BRATISLAVA. Premiér Robert Fico očakáva od generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, že začne konať po dnešných vyhláseniach podpredsedu KDH Daniela Lipšica o kupovaní opozičných poslancov za bývalej Dzurindovej vlády. Na dnešnej tlačovej besede mu odporučil predvolať všetkých zainteresovaných a začať vyšetrovanie.
Podľa Fica Lipšic ako bývalý minister spravodlivosti a podpredseda vlády dnes otvorene priznal, že bývalá koalícia korumpovala a je možné, že bol spáchaný závažný trestný čin. „Len vďaka tomu, že skorumpovali dvoch poslancov HZDS, si mohli udržať moc, ktorú tak strašne potrebovali v roku 2005 udržať,“ vyhlásil predseda vlády.
Súčasnej opozícii adresoval kritiku, podľa neho opozičníci by mali odísť z politického života. „Ide o priznanie k najhrubšiemu poklesku,“ dodal Fico. Tvrdí, že opozícia po dnešku nemôže súčasnej koalícii nastavovať zrkadlo a nemá morálne oprávnenie kohokoľvek kritizovať.
Lipšicovi odkázal, že Slovensku nemôže ponúknuť novú opozíciu. „Lipšic je taká nová opozícia, ako je moja manželka po dvadsiatich rokoch manželstva,“ povedal Fico.
Napadol aj Lipšicovu výzvu, že frustrovaných opozičných voličov treba motivovať k voľbe Ivety Radičovej za prezidentku. Podľa neho Radičová sa za bývalej vlády stala ministerkou práce len vďaka kupovaniu poslancov. „Profitovala z toho priamo,“ podotkol premiér. Od Radičovej preto očakáva, že sa dištancuje od vedenia SDKÚ-DS, KDH a SMK, ktoré boli súčasťou bývalej koalície. Fico si myslí, že kupovanie politikov sa nemohlo diať bez vedomia špičiek týchto strán a ak sa Radičová od nich nedištancuje, nemá právo kandidovať.
Naopak, súčasného prezidenta SR Ivana Gašparoviča obhajoval s tým, že ho trápi ťažká životná situácia. "Ak prenasledujete súčasného prezidenta, hoci viete a nepôjdem do detailov, že nie je v jednoduchej životnej situácii, vy to dobre viete a zneužívate to, vyvoláva to veľkú nedôveru," vyčítal novinárom Fico.
Fico odmietol, že by si v kauze ministra výstavby Mariana Januška kupoval lojalitu SNS tým, že ho neodvolal. Podľa neho je to scestné spájanie a nemá to nič spoločné s kupovaním poslancov. „My nekupujeme poslancov... Vláda má dostatočný počet poslancov,“ dodal premiér.
Radičová: Môj morálny štít je v kauze kupovania poslancov absolútne čistý
Morálny štít opozičnej poslankyne a kandidátky na funkciu prezidenta SR Ivety Radičovej je v súvislosti s kauzou kupovania poslancov z roku 2005 absolútne čistý. Vyhlásila to dnes pre TASR v reakcii na slová predsedu vlády SR Roberta Fica, podľa ktorého Radičová z danej situácie priamo profitovala, keďže sa v tom čase stala ministerkou práce.
"Vždy som zastávala názor, že hriechy minulosti treba vyšetriť, prípadne potrestať a ak sa dá, aj napraviť. Tak som sa správala ako ministerka, tak sa správam ako poslankyňa a vždy som tak konala. Preto, ak sú informácie o podvodoch v politike, treba ich podať orgánom činným v trestnom konaní," vyhlásila Radičová. Zároveň uistila, že nevidí dôvod, aby sa neuchádzala o podporu občanov v prezidentských voľbách.
Dzurinda: Nemám čo priznávať, poslancov sme nekupovali
Vyhlásenie Daniela Lipšica o kupovaní poslancov za bývalej vlády, korupcii a manipulovaných tendroch prekvapilo expremiéra Mikuláša Dzurindu aj predsedu SMK Pála Csákyho. "Nechce sa mi veriť," komentoval Lipšicove apely na priznanie morálneho dlhu bývalej koalície voči voličom za chyby v štýle vládnutia.
"Ja nemám čo priznávať. Keď pán Lipšic má čo priznať, nech to prizná," povedal Dzurinda po rokovaní s Csákym. "Kde bol doteraz? Čo také sa udialo včera, predvčerom, že to vyťahuje teraz," dodal. Lipšicovi odkázal, že ak má informácie o kupovaní poslancov, je jeho povinnosťou oznámiť ich polícii.
Hovoriť o kupovaní poslancov politicky na úrovni "jedna baba povedala" je podľa Csákyho nedôstojné aj pre Lipšica. "Pán Lipšic bol členom druhej Dzurindovej vlády, pán Lipšic je vzdelaný právnik, on vie, že má zákonnú povinnosť konať," uviedol. Ak mal Lipšic poznatky alebo podozrenie teraz alebo v minulosti, mal dať trestné oznámenie.
Kusý: Priznávať chyby v politike je riskantnou záležitosťou
Priznávať chyby v politike je riskantnou a ošemetnou záležitosťou, ktorú politici robia neradi. Na margo dnešných výrokov Daniela Lipšica (KDH) o kupovaní poslancov, zmanipulovaných tendroch, a korupcii predchádzajúcej vlády to pre TASR konštatoval politológ Miroslav Kusý.
"Pán Lipšic bol vtedy vo vláde, zaujímavé je, prečo sa vtedy neozval," uviedol s tým, že o korupcii v bývalej vláde sa hovorilo verejne. "Je to také dodatočné hľadanie výčitiek svedomia," dodal.
