V mestách a obciach autá spomalia o desať kilometrov za hodinu. Na cestách od zajtra platia nové pravidlá. Polícia porušovanie nového cestného zákona pokutovať nebude. Neplatí to pre notorických cestných pirátov.
BRATISLAVA. Už zajtra musia vodiči dupať v mestách a dedinách na plyn trochu opatrnejšie a častejšie by si mali strážiť tachometer. S novým zákonom o cestnej premávke prichádza množstvo noviniek a zníženie rýchlosti zo šesťdesiatky na päťdesiatku v obciach patrí k najzásadnejším.
Na diaľniciach a rýchlostných cestách budeme jazdiť najmenej 80, v mestách a obciach rýchlosťou 65 až 90 kilometrov za hodinu.
Tolerantnejší začiatok
Polícia chce dať v prvých dňoch vodičom šancu, aby si na novinky zvykli. Platiť to vraj bude iba pre slušných vodičov. „Pre notorických porušovateľov nebude žiadna tolerancia, pre tých platí zákon od prvého dňa, v plnom rozsahu," upozorňuje policajný prezident Ján Packa.
Medzi výrazné zmeny patrí celoročné svietenie aj počas dňa.
Pozornejšie treba kontrolovať počasie. Ak bude na ceste súvislá vrstva snehu, námrazy alebo ľadu, jazda na letných pneumatikách vyjde na 60 eur.
Ak nemáte v aute súpravu hands free, počas šoférovania netelefonujte, nepoužívajte antiradary ani hanlivé gestá, neparkujte na chodníku, ak na ňom neostane priechod aspoň 1,5 metra. Vodič, ktorý pre poruchu alebo nehodu vkročí na cestu, musí mať na sebe reflexnú vestu. Nesmie byť zameniteľná s policajnou zelenou.
Mení sa aj spôsob jazdy. Vodič nesmie prekážať rýchlejším autám, napríklad na diaľnici prechádzať do ľavého pruhu, ak sa v ňom blíži rýchlejšie vozidlo. Na kruhovom objazde má prednosť auto prichádzajúce sprava, čiže to, ktoré na objazd vchádza, pri vjazde na väčšinu kruhových križovatiek je však umiestnená značka daj prednosť vjazde. Kamióny na diaľnicach a rýchlostných cestách po novom nesmú predbiehať.
Aj chodci a cyklisti
Nové pravidlá sa týkajú aj chodcov a cyklistov. Mimo obce musia cyklisti od nedele povinne používať prilby, mladší ako 18 rokov aj v obci. Chodci musia používať reflexné prvky na oblečení, ak je na ceste mimo obce zlá viditeľnosť. „Vlani na našich cestách zahynulo 558 ľudí, z toho bolo viac než 200 chodcov a cyklistov," vysvetľuje Packa.
Menia sa pravidlá, kedy treba pri zrážkach privolať políciu. Za nehodu sa po novom považuje už iba udalosť, pri ktorej sa zraní či zomrie človek, vznikne škoda na ceste alebo všeobecne prospešnom zariadení, uniknú nebezpečné látky, alebo škoda aspoň na jednom z vozidiel alebo majetku presiahne 3983 eur (120-tisíc korún). Doteraz to bolo 2688 eur. Ostatné havárie budú považované za škodové udalosti, ktoré by si vodiči mali vybaviť medzi sebou a s poisťovňou. Políciu budú vodiči volať aj ak sa nedohodnú na zavinení.
Pokuty
Nový zákon ruší dvojročnú skúšobnú lehotu pre vodičov - nováčikov. Na odborné preskúšanie a preskúmanie psychickej spôsobilosti pôjde každý, kto v priebehu roka spácha tri závažné dopravné priestupky.
Zvyšujú sa aj pokuty za vážnejšie priestupky. Najvyššia sankcia bude 1300 eur (39 164 korún) a zadržanie oprávnenia na päť rokov. „Drvivá väčšina priestupkov ostane na dnešnej úrovni, po prepočítaní na euro sa dokonca zníži z dvetisíc korún na 60 eur," ubezpečuje minister vnútra Robert Kaliňák.
Štyridsiatky zmiznú na jar
Polícia v marci skontroluje, či obce, župy a Slovenská správa ciest sťahujú staré značky.
BRATISLAVA. Zníženie rýchlosti v obciach na 50 kilometrov za hodinu by na niektorých úsekoch malo paradoxne priniesť zvýšenie rýchlosti. Polícia v akcii „čisté cesty" vytypovala zhruba 4-tisíc obmedzení rýchlosti, najmä štyridsiatok, ktoré stratia zmysel.
„Vyhotovili sme zoznam a odovzdali ho správcom komunikácií, ktorí s ním musia naložiť. My nemôžeme chytiť značku a odstrániť ju, lebo patrí správcom ciest," vysvetľuje minister vnútra Robert Kaliňák.
Správcami ciest sú obce, župy, Slovenská správa ciest alebo Národná diaľničná spoločnosť.
Policajný viceprezident Stanislav Jankovič hovorí, že polícia pravdepodobne už v marci všetky úseky zo zoznamu znovu skontroluje a tam, kde nebudú odstránené zbytočné značky, navrhne správcom komunikácií zmenu iniciatívne. „Nebude sa to týkať len zrušenia štyridsiatok, ale aj úsekov ciest, kde by bolo vhodné rýchlosť dopravnou značkou zvýšiť," hovorí.
Správcovia komunikácií budú musieť podľa Jankoviča návrhy polície rešpektovať.
„Nový zákon upravuje vzťah polície a správcov komunikácií. Doposiaľ mala polícia možnosť dať k značkám len stanovisko. Teraz bude naše vyjadrenie záväzné." Výnimkou budú situácie, keď správca predloží odborné argumenty. Napríklad, že „cesta je z konštrukčného hľadiska na zvýšenie rýchlosti nevyhovujúca".
(mp)
Na pokutovanie zamieria aj kamery
Nahrajú si všetko kamerou a nechajú vás zaplatiť cez terminál - polícia sa má vynoviť už čoskoro.
BRATISLAVA. Výrazne vyššie pokuty a možnosť zadržania vodičského preukazu na mieste, ak vodič nemá pri sebe dosť na pokutu, by časom mali sprevádzať aj nové technické opatrenia.
Väčšinu policajných áut chcú do dvoch rokov vybaviť systémom GPS a kamerou, ktorá bude monitorovať priebeh zásahov. „Pred kamerou bude musieť policajt vykonávať každý úkon - vybavenie priestupku, uloženie pokuty alebo zadržanie preukazu. Ak tak neurobí, bude sa to považovať za korupčné správanie," hovorí minister vnútra Robert Kaliňák. „Je to najsilnejšie protikorupčné opatrenie na mieste a zároveň chráni vodičov aj policajtov pred neoprávnenými obvineniami."
Ešte predtým by autá dopravnej polície mali mať aj terminály, aby sa za priestupky dalo platiť bankomatovou kartou.
V mestách to bude pomerne ľahké, horšie to bude v niektorých častiach Slovenska, kde mobilní operátori nemajú vždy dostatočne silný signál pre terminál.
(mp)

Beata
Balogová
