ŠTRBSKÉ PLESO. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) navrhlo posunúť začiatok povinnej separácie biologicky rozložiteľných odpadov o tri roky.
Dôvodom je finančná kríza a jej dopad na likvidáciu separovaného odpadu. Na tlačovej besede po rokovaní Rady ZMOS na Štrbskom Plese o tom informoval prvý podpredseda združenia Richard Frimmel.
Samospráva navrhuje, aby sa povinnosť separovať biologický odpad posunula z roku 2010 na rok 2013. Dôvodom je aj to, že štát nemá koncepciu, čo ďalej s biologicky rozložiteľným odpadom. "Nemáme stále vyriešený odber,“ zdôraznila podpredsedníčka ZMOS-u Viera Krakovská.Samospráva podľa nej v súčasnosti ani nemá peniaze na zavedenie separovania biologicky rozložiteľného odpadu. "Z domu do domu zbierať pomyje je nenormálne,“ dodala Krakovská. V súčasnosti neseparuje odpad už len približne 300 samospráv, prevažne menších obcí. Väčšina miest a obcí už separuje papier, sklo, plasty a kovové obaly.
Ďalším návrhom ZMOS v súvislosti s dopadmi finančnej krízy na likvidáciu odpadov je posilnenie všeobecného sektora prostredníctvom Recyklačného fondu, aby sa vykryli straty vzniknuté mestám a obciam pri separácii odpadu.
Združenie miest a obci Slovenska upozorňuje na pretrvávajúce problémy v oblasti implementácie fondov Európskej únie. Ku koncu roka 2008 bolo čerpanie zo štrukturálnych fondov skráteného programovacieho obdobia rokov 2004 až 2006 na úrovni 92 %. Podľa Frimmela bolo toto obdobie úspešné.
Problém vidí ZMOS pri čerpaní eurofondov v programovacom období 2007 až 2013. V tomto období má Slovensko k dispozícii 11,36 mld. eur. Stav celkového reálneho čerpania zdrojov Európskej únie k 31. decembru 2008 bol iba 0,25 %. ZMOS sa obáva, že eurofondy sa nebudú čerpať tak, ako v minulosti. Aj preto žiada zjednodušenie administratívy, aby sa nevyžadovali údaje a doklady, ktoré sú prakticky nevykonateľné. Podľa Krakovskej Národný strategický referenčný rámec by mal byť živým materiálom a reagovať na vzniknuté situácie, napríklad aj na vzniknutú hospodársku krízu.
Najneskôr do polovice tohto roka chce ZMOS navrhnúť riešenie parkovného v mestách a obciach. Podľa Frimmela vyberanie parkovného v centrách miest a obcí je jediným účinným nástrojom na reguláciu počtu vozidiel v centrách miest.