BRATISLAVA. ČTK to v sobotu povedal šéf Štátnej plavebnej správy Jozef Moravčík. Ďalšie podrobnosti o postupe prác záchranári oznámia popoludní na tlačovej konferencii.
Nákladná tlačná loď s dvoma člnmi sa v piatok popoludní začala potápať iba pár metrov od plavebnej komory Vodného diela Gabčíkovo.
Dve lode viezli spolu približne 600 ton ocele. Na jednej z nich sa pravdepodobne náklad uvoľnil a prevážil loď na stranu.
Pôvodné informácie hovorili o havárii. „Lode sa nezrazili, boli zviazané. Zle uložený náklad vnútri plavidla spôsobil taký náklon, že sa môžu potopiť," povedal večer riaditeľ Štátnej plavebnej správy Jozef Moravčík. Nevedel zaručiť, že lode vyrovnajú a zabránia tak ich potopeniu pod hladinu.
Nehodu nahlásili okolo trištvrte na tri popoludní. Podľa Moravčíka išlo o lode plávajúce pod nemeckou vlajkou s posádkou, ktorú tvoria príslušníci maďarskej národnosti.
„Evakuovaná bola celá posádka, teda štyria ľudia. Všetci sú bezpečne na brehu a nikto neutrpel zranenia," povedal Moravčík. Teraz ju vypočúva polícia.
Nehoda podľa neho nepoškodila ani Vodné dielo Gabčíkovo, hoci stroje zaistili blízko plavebnej komory. Zabezpečili, aby sa ďalej po prúde už nepohli.
Do neskorej noci sa záchranári pokúšali loď dostať do stabilnej polohy, na mieste boli dva žeriavy, vypomáhali aj potápači.
„Vykladá sa tovar, aby sa odľahčili plavidlá a aby sa dostali do polohy, v ktorej by boli ďalej schopné plávať," povedal Moravčík. Tovar z lode vykladali vodohospodári aj v nasledujúce ráno.
Roman Straka, riaditeľ Vodohospodárskej výstavby, povedal, že na Dunaji bola pre nehodu úplne zastavená doprava. Uzavreli aj obe plavebné komory Gabčíkova, cez ktoré sa plavia lode. Situácia by sa podľa Moravčíka v prípade potopenia lodí ešte viac skomplikovala.
Lode s názvom Valhala a Allodin sa plavili z Rakúska do Maďarska.
Výber lodných nešťastí, ktoré sa stali na Slovensku
11. februára 1994 - V pravej plavebnej komore gabčíkovského vodného diela havaroval ukrajinský remorkér Zernograd. Kapitán lode sa tesne pred potopením plavidla obesil, 14 námorníkov sa podarilo zachrániť.
29. marca 2002 - Nemecký nákladný čln sa počas plavby v noci odtrhol od remorkéru a narazil do jedného z pilierov bratislavského Starého mosta. Pri nehode sa nikto nezranil.
17. júla 2003 - V Bratislavskom prístave uniklo z nákladnej lode 300 litrov ropných látok. Plavidlo manévrovalo napriek nízkej hladine Dunaja a pri náraze do dna rieky sa prerazil na niekoľkých miestach jeho trup.
2. októbra 2005 - Pri požiari na rumunskej výletnej lodi pri Gabčíkove zomrel jeden človek. Na palube bolo spolu asi 120 ľudí. Približne 100 metrov dlhá štvorposchodová loď smerovala do Viedne.
28. júna 2006 - Nákladný čln, ktorý tlačil ukrajinský remorkér, narazil na rieke Dunaj v Bratislave do odstaveného plavidla. Nehoda si nevyžiadala žiadnych zranených, do rieky však vytiekol benzín.
19. decembra 2007 - Pri požiari nákladnej lode v bratislavskom prístave na Dunaji zomrel 43-ročný muž, ktorý na lodi pracoval.
30. januára 2009 - Neďaleko Gabčíkova evakuovali posádku nákladnej lode, ktorá sa nebezpečne naklonila a hrozilo jej potopenie. Nehoda sa stala blízko ľavej plavebnej komory dunajského vodného diela a vyžiadala si prerušenie lodnej dopravy cez Gabčíkovo.
(čtk)
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Autor: čtk

Beata
Balogová
