BRATISLAVA/ČILISTOV. Ten sa uskutočnil vo štvrtok 29. januára v Čilistove.
V tejto súvislosti poukázali na absenciu komplexného zákonného a inštitucionálneho rámca, ktorý by zaručoval ich prirodzené práva nezávisle od aktuálnych politických výkyvov. Ten by mal zároveň podporovať zachovanie a rozvíjanie identity menšín v dlhodobej perspektíve.
Rovnako sú presvedčení o tom, že sa za uplynulých dvadsať rokov zásadnejším spôsobom nevyrovnali regionálne, hospodárske a sociálne rozdiely medzi oblasťami, v ktorých žijú menšiny a zvyškom krajiny.
"Maďarská komunita naďalej vykazuje podstatne nepriaznivejšie demografické, zdravotné a vzdelanostné ukazovatele ako väčšinová populácia. Navyše za desať rokov sa znížil počet osôb maďarskej národnosti o vyše štyridsať tisíc, pričom je pravdepodobné, že nasledujúce sčítanie obyvateľstva potvrdí ďalší pokles," uvádza sa v ich vyhlásení.
Nesúhlasia ani s názorom o nadštandardnosti práv maďarskej menšiny na Slovensku. Pripomenuli, že vládna moc spochybňuje ich lojalitu voči štátu. "My si želáme len to, aby nás rešpektovali ako rovnoprávnych a rovnocenných občanov, ktorí sú zároveň Maďarmi," zhodli sa účastníci Okrúhleho stola s tým, že od vzniku štátu postihlo menšiny viacero diskriminačných opatrení. Zároveň sa zasadzujú za vytvorenie odborného inštitucionálneho zázemia národnostného vzdelávania, ako aj za rozšírenie používania menšinových jazykov v súlade s odporúčaniami Rady Európy.
Medzi asi stovkou zúčastnených boli poprední zástupcovia maďarských národnostných občianskych združení a organizácií s celoštátnou či regionálnou pôsobnosťou, ďalej regionálnych a miestnych inštitúcií pôsobiacich v oblasti národnostnej kultúry a školstva, ako aj významné osobnosti spoločenského života pochádzajúce z prostredia maďarskej menšiny.
Ďalšiu prácu Okrúhleho stola bude zabezpečovať Organizačný výbor pozostávajúci zo zástupcov jedenástich organizácií a inštitúcií s celoštátnou pôsobnosťou.