BRATISLAVA. Vyšetrovanie ťažby dreva v Tichej a Kôprovej doline bude teraz intenzívnejšie a odpovie, kto môže za devastáciu Tatier lykožrútom, sľubuje generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Vinníka už v stredu sám naznačil - vidí ho v Lesoochranárskom zoskupení VLK, ktoré samo pred dvomi rokmi podalo trestné oznámenie.
Lesníci podľa ochranárov začali ťažiť bez potrebných povolení a zastavili ich, až keď les chránili vlastnými telami.
Trestné oznámenie polícia odmietla a rovnako skončili aj sťažnosti na prokuratúrach. Ústavný súd povedal, že Generálna prokuratúra posvätením takéhoto konania porušila práva ochranárov.
Stĺpček Mariána Leška: Nadpráca - kliknite sem
Komentár Lukáša Filu: Človek človeku vlkom - kliknite sem
Trnka nález súdu rešpektuje, ale tvrdí, že nič neporušili. „Nie lykožrút najviac škodí Tatrám," povedal. Teraz sa spolieha pri vyšetrovaní na iné znalecké posudky, ako polícii dali ochranári.
Rozhodnutie Ústavného súd - kliknite sem
„Je smutné, ak aktívni občania, ktorí vlastne nič iné nechcú, len zachrániť malú časť svojej krajiny, sú dehonestovaní štátnym úradníkom," myslí si šéf lesoochranárov Juraj Lukáč. Aj odborníci už podľa neho potvrdili, že v Tichej a Kôprovej doline sa lykožrút nešíri. „V nich sa hrá o 80 hektárov. Na Slovensku máme napadnuté lykožrútom stovky, tisíce hektárov smrekových lesov, ktoré sú mimo chránených území a nevedia si s ním poradiť," tvrdí Lukáč. Generálny prokurátor má podľa neho dohliadať na dodržiavanie zákonnosti a nie na riešenie lykožrúta.
Autor: Veronika Šutková

Beata
Balogová
