BRATISLAVA. P Ak poslanci prelomia prezidentovo veto k novele školského zákona, názvy hôr, riek či miest budú najprv v maďarčine a potom v slovenčine. Podstatou novely od SMK je pozmeňujúci návrh, ktorý predložil Pavol Paška (Smer-SD). Podľa neho geografické názvy, ktoré sú vžité a zaužívané pre tú-ktorú národnostnú menšinu, by sa mali uvádzať v podobe, v akej boli v schválených učebniciach z rokov 2002-2006.
Prezident Ivan Gašparovič vrátil novelu parlamentu ako celok, poslanci tak do nej nemajú šancu zasiahnuť. Môžu ju jedine schváliť alebo odmietnuť. Na prelomenie veta treba minimálne 76 hlasov. Vrátená novela na decembrovej schôdzi získala podporu 107 zo 124 prítomných poslancov. Smer-SD doteraz jednoznačne nepovedal, či novelu znova podporí. Poslanci za Smer-SD ju však podporili na školskom parlamentnom výbore, ktorý sa 22. januára zaoberal prezidentovým vetom. Novela môže prejsť len vďaka hlasom Smeru-SD. Jeho koaliční partneri SNS a ĽS-HZDS ju odmietajú. SNS už avizovala, že ak novela prejde, napadnú ju na ústavnom súde. Národniari kritizujú, že nikto nedokáže určiť, ktoré názvy sú vžité a ktoré nie.
Februárová schôdza má vyniesť verdikt aj nad vojenskými súdmi. Minister spravodlivosti Štefan Harabin ich chce zrušiť. Jeho snaha však môže naraziť na nevôľu koaličných partnerov Smeru-SD a SNS. Členovia oboch strán v branno-bezpečnostnom parlamentnom výbore presadili pozmeňujúci návrh, podľa ktorého z troch vojenských obvodových súdov má vzniknúť jeden so sídlom v Banskej Bystrici. O odvolaniach by mal rozhodovať Vyšší vojenský súd v Trenčíne. Harabin to kritizoval a verí, že koalícia jeho návrh schváli.
Poslanci budú rokovať aj o obmedzení svojej imunity. V druhom čítaní sa budú venovať novele zákona o priestupkoch od koaličných poslancov Rudolfa Pučíka (SNS), Jána Richtera (Smer-SD) a Jána Kovarčíka (ĽS-HZDS). Podľa novely poslancom šoférom, ktorí sa stanú účastníkmi dopravných nehôd a odmietnu skúšku na alkohol, bude hroziť pokuta. V súčasnosti sa vyhýbajú akémukoľvek trestu, ak skúšku na alkohol odmietnu.
Poslanci majú narýchlo rozhodovať o posilnení právomocí štátu v oblasti energetiky. V skrátenom legislatívnom konaní majú prijímať viacero energetických noviel. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek navrhol opatrenia, ktoré majú pomôcť prekonávať prípadné plynové krízy. Jedným z opatrení je, že prevádzkovatelia podzemných zásobníkov plynu budú povinní uskladňovať zásoby plynu na 30 dní. Ďalej chce, aby počas krízy štát mal právo prerušiť dodávky plynu zo zásobníkov mimo územia Slovenska. Zásobníky či plyn v zásobníkoch má byť možné prenajímať až po súhlase rezortu hospodárstva.
V skrátenom legislatívnom konaní sa má schvaľovať aj nový systém odmeňovania hasičov a horských záchranárov, ktorý by mal byť účinný už od 1. apríla. V skrátenom legislatívnom konaní by mali schvaľovať novelu zákona o Hasičskom a záchrannom zbore. Podľa rezortu vnútra novela zavedie nový systém, ktorý by mal byť motivujúcejší a mal by zohľadňovať fyzickú aj psychickú náročnosť výkonu štátnej služby. Po novom sa majú zrušiť príplatky za štátnu službu cez víkendy, v noci a počas sviatkov. Hodnostné príplatky záchranárov sa dostanú na úroveň policajtov, čiže do výšky 2 až 65,50 € za jednotlivé hodnosti.