Takýto postoj sa podľa Kusého hodí cirkvi a pre veriaceho človeka, ale do politiky príliš nie. Keď som v opozícii a keď je to dávno za mnou, tak hľadám nejaké cesty do budúcna a takéto spätné moralizovanie nie je príliš žiadané," spresnil.
Naopak, politológ Juraj Marušiak si myslí, že dnešné Lipšicovo vystúpenie je logickým krokom. "Po prehratých voľbách, po takej porážke, akú získala opozícia v roku 2006, sa začína diskutovať aj o vlastných omyloch a o vlastných chybách," konštatoval pre TASR.
Podľa Marušiaka je evidentné, že opozícia potrebuje aj takúto sebareflexiu, ktorej nebola schopná v priebehu dvoch rokov.
Palko: Iniciatíva Daniela Lipšica budí veľké rozpaky
Dnešná iniciatíva Daniela Lipšica budí podľa predsedu Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS) Vladimíra Palka veľké rozpaky. "Vracať sa k problému nevystúpenia z vlády pre podozrenie z korupcie po tri a pol roku pôsobí dosť umelo," vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA Palko. Ako dodal, on ako vtedajší minister vnútra tento problém riešil podaním trestného oznámenia. Podľa Palka tvrdiť, že východiskom z tohto morálneho zlyhania je voľba Ivety Radičovej za prezidentku, je nezdôvodniteľné. "Ak je pravda, že SDKÚ-DS uplácala poslancov, aby sa udržala vláda, tak Iveta Radičová mohla byť ministerkou práve pre to," upozornil Palko.
Ak má mať voľba prezidenta morálny rozmer, Palko sa pýta, prečo je riešením Iveta Radičová, ktorá sa pomenovaniu morálnych problémov skôr vyhýba. "Opakovaním podpory pre Ivetu Radičovú Lipšic zväčšuje hodnotový chaos v KDH. Pre KDH totiž voliť v prvom kole Radičovú a nie Františka Mikloška znamená ísť proti ideovým základom strany."
Bugár: Lipšic pomáha koalícii, nie opozičnej spolupráci
Podpredseda KDH Daniel Lipšic dnešnými vyjadreniami o kupovaní poslancov za bývalej vlády pomáha terajšej koalícii a nie opozičnej spolupráci. Uviedol to pre agentúru SITA Béla Bugár, ktorý bol v minulom volebnom období šéfom vládnej SMK. Podľa neho by sa takéto veci nemali vyťahovať, ak nie sú jednoznačné dôkazy. "Určite ani ja naivný nie som," dodal.
Zároveň zdôraznil, že ako vtedajší predseda SMK a podpredseda parlamentu s nikým nerokoval ani nemienil rokovať, vrátane poslancov za ĽS - HZDS Karola Ďzupu a Eduarda Kolesára. Bugár spomenul, že dohadovania s opozíciou o chode parlamentu boli náročné, na každej zmene sa museli dohodnúť. Opozícia podľa neho niekedy nebola ochotná pustiť niektoré návrhy zákonov ani na pôdu parlamentu.
Csáky: Slová Hrušovského na našu adresu sú skôr zámienkou
Vyjadrenia predsedu KDH Pavla Hrušovského na adresu Strany maďarskej koalície (SMK) považuje jej šéf Pál Csáky skôr za zámienku.
Príčinu na takúto reakciu vidí skôr vo vnútorných pomeroch a zápase v Kresťanskodemokratickom hnutí. "Ale to neoprávňuje niekoho, ani politikov KDH, aby sa správali deštruktívne," zdôraznil po dnešnom bilaterálnom rokovaní s SDKÚ-DS. Dodal, že súčasná ekonomická situácia na Slovensku je vážna a opozícia sa preto nemá svojúčelne hádať o slovíčkach, ale má dotlačiť vládu, aby pracovala efektívne a riešila problémy ľudí. "Narastá nervozita, opozícia sa musí správať zodpovedne a presvedčiť ľudí, že v tejto veci bude aktívna a že má potenciál na to, aby navrhla riešenia v tejto oblasti," upozornil.
Zároveň odmietol slová KDH smerované SMK, pričom niekoľkokrát deklaroval pripravenosť strany na rokovanie s nimi. "Naďalej sa budem usilovať o to, aby opozícia na Slovensku vytvorila širší potenciál a my sme pripravení v budúcnosti rokovať v trojici," pripomenul Csáky.
Ako ho doplnil líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, v situácii, keď je zle, by mali partneri hľadať cestu k sebe, tak ako teraz robí opozícia smerom k vládnej koalícii. "Trpezlivo sa budem uchádzať o pozitívnu spoluprácu aj s KDH," poznamenal s tým, že opozičnú silu netreba vnímať iba cez to, či sa na seba usmievajú, ale aj cez to, či majú čo ponúknuť krajine.
Spoločné stretnutie všetkých týchto troch strán sa malo pôvodne uskutočniť 15. januára. KDH sa na ňom odmietlo zúčastniť, ako protest proti vyhláseniam strategického podpredsedu SMK Miklósa Duraya na tému autonómie.
Hrušovský po spoločnom rokovaní s SDKÚ-DS v pondelok 26. januára vyhlásil, že KDH nemôže spolupracovať s politickým subjektom, ktorý je v príkrom rozpore s národno-štátnymi záujmami SR a postojom strany k nim. Dodal, že dlhodobo upozorňoval predsedu SMK na nekompatibilitu niektorých ich názorov, týkajúcich sa riešenia problémov južného Slovenska a národnostných menšín na Slovensku. Terajšia reprezentácia SMK na čele s Pálom Csákym si podľa neho neuvedomuje riziká, ktoré hrozia z jej politiky pre SR.