Odpad v Pezinku už zaujíma políciu. Primátor si myslí, že to súvisí s ich bojom proti skládke.
BRATISLAVA. V čase, keď mesto Pezinok a aktivisti podnikajú jeden z posledných možných krokov na zablokovanie novej skládky odpadov v ich meste - odvolanie na Najvyššom súde - začína sa o nakladanie s odpadom v Pezinku zaujímať polícia.
„Máme informácie, že polícia prešetruje obchodné zmluvy medzi mestom Pezinok a spoločnosťou Skládka Dubová týkajúce sa ukladania komunálneho odpadu. Zmluvy sa chystá skúmať aj inšpekcia životného prostredia," povedal primátor Pezinka Oliver Solga. „Musíme sa pozastaviť nad týmto zvláštnym súbehom udalostí. Množia sa aj indície o snahe kompromitovať primátora a aktivistov."
Na Dubovú začal Pezinok vyvážať odpad potom, ako úrady vlani zatvorili starú skládku v Pezinku. Tú dubovskú si vybrali v súťaži na základe najnižšej ceny.
Polícia a inšpekcia nepovedali, čoho sa vyšetrovanie týka, ani kto ho inicioval. „Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii začal trestné stíhanie vo veci pre trestný čin porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku," povedala Andrea Polačiková z policajného prezídia.
Na Najvyššom súde Pezinčania napadli rozhodnutie krajského súdu, ktorý v decembri zamietol ich žalobu proti Inšpekcii životného prostredia. Tá skládku v auguste povolila.
Aktivisti i predstavitelia mesta Pezinok namietajú, že súd ignoroval povolenie skládky v rozpore s územným plánom i nariadením mesta. Súd sa podľa nich nevyrovnal ani s právnym nástupníctvom, keďže ako prevádzkovateľ skládky takmer celý uplynulý rok vystupovala firma Westminster Brothers, no tesne pred konaním súdu spoločnosť vyhlásila, že so skládkou nič nemá. Spoločnosť zastupoval podnikateľ Marián Kočner.
"Žiadame Najvyšší súd, aby zmenil rozhodnutie Krajského súdu tak, že zruší rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia a vráti jej vec na nové konanie," povedala Zuzana Čaputová zo združenia Skládka nepatrí do mesta.
Pezinčania kritizujú aj minulotýždňové rozhodnutie ministerstva životného prostredia, ktoré tiež posudzovalo zákonnosť povolenia skládky. Argumenty odporcov skládky podľa nich odbilo rovnako ako súd.
„Vykonanými zisteniami sa nepotvrdili okolnosti, ktoré pôvodne nasvedčovali tomu, že meritórne rozhodnutie je nezákonne. Správny dôvod konštatuje, že odpadol dôvod konania," napísalo ministerstvo všeobecne v odôvodnení zastavenia konania.
„Opakuje sa situácia, že akonáhle sa orgány štátnej správy ocitnú v situácii, že navrhovateľom skládky je subjekt blízky vládnej strany Smer, tak konajú svojvoľne v rozpore s právom, verejne uprednostňujú prospech vyvoleného jednotlivca proti záujmom obyvateľov a samosprávy Pezinka. Neviem si predstaviť pre takéto konanie iný dôvod ako najhrubší klientelizmus," komentoval situáciu aktivista Jaroslav Pavlovič.
Ku skládke sa totiž po novembrovom ústupe Westminster Brothers opäť prihlásil šéf spoločnosti Ekologická skládka Ján Man starší, ktorý sa celý rok tváril, že práva na skládku previedol na inú firmu. Prvýkrát to vyhlásil vlani vo februári potom, ako sa proti spájaniu kauzy so Smerom ohradil premiér Robert Fico.
Územné rozhodnutie pre skládku totiž vydal krajský stavebný úrad, na čele ktorého stál nominant Smeru Ján Man mladší, syn Jána Mana staršieho. Ján Man mladší je zároveň vlastníkom pozemku pod skládkou.

Beata
Balogová
