SME

Potrebujeme vôbec prezidenta? Čo na to hovoríte vy?

Politici tvrdia, že zrušenie pozície prezidenta by bolo nezmyslom, scestnosťou, nerozumnosťou a chybou.

Súčasný prezident Ivan Gašparovič.Súčasný prezident Ivan Gašparovič. (Zdroj: prezident.sk)

Slovensko čakajú prezidentské voľby, v poradí tretie, v ktorých si budú voliť hlavu štátu priamo občania. Michal Kováč (volený ešte parlamentom), Rudolf Schuster ani Ivan Gašparovič mnohých občanov nenadchli. Vyčítaná im je komunistická minulosť, dvom posledným aj to, že sa viac zviditeľňovali svojimi koníčkami ako prácou (cestovanie, fotografovanie, diskotéky či automobilové preteky).

Výhrady zaznievajú aj proti absentujúcej nadstraníckosti - Kováč sa síce stal prezidentom z vôle HZDS, viac sa však zhodoval s vtedajšou protimečiarovskou opozíciou. Gašparoviča zase obviňujú z paktovania so SNS a Smerom, podobným tvrdeniam sa nevyhol ani Schuster. Šéf HZDS Vladimír Mečiar otvorene hovorí, že súčasný prezident nerobí absolútne nič, viditeľnejšia práca u neho chýba aj predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi občanmi rezonuje otázka, či prezidenta vôbec potrebujeme. Čo si o užitočnosti tejto funkcie myslia politici? Nie je hlava štátu len zbytočná a draho platená figúrka pre imidž? Stalo by sa niečo, ak by nebol?

Politici tvrdia, že zrušenie pozície prezidenta by bolo nezmyslom, scestnosťou, nerozumnosťou a chybou.

Anna Belousovová z SNS by považovala zrušenie postu prezidenta za absolútne scestný a zlý krok. „Prezident je reprezentant štátu a aj pri obmedzených kompetenciách vie urobiť na medzinárodných fórach veľa." Dodáva, že prezidentov majú všetky normálne krajiny. „Výsledky v politike robia ľudia, sú dôsledkom ich stretávania, rozhovorov, a ak chcete, aj lobizmu. Ak teda budú mať prezidenta aj ostatné štáty, musí ho mať aj Slovensko", tvrdí Belousovová.

SkryťVypnúť reklamu

Kandidát na prezidenta František Mikloško (KDS) hovorí, že v čase, keď skončil funkčné obdobie Michal Kováč, asi rok nebola pozícia prezidenta obsadená a „treba s ľútosťou konštatovať, že to nikomu nechýbalo. V podstate nikto si nevšimol, že prezident nie je." Ani dnes podľa neho nie je veľký dopyt občanov po tejto funkcii, z toho však nevyplýva, že ide o zbytočný post. „Vyplýva z toho len to, že doterajší prezidenti nedokázali dať svojej funkcii obsah a zmysel. Záruku tomu nedávajú ani kandidáti, ktorí sa o ňu uchádzajú." Na otázku, či by nebolo dobré zrušiť pozíciu prezidenta v budúcnosti, Mikloško odpovedal: „Postaviť všetko len na silnom premiérovi považujem za riskantné. Vypomstiť by sa to mohlo najmä v krízových situáciách."

SkryťVypnúť reklamu

Šéf SMK Pál Csáky tiež považuje prezidenta za potrebného. „Možno keby sme sa zmenili na monarchiu, tak by ho nebolo treba, stačil by monarcha." Pochybnosti podľa neho vznikajú preto, lebo sme doteraz na prezidentov nemali šťastie. „Potrebujeme štátnika", tvrdí Csáky a na otázku, či tí doterajší nimi neboli, odpovedal: „Zatiaľ sme na takého veľké šťastie nemali. Najlepšie spomienky mám na Kováča, ktorý začal v ťažkých časoch a obstál celkom slušne." Sťažovať sa nechce ani na Schustera, za najproblematickejšieho z hľadiska SMK a maďarskej komunity považuje Ivana Gašparoviča.

Prezident je nevyhnutný aj podľa poslanca SDKÚ Pavla Freša. Tvrdí, že treba rozlišovať medzi funkciou a tým, kto je zastáva. Prezident sa má podľa neho zasadzovať, aby bolo počuť hlas občanov, Gašparovič tak nerobil. Podľa Freša zlyhal pri slovensko-maďarských vzťahoch aj pri kauze skládky v Pezinku. „Štátne orgány nepočúvali vôľu občanov, prezident sa mal postaviť na ich stranu." Dodáva, že demokracia je aj o moci a tá je len jedna. „Demontáž jednej demokratickej inštitúcie však neznamená, že tu nikto nebude vládnuť." Prezident by preto mal byť poistkou, ktorá vždy vychýli váhy v prospech ľudí. „Najmä vtedy, ak sa vychyľujú v prospech lobistov alebo investorov, dosaďte si tam kohokoľvek", tvrdí Frešo.

SkryťVypnúť reklamu

Zrušenie tohto postu by nebolo vhodné ani podľa kandidáta na prezidenta Ivana Šimka (Misia21). Hlava štátu podľa neho patrí k tradičným pozíciám, robiacim koordinátora medzi vládou, parlamentom, ale aj súdnou mocou. „Musí tu predsa existovať inštitút, ktorý bude pôsobiť napríklad v kritických situáciách." Podľa Šimka sa podceňuje najmä vplyv prezidenta na fungovanie súdneho systému. „Vymenúva sudcov, sudcov Ústavného súdu, čo je obrovská zodpovednosť. Od neho do značnej miery závisí, ako funguje súdny systém. Môžeme mať dokonalé zákony, ale ak sa nedovoláme práva na súdoch, bude to zlé." Prezident je potrebný aj preto, lebo niekto musí stáť nad politickým zápasom a vnášať do verejného života hodnotový rozmer: „Mal by hovoriť o svojich víziách, upozorňovať na zlé trendy a pôsobiť zmierlivo na politický zápas, ktorý tu vždy bude."

SkryťVypnúť reklamu

Občianska kandidátka na prezidenta Dagmar Bollová (exKSS) by zrušenie postu prezidenta považovala sa nezmysel a nerozumnosť. „Každá loď potrebuje kormidelníka, o to viac národ potrebuje prezidenta." Je tu na to, aby krajinu viedol a ukazoval nám cestu, dodáva Bollová.

Poslankyňa HZDS Zdenka Kramplová považuje prezidenta za potrebného najmä z dôvodu reprezentácie štátu. „Vyzerali by sme dosť hlúpo, ak by sme ho nemali. Potom by sa musel zmeniť celý systém, zatiaľ je však nutné, aby bol." Problém nevidí vo funkcii, ale v tom, ako ju prezident pojme. „Môže urobiť veľa, ale len ak chce." Podľa Kramplovej musí mať každý štát svoju hlavu.

Čo si myslíte vy?

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 334
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 13 237
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 913
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 777
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 393
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 131
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 413
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 412
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Leo Sauer sa teší z gólu.

Najproduktívnejší tínedžer holandskej ligy je Slovák.


hlavný tréner HC Košice Dan Ceman

Košice inkasovali po vylúčení Deyla do konca zápasu tri góly.


TASR, SITA
dočasný hlavný tréner hokejovej reprezentácie SR Vladimír Országh

Slovenský kouč je pripravnený viesť národný tím aj na majstrovstvách sveta.


Petra Vlhová.

Kosteličová po sezónnom výpadku ovládla olympijské hry.


SkryťZatvoriť reklamu