BRATISLAVA. Výstavu o najstarších dejinách z územia Slovenska si od dnes mohli "pozrieť" aj nevidiaci. Špeciálne pre nich ju upravilo Slovenské národné múzeum. Bežne sa návštevníci vzácnych exponátov dotýkať nemôžu. Na výstave v pavilóne múzea v podhradí však vystavili ich repliky a heslo "Nedotýkajte sa vystavených predmetov" zmenili na "Dotknite sa, je to povolené".
"Meč sa mi páči ako chlapovi, Venušu som si pozrel, tieto mince," povedal ČTK predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Branislav Mamojka. Pre nevidiacich pripravili aj repliku prilby z prelomu 5. až 6. storočia z Dolných Semeroviec, bronzového kahanca z čias prvého až štvrtého storočia či nádobu z doby kamennej. Predmety približujú nielen popisky v Braillovom písme, ale aj prenosné zariadenia so sprievodným komentárom k historickým obdobiam v slovenskom, anglickom, nemeckom a maďarskom jazyku.
Mamojka na podobné výstavy chodieva aj do zahraničia, napríklad parížskeho Louvru a Prahy, exponáty dostupné hmatom sú napríklad v egyptskom múzeu v talianskom Turíne. Na niektorých výstavách však vraj mohol ohmatať aj originály, napríklad v Náprstkovom múzeu v Prahe.
Na Slovensku je pre nevidiacich a slabozrakých menej takýchto príležitostí. Podľa Mamojku si však už v minulosti bol "pozrieť" expozíciu fosílii v národnom múzeu, v Bojniciach sa dá ohmatať maketa tamojšieho zámku. "Bojnická zoologická záhrada robí špeciálne návštevy pre nevidiacich, kde dostanú do ruky aj hada živého," poznamenal Mamojka.
Výstava SNM, ktorú otvorili už pred dvoma rokmi, prezentuje územie Slovenska ako teritórium s bohatou a zaujímavou históriou od staršej kamennej doby, keď naň po prvý raz vstúpil predchodca dnešného človeka, až po koniec stredoveku - začiatok 16. storočia. Vystavené exponáty približujú návštevníkom poznatky o remeselnej zručnosti, spoločenskej organizácii a duchovnom živote predkov.