BRATISLAVA. Uchádzačka o post prezidenta Iveta Radičová dnes v parlamente odovzdala petíciu s viac ako 30-tisíc podpismi.
Okrem toho jej tím dnes predloží predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi aj pätnásť podpisov poslancov troch opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a SMK. Ide o strany, ktoré Radičovú vo voľbách podporujú.
Ako uviedla dnes Radičová pred novinármi, pôvodne aktivisti pod petíciu zozbierali 35 000 podpisov, ktoré úzkostlivo preskúmali a niektoré z nich vyradili. "Je to záväzok. Je to zodpovednosť," povedala v súvislosti s počtom podpisov pod svoju kandidatúru Radičová.
Radičová sľúbila, že očakávania nesklame a naplní. Má predsavzatie dokázať, že prezidentský post má význam a môže mať aj zmysel a váhu pre všetkých občanov SR.
"Chcem byť aktívna prezidentka, ktorá sa bude zasadzovať o ústretové riešenia k občanom SR. Čaká nás ťažké obdobie. Riešenia, ktoré potrebujeme hľadať a prijať, nie sú ľavicové ani pravicové. Sú to riešenia, ktoré dokážu prekonať dopady finančnej a plynovej krízy.
Riešenia pre občanov, ktoré im ponúknu prácu, príjem z práce, zamestnanosť. Sú to riešenia, ktoré pre občana umožnia vymožiteľnosť práva, dôveru v súdnictvo a právny štát. Sú to riešenia, ktoré umožnia občanom prístup ku vzdelaniu, aby sa im vytvoril väčší priestor na ich šance. Mám víziu sebavedomého Slovenska, Slovenska vzdelaného, Slovenska s moderným zdravotníctvom a Slovenska s politickou kultúrou," vyhlásila.
Radičová Ficovi: Ja nie som slabá
Urážanie je podľa Radičovej prejav slabosti. "Ja takúto politiku robiť nebudem, pretože nie som slabá," zdôraznila v súvislosti s poslednými vyjadreniami Roberta Fica a Zuzany Martinákovej na jej osobu.
"Pani Radičová zodpovedá za najväčšie sociálne špinavosti v tomto štáte - ako poradkyňa Kaníka a potom ako ministerka," vyhlásil v stredu Fico. Radičovej vytýka, že sa stala ministerkou vďaka tomu, že koalícia znovu získala väčšinu v parlamente kúpením dvoch poslancov HZDS.
"Ona nemôže povedať, že má čistý štít. Nemá čistý štít. Profitovala a participovala na korupcii poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. A budem to tvrdiť stále dookola. A budeme sa jej to pýtať, a budeme sa jej to pýtať aj inou formou," povedal Fico.
Martináková zas upozornila, že Iveta Radičová sa musí dištancovať buď od Daniela Lipšica, ktorý hovoril o kupovaní poslancov bývalou vládou alebo od Mikuláša Dzurindu. Podľa nej Radičová nikdy pochybné praktiky bývalej koalície neodsúdila.
Zároveň dodala, že Radičová hlasovala za vyhodenie ľudí z SDKÚ-DS za prejavený názor. Preto by mal Lipšic svojej kandidátke na prezidenta poradiť, aby stiahla billboardy, na ktorých hovorí o odvahe. "O odvahe sa nehovorí, ale koná, a hlavne vtedy, keď sa morálne zlyhanie deje," zdôraznila Martináková. Martináková tvrdí, že Ivetu Radičovú si váži ako odborníčku na sociálnu oblasť, ale podľa nej je to na post prezidenta málo.
Posledný deň
Takmer všetci uchádzači o prezidentské kreslo, ktorí pred časom ohlásili záujem kandidovať v marcovej voľbe o najvyšší politický post v krajine, už do Národnej rady doručili potrebné doklady. Dnes tak urobila opozičná kandidátka Iveta Radičová. Termín na odovzdanie petície s minimálne 15.000 podpismi občanov alebo návrhu 15 poslancov, ktoré sú podmienkou kandidatúry, uplynie o polnoci.
Najväčšie šance dávajú prieskumy i politológovia súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi, ktorý už podľa kancelárie Národnej rady splnil podmienky pre účasť vo voľbe, a stal sa tak oficiálnym kandidátom. Istými kandidátmi sú aj bývalá poslankyňa parlamentu za Komunistickú stranu Slovenska Dagmar Bollová a nezávislý poslanec František Mikloško, ktorého podporujú Konzervatívni demokrati Slovenska.
Kancelária Národnej rady musí podľa jej pracovníčky Eleny Valovičovej ešte skontrolovať petičné hárky podpredsedníčky SDKÚ-DS Radičovej, nominanta ĽS-HZDS Milana Melníka, predsedníčky mimoparlamentného Slobodného fóra Zuzany Martinákovej a Karola Sidora, ktorého podporujú komunisti.
O prezidentské kreslo sa nebude uchádzať exminister vnútra Ivan Šimko, rozhodol sa podporiť Mikloška. Do boja o najvyšší politický post sa nezapojí ani nezávislý kandidát Július Kubík, ktorý je neúspešným kandidátom na prezidenta z roku 2004. Kandidatúru zvažoval tiež predseda Slovenskej národnej jednoty Stanislav Pánis.
ČTK