BRATISLAVA.
Aj počet čitateliek klesol, stále je však pomer mužov k ženám asi jedna ku dvom. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý už piaty rok robí vedecký tím na čele s Petrom Valčekom a Pavlom Rankovom.
Stabilný je počet ľudí, ktorí majú s krásnou literatúrou kontakt aspoň raz týždenne. Ubúda však najhorlivejších každodenných čitateľov krásnej literatúry. K postupnému poklesu čítania krásnej literatúry prichádza v skupine 18- až 29-ročných, ktorá má menej čitateľov než priemer celej populácie, zároveň narástol počet nečitateľov.
V najmladšej vekovej kategórii 15- až 17-ročných po prvý raz úplne chýbajú každodenní čitatelia umeleckej literatúry a výrazne narástol počet nečitateľov. Vysokoškolsky vzdelaní sú jediná demografická skupina, v ktorej nenastal medziročný pokles čitateľov krásnej literatúry.
Končí sa polstoročné obdobie, keď v čitateľských preferenciách obľúbených autorov dominovali tie isté mená medzivojnovej slovenskej literatúry, ako je Jožo Nižňanský, Martin Kukučín či Hana Zelinová. V roku 2008 už výrazne prenikli do povedomia čitateľskej verejnosti aj súčasní autori, ich mená predstavujú viac než polovicu rebríčka, na popredných miestach je Táňa Keleová-Vasilková, Petra Džerengová-Nagyová či Maxim M. Matkin.
Zároveň sa však vzťah k slovenskej literatúre a jej čítanie zhoršuje. Za päť rokov pribudlo najmä tých, ktorí slovenskú literatúru nečítajú, pretože s ňou majú zlú skúsenosť. Zo svetových autorov stále vedie Danielle Steelová, ktorá bola prvá aj v roku 2002. Na druhom mieste vystriedal Ericha Mariu Remarqua Dan Brown, na treťom mieste zostal Robin Cook.
Prístup k internetu majú už viac než štyri pätiny počítačov v domácnostiach, nastal aj výrazný nárast v čítaní textov a informácií z internetu. Online verzie denníkov reálne preberajú čitateľov tlačeným novinám, tretina čitateľov dnes sleduje elektronickú verziu. V niektorých demografických kategóriách sa počet čitateľov tlačených a elektronických periodík vyrovnáva.
Do online diskusií k článkom v elektronických novinách prispievajú často tri percentá čitateľov elektronických verzií novín. E-mail v súčasnosti využíva polovica populácie. V súčasnosti chatuje pravidelne šestina dospelej populácie, viac muži ako ženy.
Mnoho mladých ľudí, ktorí využívajú chat, však vôbec nepoužíva e-mail. Internetové odborné diskusné skupiny a fóra sa využívajú veľmi málo. Blogy číta pätina dospelých. Na rôzne stránky v internete vkladá nejaký obsah, napríklad fotografie, videá, hudbu, rozsiahlejšie články, tiež asi pätina populácie. Ako povedal Rankov, starší ľudia skôr kritizujú úroveň internetu a neprispievajú doň a mladí nekritizujú a
Nespokojnosť so zlou úrovňou televíznych programov vzrástla v celej vzorke. Stále však platí, že televízia čítanie neničí, vyhlásil Valček.