KOŠICE. Takmer 130 maloletých a mladistvých pacientov s otravou alkoholom vlani ošetrili alebo hospitalizovali v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach. V porovnaní s rokom 2007 sa ich počet takmer strojnásobil, oproti roku 2005 dopravili do nemocnice až osemnásobok opitých detí.
Pijú tínedžeri
Vek pacientov, ktorých do nemocnice priviezli záchranky, policajti alebo rodičia sa najčastejšie pohybuje medzi 13 až 17 rokmi. Medzi intoxikovanými bolo takmer 40 percent dievčat.
Dramatický nárast otráv alkoholom potvrdzuje aj desať najčerstvejších prípadov, ktoré košickí lekári zaznamenali za necelý január. Osem detí museli hospitalizovať.
Mladí ľudia podľa vedúcej lekárky centrálneho príjmu Jozefíny Krupovej pijú aj vo väčších množstvách priamo na ulici. Okrem vážnych a trvalých následkov pri poruchách vedomia pritom riskujú úrazy a v mrazoch nielen omrzliny, ale aj smrť z podchladenia.
Alarmujúcim príkladom je 17-ročný mladík, ktorého pre otravu alkoholom hospitalizovali už trikrát. V novembri 2007 mu namerali v krvi 1,67 promile alkoholu, ani nie o mesiac 1,87 promile. V polovici januára 2009 ho do nemocnice priviezla záchranka po tom, ako ho v noci našiel silne podchladeného na zastávke MHD okoloidúci. V krvi mal 3,84 promile alkoholu.
Liečba je drahá
Napriek ťažkej otrave alkoholom mladík nestrávil v nemocnici ani 24 hodín. Ešte predpoludním si ho na vlastnú zodpovednosť, napriek upozorneniu lekárov, vyzdvihla matka.
„Pri takejto hospitalizácii zdravotné poisťovne nemocnici neuhradia ani hospitalizačný paušál. Podmienkou úhrady je minimálne 24-hodinový pobyt pacienta na oddelení. Ak je hospitalizácia ukončená reverzom, kritérium na úhradu nie je splnené," povedala hovorkyňa nemocnice Viera Horniaková.
Každý takýto prípad znamená pre nemocnicu ekonomickú stratu. Len umelá pľúcna ventilácia a intenzívna starostlivosť pri zlyhávaní životne dôležitých funkcií sa môžu vyšplhať na dvetisíc eur.
Rastúci počet alkoholom intoxikovaných mladých ľudí a s tým súvisiace dosahy na prevádzku a ekonomiku nemocnice sa podľa lekárov stávajú problémom, ktorého riešenie nie je v rukách nemocníc. Chýba predovšetkým legislatíva, ktorá by zvýšila ochranu detí pred alkoholizmom.
Aktuálna legislatíva nestačí
Na budúci mesiac by mal parlament prerokovať návrh novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Opakovane ho predkladajú poslankyne Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková (HZDS).
V porovnaní s platným stavom novela oveľa prísnejšie obmedzuje pitie alkoholu u mládeže a vyvodzuje prísnejšie postihy proti tým, ktorí alkohol alebo iné návykové látky užívajú, alebo nezabránia ich konzumácii.

Beata
Balogová
