BRATISLAVA. Priznanie morálnych prešľapov po troch rokoch je falošné. V reakcii na vyjadrenia podpredsedu KDH Daniela Lipšica o kupovaní poslancov predchádzajúcou vládou to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave konštatovala prezidentská kandidátka Zuzana Martináková (SF).
"Všetci sme vtedy vedeli, že prestupy poslancov a hlasovania z noci na ráno nie sú v poriadku, že sú zmanipulované, že tí poslanci za to niečo dostali, že z toho profitovali, všetci sme to v parlamentne vedeli, otvorene sa tam o tom hovorilo," konštatovala pre TASR.
Martináková súhlasí s Lipšicom, že to bolo najväčším morálnym prešľapom Dzurindovej vlády. "Bola to ukážka toho, že moc je posvätená nad všetko ostatné a že žiadne pravidlá sa nemusia dodržiavať," zdôraznila.
Pripomenula však, že ona spolu s hŕstkou poslancov zo SF hovorila o tom vtedy, keď sa to v parlamente dialo. "Hovorila som o tom v diskusiách, na tlačových besedách, absolvovala som výsluchy u vyšetrovateľa za svoje verejné výroky o kupovaní poslancov," dodala s tým, že na protest proti týmto praktikám odišla z kresla podpredsedníčky parlamentu vládnej koalície.
Martináková tiež upozornila, že opozičná kandidátka na prezidenta SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS) bola v čase kupovania poslancov ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny a je doteraz podpredsedníčkou SDKÚ-DS pod vedením Mikuláša Dzurindu. "Nikdy sa verejne k týmto veciam nevyjadrila, nikdy sa od nich nedištancovala," konštatovala Martináková.
"Ako môžu ísť ľudia s odvahou voliť niekoho, kto odvahu nemá a nikdy sa k takýmto morálnym prehreškom verejne nevyjadril a verejne sa od nich nedištancoval?" opýtala sa. Dodala, že o odvahe sa nehovorí na bilboardoch, odvaha sa prejavuje v konkrétnych činoch.
Kaliňák: O kauze kupovania poslancov by sa malo hovoriť aj o 50 rokov
Kauza kupovania poslancov Národnej rady SR je tak vážnym prehreškom voči demokracii, že by sa o nej malo hovoriť aj o 50 rokov, nieto ešte po pár rokoch od čias, keď sa tieto udalosti odohrali. Po dnešnom rokovaní vlády to vyhlásil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) s tým, že podobné prípady nemajú vo svete obdobu.
"V tejto oblasti už konala prokuratúra a bude dobré, ak posledné vyjadrenia (Daniela Lipšica, pozn. TASR), ktoré sú opäť na svete, zváži a polícia poskytne všetky svoje sily, ktoré budú potrebné," uistil vicepremiér s dodatkom, že polícia je v prípade trestných konaní vždy závislá od prokuratúry.
Kaliňák zároveň priznal, že utorňajšie (27.1.) slová podpredsedu KDH Lipšica ho prekvapili. "Považujem to za veľmi silné priznanie zo strany bývalého podpredsedu vlády a ministra spravodlivosti. Následný postoj pána Dzurindu možno kvalifikovať ako 'kto mlčí, ten svedčí'," povedal minister.
Na otázku, či by finančná polícia nemala preveriť dvoch bývalých poslancov HZDS (Eduard Kolesár, Karol Džupa), ktorých mená sa s kauzou kupovania opozičných hlasov spájajú, Kaliňák podotkol, že "my vykonáme všetky pokyny, ktoré nám prokuratúra dá".