Lipšic: Možno som naivný

Podpredseda KDH tvrdí, že na priznanie chyby nie je v politike nikdy neskoro.

´Či bude kandidovať za predsedu kresťanských demokratov, sa Daniel Lipšic rozhodne do konca februára.(Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

Ako prvý politik z troch opozičných strán nahlas povedal, že prechod poslancov HZDS za vlády Mikuláša Dzurindu ku koalícii nemohol byť len tak. Dnes za to počúva od kolegov v opozícii hlavne kritiku. Od voličov má vraj aj pozitívne reakcie. Na otázky SME odpovedal podpredseda KDH DANIEL LIPŠIC.

Myslíte si, že keby teraz minister Janušek prišiel a povedal, prepáčte, nástenka bola chyba, mám voči vám morálny dlh, tak by mohol byť ďalej minister?

„Nie, mal by odstúpiť. Keby prišiel minister Kaliňák s tým, že nástenka je chyba, treba to riešiť, tak by on mohol byť ďalej ministrom. Je vo vláde, ktorá má takúto kauzu. Na jednej strane nie je korupčne trestnoprávne dokázateľná, ale ani rozumne vysvetlená. Málokto verí tomu, že tender za 3,6 miliardy na nástenke a neprístupnom mieste vyhrá jeden záujemca náhodne blízky predsedovi SNS."

Keď sa ku koalícii pridali poslanci HZDS Džupa a Kolesár, povedali ste, že najlepšie riešenie sú predčasné voľby, ale musí sa na nich dohodnúť celá koalícia, lebo tak znie koaličná zmluva. Na otázku, či to nie je alibizmus, ste odpovedali: „Nie je, je to rešpektovanie záväzkov." Mikuláš Dzurinda s predčasnými voľbami nesúhlasil, vládli ste ďalej. Prečo to už dnes nie je „rešpektovanie záväzkov", ale „morálny dlh"?

„Mali sme z koalície vystúpiť. Rokovali sme o tom na rade v Bytči, ale nakoniec sme nehlasovali. Mal som vyvodiť osobnú konzekvenciu. Neurobil som to a priznal som to."

Prečo ste to nepriznali skôr?

„Dnes máme šancu mobilizovať opozičných voličov v prezidentských voľbách. Po dlhom čase nemusia voliť menšie zlo."

Prečo ste to nepovedali vtedy? Váš vtedajší kolega, pán Mikloško, o prechode Džupu a Kolesára povedal: „Ak nám nevadilo doteraz, že nás podporovali nezávislí, tak robiť z tohto nejakú drámu, to by som nerobil." Prečo z toho robíte drámu dnes? Kto tomu uverí?

„Nerobil som drámu z kupovania poslancov, drámu z toho urobil premiér Fico a časť médií začala hrať jeho hru. Založili sme s Richardom Rybníčkom a ďalšími iniciatívu Slovensko, ty na to máš a hovorili sme o morálnom dlhu opozície, ktorý umožnil výhru Roberta Fica vo voľbách a hovoril som o voľbe Ivety Radičovej. Kupovanie poslancov bol len jeden z príkladov toho, na základe akých káuz morálny dlh vznikol. V roku 1998 nás ľudia volili s nadšením. Dnes sa to stratilo a ja sa pýtam prečo? Odpoveď je, že na jednej strane sme sľúbili reformy, čo sme splnili a Slovensko je dnes hrdá krajina, na druhej strane sme sľúbili, že budeme mať iný štýl vládnutia, a to sme nesplnili."

Ale to ste museli vidieť už vtedy, že ste to nesplnili.

„Áno, veď sme prehrali voľby. Práve dnes, keď sú prezidentské voľby, má opozičný volič šancu nevoliť menšie zlo."

Ak niekto vtedy chápal, čo hovoríte, že každý človek vidí, že nie je prechod týchto poslancov normálny, tak dnes si už na tú atmosféru žiadny volič asi nespomenie.

„Nechcem sa vracať do minulosti. Pomenoval som prípady, pre ktoré sme sklamali a pre ktoré naši voliči rezignovali. A my ako opozícia s tým nič nerobíme, čo je chyba."

Nie je to chyba, že ste to takto pomenovali?

