BRATISLAVA. Len v Českej republike žije alebo pracuje približne 100.000 Slovákov. Keďže však zákon o priamej voľbe prezidenta nepozná možnosť voľby zo zahraničia, zrejme sa väčšina z týchto ľudí na hlasovaní nezúčastní. "Nehovoriac už o Slovákoch, ktorí pracujú povedzme v Írsku alebo Veľkej Británii," povedal pre TASR Peter Novotný z Občianskeho oka.
Tento rok sa na Slovensku voliť zo zahraničia nebude - túto možnosť totiž nepozná zákon o eurovoľbách ani zákon o voľbách do VÚC. "Pri prezidentských voľbách aj pri voľbách do VÚC musia voliči prísť sem," povedala riaditeľka odboru volieb a referenda Ministerstva vnútra SR Lívia Škultétyová.
"V európskych voľbách nemusia prísť na Slovensko. Môžu voliť aj v príslušnej krajine Európskej únie, keď sú tam. Požiadajú o zapísanie do zoznamu voličov tam. Potom sa uskutoční taká výmena informácií, na Slovensku sa zo zoznamu voličov vyčiarknu a hlasujú tam. Hlasujú za europoslancov tej krajiny, v ktorej volia," vysvetlila Škultétyová.
Voľba zo zahraničia je možná pri voľbách parlamentných, ktoré budú na budúci rok. "Naposledy túto možnosť využilo len niekoľko tisíc ľudí. Jednak to bolo tým, že takáto možnosť bola prvýkrát, jednak kvôli niektorým obmedzeniam v zákone," povedal Novotný. Volí sa korešpondenčne, teda prostredníctvom pošty. "Občan musí o túto voľbu požiadať a nahlásiť aj zahraničnú adresu, na ktorú mu úrady pošlú dve obálky a sadu hlasovacích lístkov," vysvetľuje.
Kto teda nemá v zahraničí pevnú adresu, voliť nemôže. "Systém by mal byť flexibilnejší," poznamenal Novotný. Druhý možný spôsob voľby zo zahraničia je voľba na ambasádach, využíva sa napríklad v Českej republike. "Ale už tam tiež diskutujú o tom, že by prešli na korešpondenčný spôsob. Je to trend v celej Európskej únii," poznamenal Novotný.
Ďalším novým trendom je korešpondenčná voľba vopred, uplatňuje sa napríklad vo Fínsku, kde vďaka tomuto inštitútu nie sú ľudia nútení voliť len počas volebného dňa.