BRATISLAVA. Zasadnutie rozšírenej Koaličnej rady sa uskutoční v pondelok 2. februára v priestoroch Úradu vlády SR.
Predsedovia a dvaja podpredsedovia každej zo strán sa budú zaoberať hlavne najbližšou schôdzou parlamentu, ktorá sa začína v utorok 3. februára. Ako pre TASR povedala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová, určite sa dotknú aj pripravených opatrení v súvislosti s dopadom hospodárskej krízy na slovenskú ekonomiku. "Chceme tiež prezentovať naše argumenty k prezidentom vrátenej novele školského zákona. Myslíme si, že vznesené pripomienky, na ktorých sme sa s pánom prezidentom zhodli, sú tak vážne, že by naši partneri mali prehodnotiť svoj postoj k tejto otázke," reagovala na otázku, akú problematiku by na rokovaní chcela otvoriť SNS.
Ďalšími z preberaných tém by mala byť plynová kríza a možnosti prijatia zákonných opatrení, ktoré by zabezpečili štátne strategické záujmy SR.
Okrem novely školského zákona má koalícia rozdielny názor aj na zrušenie vojenských súdov. Minister spravodlivosti Štefan Harabin (nominant ĽS-HZDS) presadzuje ich likvidáciu a následné zlúčenie s civilnými súdmi. Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť sa na svojom rokovaní 20. januára stotožnil s pozmeňujúcim návrhom Emila Vestenického (SNS), na základe ktorého by mali prejsť iba reorganizáciou.
Problém by mohol nastať tiež pri podpore novely zákona o vysokých školách (VŠ), ktorá zatiaľ nie je zaradená do programu februárovej schôdze NR SR. Líder ĽS-HZDS Vladimír Mečiar po poslednom poslaneckom grémiu vyhlásil, že je kontraproduktívna a že sa takéto zákony nemôžu podporovať. Naopak minister školstva Ján Mikolaj (SNS) deklaroval jej všeobecnú podporu aj zo strany rektorov a vlády. Zmena legislatívnej normy umožní verejným VŠ podnikať. Podľa nej by mohli vstupovať do obchodných spoločností so svojím majetkom a za určitých pravidiel aj so štátnymi dotáciami a tiež otvoriť zahraničným VŠ slovenský vysokoškolský trh. Mečiar sa domnieva, že novela umožní týmto inštitúciám prelievať peniaze štátu do obchodných spoločností na akékoľvek účely.