BRATISLAVA. Výskyt chrípky stúpol v 5. kalendárnom týždni oproti predchádzajúcemu o 34,8 percenta. Celkovo bolo hlásených 10.938 prípadov ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), čo je 16,2 percenta z počtu všetkých akútnych respiračných ochorení (ARO). Najvyššia chorobnosť bola evidovaná v Nitrianskom a v Trnavskom kraji.
Akútnych respiračných ochorení bolo celkom hlásených 67.612. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola u detí predškolského veku. Ochorenia hlásilo 69 percent lekárov pre deti a dorast a 57 percent praktických lekárov pre dospelých. Najvyššia proporcia hlásiacich lekárov bola zaznamenaná v Nitrianskom a Žilinskom kraji, najnižšia bola v Bratislavskom a v Košickom kraji.
Kvôli zvýšenej chorobnosti boli "chrípkové" prázdniny v piatich materských školách (jedna v okrese Levice, dve v okrese Galanta, jedna v okrese Košice II a jedna v okrese Rožňava), v deviatich základných školách (tri v okrese Piešťany, dve v okrese Púchov, štyri v okrese Svidník) a v jednej strednej škole v okrese Košice IV.
Chrípka postupuje aj v Európe
Aktivita chrípky sa zvyšuje aj v krajinách Európy. Väčšina krajín v Európe hlási v 4. kalendárnom týždni stredne vysokú až vysokú aktivitu chrípky. Klesajúci trend už mala chorobnosť v Dánsku, Írsku, Portugalsku, Španielsku a v Anglicku. Strednú aktivitu zahlásili prvýkrát v tejto chrípkovej sezóne Estónsko a Maďarsko.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky naďalej odporúča, aby obyvateľstvo využívalo možnosť očkovania proti chrípke ako najúčinnejšieho preventívneho prostriedku. Očkovacia látka je na Slovensku k dispozícii vo všetkých lekárňach, obsahuje aktualizované kmene vírusu chrípky a všetky zdravotné poisťovne ju všetkým záujemcom o očkovanie hradia.
Očkovaciu látku predpíše buď pediater alebo všeobecný lekár pre dospelých. Vakcína sa každý rok pripravuje podľa novej receptúry, podľa toho, aké vírusy cirkulujú v ovzduší. Ochranný efekt nastupuje po desiatich až 14 dňoch.
Podľa lekárov by chrípku ľudia nemali podceňovať. Je potrebné ju vyležať. Pokoj na lôžku je dôležitý pre chorého a z preventívneho hľadiska aj pre jeho okolie.
Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po troch až piatich dňoch odznejú, hoci únava a slabosť môžu pretrvávať dlhšie. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov od prvých príznakov. Naopak, ak človek chrípku nevyleží, je pravdepodobnejšie, že sa prejavia aj jej komplikácie.