BRATISLAVA. Na Slovensku nevznikne nový orgán ochrancu práv detí, ale táto problematika bude zverená súčasnému ombudsmanovi. V tejto súvislosti sa verejnému ochrancovi práv rozšíria jeho kompetencie, na čo je potrebné novelizovať príslušné zákony. Vyplýva to z Národného akčného plánu pre deti na roky 2009 až 2012, ktorý dnes schválila vláda.
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová ešte minulý týždeň 21. januára, keď kabinet o tomto bode prerušil rokovanie, uviedla, že ísť cestou novej inštitúcie by bolo finančne náročné. "Jej zriadenie sa ministerstvu javí pri súčasnej situácii inštitucionálneho zabezpečenia ako kontraproduktívny krok," uvádza sa v materiáli.
Ombudsman Pavel Kandráč za šesť rokov svojej činnosti vybavil viac ako 1300 podnetov týkajúcich sa práv detí. Taktiež z vlastnej iniciatívy poskytol viac ako 2500 právnych usmernení v tejto oblasti. Kancelária verejného ochrancu práv odhaduje rozpočet na tento rok pri počte 18 zamestnancov v prípade rozšírenia jej kompetencií o túto agendu na 272.000 eur (8,20 milióna Sk) a budúci rok na 498.000 eur (15 miliónov Sk).
Národný akčný plán počíta aj so vznikom poradného orgánu vlády, ktorý bude riešiť zásadné otázky z oblasti práv dieťaťa a ich výkonu. Pôjde o Výbor ministrov pre deti, na ktorého čele by mal stáť premiér.
Ministerstvo práce upozorňuje, že na európskej úrovni pôsobí Európska sieť detských ombudsmanov (ENOC), založená v roku 1997. Nie je jednoznačne určené, že inštitúcia ochrany práv detí by mala niesť názov ombudsman, avšak vyžaduje sa, aby plnila tzv. Parížske zásady. To znamená nezávislosť, špecifickosť, otvorenosť a profesionalitu.