„Nie je. Ak chceme získať znovu dôveru, musíme povedať, že došlo k sklamaniu. Veľa ľudí mi hovorí, že to je naivné, že politika je taká. Viete, prečo vyhral Fico? Lebo bol schopný presvedčiť časť našich voličov, že v politike je špinavý každý. Dohadujeme sa, kto viac kedy kradol, ale ľudí to už otravuje. Sú sklamaní. Ak prevažuje názor, že politika z princípu musí byť špinavá, tak ja s týmto názorom nesúhlasím."

Veď vy ste teraz voličov v tom len uistili.

„Neuistil. Nerobme z voličov hlúpych ľudí. Ak vidia kauzy, ktoré sa nedajú rozumne vysvetliť, čo je dnes ako na bežiacom páse, ja im to nemusím hovoriť. Oni to vidia. Ja som priznal, že to bola chyba. Z mnohých neboli vyvodzované konzekvencie. Dnes je to aktuálne preto, že ak chceme, aby Iveta Radičová vyhrala, musíme mobilizovať voličov. Musia cítiť novú pozitívnu emóciu, že nemusia voliť menšie zlo."

Prečo neveríte Mikulášovi Dzurindovi, že všetkých poslancov len presvedčil, aby sa správali zodpovedne a podporili vládu?

„Dodnes títo poslanci hovoria, že najväčšia hviezda na Slovensku je Vladimír Mečiar. To nepotrebuje ďalší komentár. Neprešli k vláde preto, že boli fanúšikovia SDKÚ. Ak mi niekto poskytne rozumné vysvetlenie, prečo z večera do rána prešli do vlády, dobre."

Podľa Mikuláša Dzurindu je rozumné vysvetlenie, že ich presvedčil, aby sa správali zodpovedne.

„Podľa mňa nie je."

Nie je možné, aby ich Dzurinda jednoducho presvedčil?

„Ak máte dvoch poslancov HZDS, ktorí sú tvrdým jadrom HZDS, nikdy nehlasujú s vládou a v čase, keď je parlament zablokovaný, prejdú ku koalícii, čo si o tom má rozumný človek myslieť? Nemáme právo robiť z našich voličov hlupákov. Ak z nich hlupákov budeme robiť, spočítajú nám to vo voľbách."

Vaše vyjadrenie komentoval Dzurinda slovami, že neverí, že ste to povedal, Csáky vás rovno prirovnal k Mečiarovi, Fico zvolal tlačovú besedu. Čakali ste takéto reakcie?

„Ja som svoj názor o morálnom dlhu povedal voličom, preto ma až tak veľmi nezaujíma postoj kolegov a už vôbec nie premiéra Fica. Mrzí ma, že časť médií naskočila na výmysel Roberta Fica, že tlačovka bola o kupovaní poslancov a kauza sa niekam posunula."

Nemôžete to zvaľovať na médiá. Ak poviete takýto výrok, nemalo by vás prekvapiť, že sa toho chytí Fico a naberie to takýto spád.

„Prekvapilo ma, že časť médií naskočila na Ficov ťah, ktorý to posunul do polohy, že sa objavili nové informácie a má sa tým zaoberať prokuratúra. Mrzí ma, že sa nevenujeme podstate tej tlačovej konferencii, ale kauze kupovania poslancov, v ktorej žiadny posun nebol. Pripomína mi to iniciatívu Několik vět z roku 1989 - všetci ju kritizovali, ale nikto ju nečítal."

Ak bývalý podpredseda vlády povie, že nikto si nemôže myslieť, že prechod poslancov bol normálny, tak je to posun. Nikto z SDKÚ, SMK ani KDH to takto nikdy nepovedal.

„Môj názor bol, že treba skončiť vládnu koalíciu, ale nie porušením koaličnej zmluvy, ale vystúpením z vlády."

Nepovedali ste ho vtedy nahlas.

„Urobil som chybu a priznal som ju, že keď sme o tom nehlasovali, tak som mal byť razantnejší. Bola to moja chyba v tom čase."

Nie je neskoro priznať si chybu po troch rokoch?

„Na priznanie chyby nie je nikdy neskoro. Ja už mám dosť toho, ako si politici navzájom vykrikujú, kto ako kradne a ľudia majú pocit, že to je štandard v politike. Ak je na Slovensku pocit, že špinavosti patria do politiky a nič sa nebude diať, len si ich budeme vykrikovať, tak je možno môj postoj naivný, ale ja som do politiky išiel s iným presvedčeným a mnohí ďalší ľudia tiež."

Keby teraz prišiel Vladimír Mečiar a povedal, prepáčte, dať uniesť Kováča mladšieho bola moja najväčšia politická chyba, mali by mu to voliči odpustiť?

„Keď som hovoril o morálnom dlhu, tak som ako príklad použil peňažný dlh. Keď si niekto od niekoho požičia peniaze, čo je najhoršie? Keď to ani len neprizná, že mu ich dlhuje. Čo si o takom človeku pomyslíte? Priznanie morálneho dlhu je dôležité."

Vaše výroky neocenila ani Iveta Radičová, kvôli ktorej ste iniciatívu založili. Ste sklamaný?

„Nebudem hovoriť za Ivetu Radičovú. Už len to, že premiér Fico takým hrubým spôsobom zaútočil na ženu, kandidátku na prezidenta, je podľa mňa signálom, že sa prezidentských volieb bojí a naša iniciatíva má zmysel."

Neočakávali by ste od nej, že ocení spôsob, akým ste si priznali tento morálny dlh?

„Posolstvo z tlačovej konferencie bolo posolstvo k voličom, nie ku kolegom v opozícii a už vôbec nie k premiérovi."

Prečo nechcete odpovedať na túto otázku?

„Lebo tá tlačovka bola smerovaná na jej podporu, ale nie k nej."

Vaša kolegyňa pani Sabolová povedala, že nemôže byť ani pochýb o tom, že sa to bude riešiť na straníckych orgánoch. Je na to dôvod?

„Vôbec nebudem reagovať na pani kolegyňu Sabolovú."

Neznevážili ste dobré meno hnutia alebo jeho predstaviteľa? To je podľa stanov dôvod na disciplinárne konanie.

„Je to nezmysel. Musíme sa vrátiť naspäť. Prečo sme do šľaka prehrali voľby? Lebo sa ľuďom zdalo, že sú reformy zlé? Že sme v EÚ? Alebo preto, že mali pocit sklamania? Niekto sklamal časť ich dôvery, a tak to cítili. Keď niekto povie s odstupom dvoch rokov od volieb, tu sme sklamali, priznávame to, čo je na tom? Je to naivné, donkichotské? Fajn, tak je. Ale ja si myslím, že k politike nemusia patriť škandály, kšefty. Nemám čo zobrať späť. Ani pol slova."

Hovoríte, že KDH potrebuje na čele strany zmenu. Prečo by už predsedom nemal byť Pavol Hrušovský?

„KDH má dnešné vedenie deväť rokov. Je to vedenie, ktoré bolo úspešné vo voľbách v roku 2002, v roku 2006 sme neuspeli. Je to ako keď máte dobrý tím, ktorý je na majstrovstvách sveta vo futbale. Vyhrá, ale ak bude v rovnakom zložení aj na majstrovstvách o šyri roky, už asi nevyhrá. Potrebuje zmenu, doplniť. Môžu tam byť aj nejakí skúsení hráči, ale aj noví. "

Ak na sneme neuspejete, zostanete v KDH?

„Povedal som už viackrát, že nechcem zo strany odísť, ale pokiaľ v KDH nebude zmena, nebudem v najbližších parlamentných voľbách kandidovať."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 2. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 3. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 4. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 5. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 6. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 7. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 8. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 9. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 10. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 788
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 604
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 332
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 132
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 584
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 591
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 243
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 001
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 793
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 723

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.

Neprehliadnite tiež

Exministri SNS z nástenkového tendra sa postavia pred súd

Termín pojednávania vytýčili na budúci týždeň.

Zvýšenú radiáciu vo vzduchu nemáme, hovoria meteorológovia i hygienici

Namerané hodnoty v niektorých európskych krajinách boli nízke, na hranici detekčného limitu.

Slovensko každoročne navýši výdavky na rozvojovú pomoc, hovorí Lajčák

Udržateľnosť projektov je podľa šéfa diplomacie v Južnom Sudáne veľmi nízka pre našu neprítomnosť.

Šéfku bytovej mafie Znamenákovú poslali za mreže na 25 rokov

Najvyšší súd rozhodoval v prípade úkladnej vraždy majiteľa domu v bratislavskom Prievoze Viliama Andrášika.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop