Bratislava 30. apríla (TASR) - Komunikácia medzi slovenskými politickými predstaviteľmi po dočasnom zastavení schvaľovania finančnej pomoci pre SR zo strany Európskej komisie (EK) mala byť podľa podpredsedu KDH Jána Figeľa oveľa intenzívnejšia. "Slovensko malo byť o veciach informované", mohlo tak lepšie reagovať, povedal Figeľ, ktorý je zároveň hlavným vyjednávačom SR s Európskou úniou, v dnešnej diskusnej relácii Sito Televízie Markíza.
Vicepremiér pre integráciu Pavol Hamžík totiž o rozhodnutí EK informoval nielen verejnosť, ale aj premiéra Mikuláša Dzurindu až po zverejnení správy svetovými agentúrami. Udialo sa tak dva týždne po tom, ako sa o zastavení schvaľovania finančnej pomoci z predvstupových fondov EÚ dozvedel v písomnom stanovisku Európskej komisie.
Škandál, spôsobený údajnou korupciou riaditeľa sekcie pre zahraničnú pomoc Úradu vlády SR Rolanda Tótha, podľa Figeľa znamená narušenie dôvery EÚ voči slovenskej administratíve. Hoci podľa neho netreba robiť predčasné závery, po prešetrení hlavný vyjednávač očakáva rozhodné kroky. Figeľ sa zároveň vyslovil za vyšší stupeň parlamentnej kontroly pri schvaľovaní a využívaní prostriedkov, poskytovaných daňovými poplatníkmi EÚ.
Podľa podpredsedu SNS Viliama Oberhausera je dočasné zastavenie schvaľovania finančnej pomoci EÚ len "vrcholom pyramídy". V SR je veľa korupčných afér, ktoré však doteraz pripravovali o peniaze len slovenských občanov, konštatoval. Oberhauser preto očakáva, že vláda z tohto prípadu vyvodí "veľmi vážnu politickú zodpovednosť". Takisto podľa podpredsedu SMK Árpáda Duku-Zólyómiho bude mať prípad údajnej korupcie na úrade vlády "politické pokračovanie".