BRATISLAVA. Jeden z hlavných odsúdených za vraždu medičky Ľudmily Cervanovej spred vyše 30 rokov, Miloš Kocúr, sa dnes popoludní dostal na slobodu. O jeho podmienečnom prepustení rozhodol trnavský krajský súd. Kocúr, ktorý sa v minulosti musel do väzenia po 16 rokoch vrátiť podobne ako ďalší odsúdený, Milan Andrášik, požiadal o prepustenie po odpykaní troch štvrtín trestu. Andrášik zatiaľ zostáva vo väzení.
"Som rád, že ma prepustili. Konečne, že môžem ísť domov a zapojiť sa do roboty," povedal televízii Markíza Kocúr. Z leopoldovskej väznice vyšiel s televízorom v ruke a dvoma igelitkami. Súd mu podľa hovorcu Martina Sýkoru určil skúšobnú dobu štyri roky, počas ktorej sa nemôže dostať do konfliktu so zákonom, lebo by sa do väzenia mohol vrátiť.
Zatiaľ nie je známe, kedy bude súd rozhodovať o možnom prepustení Andrášika. "Do rozhodnutia zostáva vo výkone trestu odňatia slobody," povedal ČTK Sýkora. Obom mal trest vypršať v polovici roka 2011.
Ešte v decembri Kocúra i Andrášika nižší súd odmietol pustiť na slobodu, čo podľa viacerých médií odôvodnil aj obzvlášť závažným a brutálnym spôsobom spáchania činu. Skonštatoval tiež, že obaja odsúdení "nie sú pripravení začleniť sa do spoločnosti". Krajský súd však dnes rozhodnutie ohľadne Kocúra zrušil, podľa neho nebolo správne.
Vražda Cervanovej patrí k najkontroverznejším a zrejme aj najdlhším procesom v dejinách slovenskej justície. Dodnes nie je definitívne ukončený, proti poslednému rozsudku totiž odsúdení podali dovolanie. Vinu Andrášikovi, Kocúrovi a ďalším štyrom mužom Najvyšší súd potvrdil v decembri 2006 po tom, čo otvoril prípad z čias komunizmu. Andrášik a Kocúr, ktorí boli na slobode od roku 1990, sa museli vrátiť do väzenia, lebo im zvýšil tresty na 15 z pôvodných 13 rokov.
Dvadsaťročnú Cervanovú zavraždili podľa súdov v lete 1976. Predtým ju údajne uniesli z diskotéky v bratislavskej Mlynskej doline a v jednom byte ju opili a znásilnili. Odsúdení však vinu odmietali s tým, že bývalý režim proces zmanipuloval a stali sa len náhodnými obeťami snahy vyšetrovateľov ukončiť verejnosťou sledovaný prípad. Napríklad Andrášik protestoval aj hladovkou a tvrdil, že Cervanovú na osudnej diskotéke ani nevidel. Prípad zaujal aj českých filmárov, ktorí podľa neho nakrútili film Bolero.