SME

Ekologický summit a bilaterálne rokovania - náplň návštevy prezidenta v Rumunsku

Košice 30. apríla (TASR) - Z pracovnej cesty v rumunskej Bukurešti sa dnes v podvečerných hodinách vrátil do vlasti prezident SR Rudolf Schuster. Hlavným ...

Košice 30. apríla (TASR) - Z pracovnej cesty v rumunskej Bukurešti sa dnes v podvečerných hodinách vrátil do vlasti prezident SR Rudolf Schuster. Hlavným cieľom jeho návštevy Rumunska bola účasť na summite životného prostredia a trvalého rastu v karpatsko-dunajskom regióne.

Schôdzka predstaviteľov šestnástich krajín regiónu vyvrcholila prijatím deklarácie, ktorá má viesť k výraznému zlepšeniu stavu životného prostredia v oblasti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prezident Schuster na záver návštevy rokoval s prezidentom hostiteľskej krajiny Ionom Iliescom. Atmosféra rozhovorov bola podľa jeho vyjadrenia veľmi otvorená a priateľská a odzneli na nej veľmi otvorené názory na obchodnú výmenu a zlepšenie ekonomickej spolupráce.

SkryťVypnúť reklamu

Prezidenti Schuster a Iliescu hovorili aj o recipročnej podpore pri kandidatúre Bratislavy a Bukurešti na posty nestálych členov Bezpečnostnej rady OSN. Slovensko sa o toto miesto uchádza v období 2004-2005 a Rumunsko 2006-2007. Obe strany vyjadrili aj odhodlanie vzájomne sa podporovať a vymieňať si skúsenosti pri vstupe do EÚ a NATO.

Témou konzultácií bola aj rómska problematika a téma procesu schvaľovania privilegovaného štatútu Maďarov v Rumunsku. Ako Rudolf Schuster zdôraznil, došlo ku zhode v tom, že pokiaľ ide o rómsku otázku, nie je to izolovaný problém jednotlivých štátov. Keďže proces schvaľovania privilegovaného štatútu Maďarov v Rumunsku ešte nie je dovŕšený, prezident SR sa o tejto záležitosti zatiaľ nechcel vyjadrovať.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci ekologického summitu slovenský prezident absolvoval dvojstranné stretnutia aj s macedónskym prezidentom Borisom Trajkovským a na žiadosť moldavskej strany aj s prezidentom Vladimirom Voroninom. Slovenský prezident v priebehu summitu neformálne debatoval aj so spolupredsedom schôdzky princom Filipom, vojvodom z Edinburghu, prezidentom Ukrajiny Leonidom Kučmom a chorvátskym prezidentom Stipem Mesičom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 825
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 439
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 123
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 570
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 798
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 257
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 013
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 929
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


7
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 31
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 5
Premiér Fico s kolegami zo Smeru počas parlamentnej schôdze.

Prečo naši politici nerozumejú, keď im Rusi hovoria, že nás napadnú?


55

Sportnet

Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Ilustračná fotografia.

Na zápase bolo prítomných 40 policajtov, fanúšikom sa však podarilo utiecť do vedľajšieho lesa.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu