BRATISLAVA.
Richard Hrotko však zostáva naďalej v Ústave na výkon väzby, keďže prokurátorka podala voči rozhodnutiu Okresného súdu sťažnosť, o ktorej po doručení bude rozhodovať Krajský súd Bratislava (KS). Okresný súd síce skonštatoval, že môžu trvať dôvody útekovej väzby, ale vzhľadom k štádiu procesu už nie je väzbe nutná. Nariadil Richardovi Hrotkovi probačný dohľad.
Záverečná fáza procesu môže prebehnúť už v apríli
Proces je odročený na 21. až 24. apríla a následne na 28. a 29. apríla. Nie je vylúčené, že pôjde o záverečnú fázu procesu. Vypovedať by mal prostredníctvom telemostu pre obžalobu kľúčoví svedkovia 1 a 3.
Na záver procesu dnes požiadal advokát hlavného obžalovaného Richarda Hrotka - Peter Filip o jeho prepustenie z väzby, v ktorej sa nachádza od 26. februára minulého roku. "Žiadam o prepustenie z väzby," povedal hlavný obžalovaný.
Na dnes trojčlenný senát predvolal na hlavné pojednávanie osem znalcov - z nich sa dostavili štyria termín. Za päť dní procesu v tejto kauze, ktorý sa začal v pondelok 26. januára bolo predvolaných 33 svedkov, z nich sa dostavilo 28.
Študent Daniel Tupý počas útoku 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží utrpel osem bodných rán, ďalšie poranenia hlavy, odreniny a zlomeniny. Smrteľné poranenia boli tie, ktoré boli vedené nožom do oblasti chrbta - do dolného laloka pľúc. Tie boli tri a boli vedené bodnorezným nástrojom. Uviedol dnes počas posledného dňa prvej fázy hlavného pojednávania pred senátom Okresného súdu Bratislava 1 súdny znalec. Bezprostrednou príčinou smrti bolo vnútorné krvácanie.
Na to, aby študent takýto agresívny útok prežil, bola by okamžite nutná operácia - zašitie rán a podobne. Najpravdepodobnejšie je vzhľadom na charakter rán, že boli použité dva bodnorezné nástroje," spresnil znalec. Nevylúčil, že útok mohol viesť len jeden útočník. Študent utrpel aj vážne poranenia tváre tvarovaným predmetom - pravdepodobne boxerom. Útočník mu aj prudko skočil na oblasť hlavy. Obeť bola v čase svojej smrti, ako dodal znalec, v strednom stupni alkoholického opojenia.
Okrem neho vypovedal pred súdom znalec, ktorý skúmal mobilný telefón hlavného obžalovaného Richarda Hrotka a ďalší súdny znalec, ktorý skúmal poranenia ktoré utrpel pri útoku jeden z Tupého priateľov.
Psychológ spochybnil odtajneného svedka
Dôležitý odtajnený svedok v prípade vraždy študenta Daniela Tupého - Milan Lipnický má intelektuálne slabší priemer až podpriemer.
Repertoár sociálneho správania tohto odtajneného svedka je zúžený, uviedol dnes znalec z odboru psychológie počas posledného, piateho dňa prvej fázy hlavného pojednávania v prípade vraždy žilinského študenta, ktoré prebieha pred senátom Okresného súdu Bratislava I od pondelka 26. januára.
Znalec považuje za pravdepodobnejšie, že jeho výpoveď je dôveryhodnejšia. Čo sa týka pamäťových schopností, nachádza sa svedok v pásme podpriemeru. Slabšia je jeho mechanická krátkodobá pamäť. Má však, ale sklony ku klamstvu.
Milan Lipnický - utajený svedok č. 2, ktorého identita je na jeho žiadosť v súčasnosti už odtajená, vypovedal pred trojčlenným senátom vo štvrtok 29. januára. Mimo iného opisoval, ako sa v deň vraždy študenta Tupého nachádzal v Sade Janka Kráľa v Petržalke.
"Predtým som si vypil trochu s priateľmi. Presunul som sa na Tyršovo námestie. Videl som tam Grca, Biznisa (obžalovaný Róbert J.) a Jaštera (obžalovaný Michal B.) a nie som si istý či Marka Krupu," uviedol svedok Milan Lipnický, ktorý odmietol, že by mu niekto za výpoveď sľúbil nejaké výhody.
Nevidel však obžalovaných Dávida V., Jána S. a hlavného obvineného z vraždy, žilinského študenta Richarda H. V stredu 28. januára na Okresnom súde Bratislava I odročili proces s Milanom Lipnickým, kde figuruje ako obvinený z trestného činu lúpeže so zbraňou.
"Videl som tam bitku na 15 metrov, napriek tomu, že na Tyršovom nábreží bola tma. Videl som tam až osem osôb," dodal ďalej odtajnený svedok. V roku 2006 však dva razy vypovedal, že o incidente na Tyršovom nábreží nič nevie. V prvých výpovediach uviedol, že bol opitý a pod vplyvom marihuany, aby nemusel vypovedať pravdu.
Podľa vlastných slov mal v minulosti problémy s drogami, od januára však už drogy neberie. Bol raz-dva razy súdne stíhaný a liečený ako mladík na psychiatrii a pokúsil sa spáchať samovraždu. Jeho výpoveď a odpovede na otázky prokurátorky a obhajcov trvali viac ako hodinu a pol. Jedného z obhajcov mimo iného zaujímala skutočnosť, či ho na stredajšie pojednávanie v prípade, kde je obvinený z lúpeže, a na štvrtkové pojednávanie v kauze Tupého sprevádzala vyšetrovateľka prípadu vraždy študenta.
Vo štvrtok pred ním vypovedal Marko K., ktorý nepoznal obžalovaných, ale ktorého jeho známy z detstva je práve odtajnený svedok Milan Lipnický. a ktorý ho označil, že bol na mieste činu. "V deň, kedy zabili Tupého, som sa nachádzal v úplne inej bratislavskej časti. Bol som z toho úplne hotový, že ma Milan Lipnický označil, že som tam bol," povedal tento svedok, ktorý uviedol, že počul o tom, že odtajnený svedok je narkoman a požíva pervitín. Priznal, že za to, že ho "falošne" označil za svedka či účastníka incidentu, mu dal dve facky, čo aj polícii priznal.
Kaliňák: Polícia odviedla veľmi dobrú prácu
Ak by sme súdu nepredložili relevantné dôkazy, nezobral by do väzby obvinených, ani obžalobu neprijal, povedal dnes v reakcii na prebiehajúci proces s piatimi obžalovanými v kauze vraždy študenta Daniela Tupého minister vnútra Robert Kaliňák.
"Polícia z môjho pohľadu urobila veľmi dobrú prácu. Mieru viny a dostatku dôkazov má posúdiť súd," povedal Kaliňák pre TASR. "Nespokojný som s tým, že sme sa k tomu dostali až po trištvrte roku. Zostavili sme nový tím, ten však vychádzal len z chladných stôp," povedal. Šéf rezortu vnútra poukázal na nervozitu, ktorá vznikla v podsvetí v súvislosti s utajenými svedkami.
Závažné obvinenia voči špeciálnemu policajnému tímu, ktorý vyšetroval vraždu Tupého, odzneli tento týždeň v procese pred súdom počas výpovede Jána S. seniora, otca jedného z obžalovaných - bývalého taxikára Jána S. Podľa jeho slov ho údajne šéfka špeciálneho vyšetrovacieho tímu v marci tohto roku v priestoroch Úradu boja proti organizovanej kriminalite prehovárala, nech jeho syn "podpíše a svedčí proti ostatným obžalovaným".
"Určite nikoho neovplyvňujeme a nerobíme protizákonné konania," zdôraznil minister vnútra. Ak by sa v konaní pred súdom nepodarilo preukázať obžalovaným vinu, neznamená to podľa neho, že sa prípadom polícia už nebude zaoberať. "My rozhodne neprestaneme," povedal Kaliňák.