BRATISLAVA. Viac ako 5000 učiteľov základných škôl by sa malo koncom februára začať učiť cudzie jazyky. Minister školstva Ján Mikolaj chce aj takto riešiť nedostatok jazykárov. Posilniť výučbu jazykov zakotvil školský zákon, ktorý určil, že žiaci sa svoj prvý cudzí jazyk musia učiť už v treťom ročníku. Dvojročný projekt, na ktorý má ísť 16,6 milióna eur (500 miliónov Sk) nezaplatí minister, ale eurofondy.
Pedagógovia, najmä z prvého stupňa, sa budú učiť angličtinu, nemčinu, francúzštinu, španielčinu, taliančinu či ruštinu, potom by mali dostať diplom, ktorý má garantovať, že to nebudú "rýchlovarení" učitelia. Na výučbu dostanú pedagógovia notebook, učebnice, preplatiť im plánujú aj cestovné. Minister sa dávnejšie vyjadril, že projekt je pre učiteľov možnosťou investovať do seba zadarmo.
V súčasnosti chýba v školstve zhruba 1400 kvalifikovaných jazykárov. Okrem jazykárov chce minister Mikolaj zaškoľovať aj učiteľov informatiky. Dovzdelať chce asi 1500 pedagógov. Tí na štúdium dostanú notebook, dataprojektor a USB kľúč.
Národný projekt vzdelávania je určený pre dve cieľové skupiny pedagógov. Prvú skupinu tvoria zamestnaní a kvalifikovaní učitelia 1. stupňa (1. až 4. ročník) ZŠ, ktorí nemajú kvalifikáciu pre vyučovanie cudzieho jazyka. Druhú cieľovú skupinu predstavujú zamestnaní kvalifikovaní učitelia cudzích jazykov s vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa (5. až 9. ročník) učiteľstvo všeobecnovzdelávacích/akademických predmetov s aprobáciou cudzí jazyk, ktorí pôsobia na 2. stupni základných škôl. Títo si rozšíria svoje vzdelanie o pedagogicko-psychologické základy a didaktiku vyučovania prvého cudzieho jazyka pre cieľovú skupinu žiakov mladšieho školského veku (ročníky 1. až 4.)
Pedagógov majú vzdelávať vysoké školy. Na spoluprácu môžu prizvať aj jazykové školy a zahraničné inštitúty.Riešiteľom projektu je Štátny pedagogický ústav a uskutočňuje sa s podporou Európskeho sociálneho fondu.