
Jozef Moravčík16. marca 1994 - 13. decembra 1994:
Eduard Kukan13. decembra 1994 - 26. augusta 1996:
Juraj Schenk27. augusta 1996 - 26.mája 1997:
Pavol Hamžík11. júna 1997 - 30. septembra 1998:
Zdenka Kramplová1. októbra 1998 - 29. októbra 1998:
Jozef Kalman (podpredseda vlády SR poverený riadením MZV SR)30. októbra 1998 - 16. októbra 2002:
Eduard Kukan16. októbra 2002 - 4. júla 2006:
Eduard Kukan
zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí SR

Beata
Balogová
