BRATISLAVA. Veľké skládky odpadov a nebezpečných odpadov by sa mali začať budovať až po dohode staviteľa s dotknutou obcou a vyšším územným celkom. Navrhuje to v novele stavebného zákona poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Pavol Frešo.
Podobný návrh sa mu nepodaril presadiť na jeseň minulého roka. Tentoraz však svoj návrh zjemnil, keď vypustil podmienku, aby k budovaniu skládky dali súhlas aj susedné obce.
"Novela ponúka kompromis, pod ktorý by sa mohla podpísať aj koalícia," povedal pre agentúru SITA s tým, že odstránil najväčšiu námietku, ktorá na jeseň odznievala v pléne Národnej rady SR. Frešo dodal, že jeho snahou je v čase, keď sa množia rôzne nekalé praktiky okolo budovania skládok odpadov, dať samospráve čo najskôr nástroj do rúk, aby mohla rozhodovať o skládkach nebezpečného odpadu a veľkých skládkach na jej katastrálnom území.
Frešo oslovil poslanecké kluby a rokuje s nimi o podpore svojho návrhu. Podobný princíp koalícia na návrh opozície už akceptovala pri banskom zákone a týkal sa kyanidovej ťažby. Minister životného prostredia Ján Chrbet sa minulý rok na adresu Frešovho prvého návrhu vyjadril, že nevidí dôvod, prečo by ho nemohla podporiť aj vládna koalícia.
Ak by parlament návrh poslanca Freša schválil, od 1. apríla by pre územné konanie pri skládke nebezpečného odpadu, alebo novej skládke odpadov či rozširovaní existujúcej skládky odpadov, ktoré môžu prijať viac ako 10 ton za deň alebo majú celkovú kapacitu väčšiu ako 25 000 ton, bolo potrebné súhlasné stanovisko obce, v katastri ktorej stavba má byť umiestnená ako aj súhlasné stanovisko vyššieho územného celku, v územnom obvode ktorého sa táto obec nachádza. Stanovisko musí byť schválené príslušným zastupiteľstvom, inak je neplatné.