BRATISLAVA. 000 prvákov, ktorí si na svojom prvom vysvedčení odnesú domov namiesto doterajšieho slovného hodnotenia aj známky.
V piatok 30. januára si školáci užijú jednodňové polročné prázdniny a po víkende sa v pondelok 2. februára vrátia opäť do školských lavíc.
V deň vysvedčenia radia psychológovia rodičom, aby svojim ratolestiam vytvorili príjemnú atmosféru. Ich školské úspechy môžu oceniť slovne alebo drobným darčekom. Svojich potomkov by mali aj napriek nie najlepším známkam pochváliť, povzbudiť a utvrdiť, že pri nich ich stoja.
Vysvedčenia sa v tej najjednoduchšej podobe začali rozdávať už v 16. storočí. Najskôr to boli akési voľné posudky, ktoré o žiakoch dávali pôvodní pedagógovia novým učiteľom pri prestupe do iných škôl.
V 19. storočí už vysvedčenie hodnotilo žiakove školské schopnosti a obsahovalo aj hodnotenie usilovnosti, pozornosti či vonkajšej úpravy písomných prác. Hodnotenie bolo v tom období trojúrovňové (dobré hodnotenie, uspokojivé hodnotenie a zlé hodnotenie) a v rámci toho existovalo až 14 stupňov ďalšieho slovného ohodnotenia. Žiak tak mohol byť vynikajúci, schopný, usilovný, primeraný, lenivý, nedbanlivý či tupý a hlúpy.